Товариство Червоного Хреста Личаківського району
ГоловнаРеєстраціяВхід
Головна » 2016 » Квітень » 26 » Україна відзначає 30 роковини Чорнобильської катастрофи
14:17
Україна відзначає 30 роковини Чорнобильської катастрофи

 

 

ТРАГЕДІЯ  НА ТИСЯЧОЛІТТЯ

 

 

 

У вівторок, 26 квітня, виповнюється 30 років

з дня аварії на Чорнобильській АЕС – найбільшої

техногенно-екологічної катастрофи сучасності

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цього дня у 1986 році о 1:23 год. на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції стався потужний хімічний вибух, що спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу. Внаслідок вибуху виникла пожежа, що перекинулася на дах третього енергоблоку. Майже одразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5-ї години ранку. Однак всередині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.

 

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки.

 

Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи. Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція. Лише 28 квітня в СРСР з'явилося перше офіційне повідомлення.

 

В перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець 80-их років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн людей. Внаслідок цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель.

 

Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, що було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора.

 

З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. Водночас об'єкт «Укриття», зведений у 1986 році, поступово руйнувався.

 

У 2004 році було проведено тендер на проектування і спорудження нового «саркофага» – нового безпечного конфайнмента. Його будівництво розпочалось у 2012 році. Планується, що основні роботи завершаться у 2017 році. За задумом проектувальників, нова споруда зможе вирішити проблему, як мінімум, на сто років, хоча ліквідувати станцію планують у 2065 році.

 

Нині в Україні чисельність постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи становить понад 1,9 млн осіб (або 4,4 % населення), з них 210 тисяч – ліквідатори аварії, 1 млн 751 тис осіб – потерпілі від аварії.

 

Сьогодні на території зони відчуження і промислового майданчика Чорнобильської АЕС плануються заходи до цієї трагічної дати. Зокрема, очікується участь президента України, керівництва держави, керівництва ЄБРР, представників країн-донорів рахунку ядерної безпеки та Чорнобильського фонду «Укриття».

 

 

Довідково:

 

Уже ввечері 26 квітня 1986 року, коли про вибух на атомній електростанції ще майже ніхто не знав, червонохресна санітарна дружина Бородянського екскаваторного заводу розселила в новозбудованих оселях перші десятки мешканців.

 

Потік біженців дедалі зростав, а допомога з центру запізнювалась, тому Червоний Хрест вирішив діяти на свій розсуд, без вказівок «згори». Евакуйованим надавалась медична та грошова допомога.

 

Для медико-соціального обслуговування людей похилого віку у 22 потерпілих районах було виділено 213 посад сестер милосердя Червоного Хреста і спецавтотранспорт.

 

Оскільки населення не довіряло офіційним джерелам інформації щодо стану довкілля, Товариство оперативно організувало виїзди агітаційних бригад працівників і волонтерів Червоного Хреста. Терміново було видано понад 90 тисяч пам’яток-рекомендацій з питань радіаційної безпеки.

 

Загалом більш ніж 10 тисяч активістів, члени санітарних постів і дружин Червоного Хреста взяли участь у евакуації і розселенні постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Було розподілено 7 тисяч тон продуктів харчування, 105 тон сухого молока, полівітамінів, левотироксін.

 

У 1986 році за кошти Товариства отримали матеріальну допомогу на майже 16 млн. доларів США близько 100 тисяч евакуйованих.

 

 

У подальшому на підтримку гуманітарних програм для постраждалого від аварії на ЧАЕС населення Червонохрестний рух залучив понад 35 млн. доларів США.

 

У 1990 році за ініціативи Товариства Червоного Хреста України була започаткована Міжнародна Чорнобильська програма гуманітарної допомоги і реабілітації за підтримки Міжнародної Федерації Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Програму реалізовували Житомирська і Рівненська обласні організації, а пізніше вона була розширена і на Волинську обласну організацію Товариства Червоного Хреста України. 

 

В рамках програми (яка була найдовшою з усіх гуманітарних програм Червоного Хреста в світі!) з 1990 по 2012 рік:

 

· 1,6 млн осіб були обстежені пересувними діагностичними бригадами Червоного Хреста для виявлення патології щитоподібної залози, 30 000 пацієнтів отримали медпрепарати. З приводу виявленої патології пацієнтам видавали направлення на дообстеження або лікування у заклади охорони здоров’я.

 

· 500 000 людям була надана інформація щодо небезпеки радіації з допомогою вимірювання радіаційного забруднення повітря, речей і місцевих продуктів

 

· 720 000 дітей отримали вітаміни і 378 000 – сухе молоко, щоб знизити негативний вплив харчових обмежень (споживати багато продуктів було заборонено)

 

· Тисячі людей отримали психологічну допомогу й інформацію щодо способів уникнення  радіаційного забруднення.

 

При підтримці Німецького Червоного Хреста Міжнародна Чорнобильська програма гуманітарної допомоги і реабілітації продовжується у Волинській області. У цій області місцеві жителі продовжують відчувати на собі наслідки катастрофи, страждають від проблем зі здоров’ям, які виникають внаслідок проживання на забруджених територіях. Лише в перші 2 місяці 2016 року бригада  пересувної діагностичної лабораторії виявила патології щитоподібної залози у понад 520 осіб.

 

Від трагедії на Чорнобильській АЕС минуло 30 років, але проблема залишається з нами. Програма Червоного Хреста на Волині виявила, що велика кількість пацієнтів, у яких при обстеженні бригадою Червоного Хреста було знайдено патології щитоподібної залози, обстежувалась уперше.

 

Червоний Хрест закликає – не зволікайте і пройдіть обстеження!

 

 

 

Фото – з відкритих джерел в Інтернеті

За джерелом:

http://zaxid.net/news/showNews.do?ukrayina_vidznachaye_30_rokovini_chornobilskoyi_katastrofi&objectId=1389956

 

Переглядів: 572 | Додав: Олександр
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
П`ятниця, 26.04.2024, 17:02
Меню сайту
Форма входу
TRANSLATE
Наші друзі
catalog.red-cross.org.ua redcross.org.ua lviv.medprof.org.ua meduniv.lviv.ua www.icrc.org/rus www.drk.de
Календар
Архів записів
Наше опитування
Звідки Ви довідались про наш сайт?
Всього відповідей: 361
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Iv. Stepura © 2024