РЕАБІЛІТАЦІЯ ПІД ВІДКРИТИМ НЕБОМ
22 червня, до Дня медичного працівника, у Регіональному ландшафтному
парку «Знесіння» відбулось відкриття системи стежок здоров’я (теренкурів).
За підтримки Департамент охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації, управління охорони здоров’я Львівська міська рада, ЛНМУ ім. Данила Галицького, Українське Лікарське Товариство у Львові захід організували Регіональний ландшафтний парк "Знесіння" та Світова Федерація Українських Лікарських Товариств - СФУЛТ.
"Метою створення теренкурів є надання можливості проводити відновлення здоров’я (реабілітацію) пацієнтами на різні захворювання. Також це заохочує громадян до здорового способу життя та відповідального ставлення до нього", - зазначив Андрій Базилевич, президент СФУЛТ, д.мед.наук, професор кафедри пропедевтики внутрішньої медицини №1 Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.
Отець Михайло Городиський із церкви УГКЦ, що на Старому Знесінні, нагадав присутнім, що ще в 30-х роках ХХ ст. Митрополит Андрей Шептицький ініціював у цих околицях створення Свято-Іванівської лаври – своєрідного музею архітектури під відкритим небом. Для цього він разом з братом - архімандритом монахів Студійського уставу Климентієм Шептицьким купили землі на території Знесіння, щоб втілити в життя свої наміри.
По різному складалася доля цих околиць. Але завжди брав верх здоровий глузд: тут і нині, і за радянських часів, був і донині є, - ландшафтний парк. На цю обставину звернули увагу медики. Вони запропонували утворити в парку Знесіння систему стежок здоров'я (теренкурів). Допомагали їм у цьому колеги зі Словаччини і Польщі, у країнах яких вони вже давно створені.
Ходьбою, як методом лікування, лікарі зацікавилися в середині дев'ятнадцятого століття. Наприклад, в 1845 році лікар Хартвиг своїм пацієнтам радив прогулянки вздовж моря. Професор Вербер з 1862 року активно рекомендував пацієнтам ходьбу по стежках гірських курортів Німеччини і Швейцарії. У 1885 році німецький лікар Ертель підвів всі ці починання до нововведення теренкура (від слів терен – місце, курація – оздоровлення) - нового методу лікування деяких захворювань за допомогою дозованих (заданих лікарем) піших прогулянок. Дуже швидко теренкур став популярний в Європі.
Перевага теренкурів полягає в тому, що відсутнє сильне навантаження на серцево-судинну систему та опорно-руховий апарат. Крім того, при серцевих захворюваннях, біг може погіршити стан, а завдяки теренкурам можна розвинути у пацієнтів фізичну активність.
За словами співорганізатора заходу Володимира Лазора, впродовж 2019 року у Регіональному ландшафтному парку «Знесіння» розроблена динамічна система стежок здоров’я (теренкурів):
- три кардіологічні стежки (0,560 км; 1,175 км та 1,875 км), котрі обладнані чотирма інформаційними стендами з картами та інформацією про оздоровчу ходьбу, історію теренкурів, цікаві місця парку;
- дві загально - оздоровчі стежки (2,515 км та 3,065 км), які об’єднують п’ять загальнодоступних спортивних майданчиків з встановленням трьох інформаційних табличок і двох щитів.
Уляна Стельмах, голова Залізничної РО м. Львова ТЧХУ, членкиня правління Львівської обласної організації Товариства Червоного Хреста України, підкреслила: «Важливим фактором системи стежок здоров'я є можливість забезпечення доступу до комплексної кардіологічної реабілітації та оздоровлення тим людям, котрі через фінансові обмеження не мають можливості скористатися сьогодні реабілітаційними програмами в санаторіях та інших спеціалізованих медичних закладах, де послуги, переважно, є платними».
Після урочистого відкриття усі зацікавлені мали можливість пройтися однією із стежок довжиною 560 м та отримати приємні враження й покращити своє самопочуття. До цього додамо, у парку Знесіння зможуть поліпшувати своє здоров’я жителі Львова, котрі ведуть або ж тільки розпочинають вести активний та здоровий спосіб життя. Але зауважимо, що заняття на стежках здоров'я слід спочатку погодити з медиками. Доцільною є персоніфікація навантаження, яку визначає сімейний лікар.
Фото – автора
Ірина Апостолюк,
голова Личаківської РО м. Львова ТЧХУ
|