ЖОРСТОКІСТЬ І МИЛОСЕРДЯ
Міжнародний день визволення в'язнів фашистських концтаборів світова громадськість відзначатиме 11 квітня, але у Медико-Соціальному Центрі
Львівської обласної організації Товариства Червоного Хреста України провели
акцію вшанування пам'яті їх жертв вже сьогодні, 5 квітня.
Річ у тім, що саме нині група молодих журналістів з Німеччини
мала вільний час і змогла зустрітися з підопічними МСЦ ЛОО ТЧХУ, про яких ми
вже неодноразово розповідали. На цю зустріч прийшло троє ветеранів: Онуфрій
Дудак – в'язень Освенціма, Маутгаузена, Фльоссенбурга, Марія Філоненко - в'язень концтабору Равенсбрюк, Стефанія Вуйцик
– репресована у сталінських ГУЛАГах.
Зустріч відкрив голова ЛОО ТЧХУ Валентин Мойсеєнко. Він,
зокрема, сказав, що завдяки допомозі Німецького Червоного Хреста створено МСЦ
ЛОО ТЧХ, і ось уже 17 років щомісяця фінансується.
Групу німецьких журналістів очолював професор факультету
журналістики Отто-Фрідріх університету м. Бамберга , д-р Маркус Бегмер.
З Німеччини він привіз групу с воїх студентів на
стажування до колег з факультету журналістики Львівського національного університету ім. І.
Франка. Обмін досвідом тривав впродовж тижня.
Допомагав йому у керівництві групою колега, викладач німецького університету Мюллер Хольгер. Він, та студентка Ізабель Станошек, зацікавилися розповіддю п. Марії Філоненко. Після офіційної частини підійшли до неї, щоб задати ще кілька запитань, а заодне сфотографуватися на згадку.
Вчора до групи приєднався німецький фотожурналіст Тілль Майєр. За активну багаторічну участь у благодійній діяльності Валентин Мойсеєнко вручив йому найвищу нагороду Товариства Червоного Хреста України, на якій читаємо напис "Vis humanitatis" (За гуманізм). До неї видається спеціальна книжечка, в яку вписується прівище того, хто удостоюється "Почесної відзнаки ТЧХУ".
У числі перших привітала його з нагородою Марія Філоненко, яка стала однією з героїнь його книг про в"язнів фашистських концтаборів. До речі, п. Марія, яка була в"язнем концтабору Равенсбрюк, поділилася з молодими німецькими журналістами своїми спогадами. Після війни їй доводилося бувати у Німеччині, у тих сумних місцях, куди потрапила 15-річною дівчиною, і бачила, що пам"ять в"язнів вщановується на належному рівні.
Зустріч з ветеранами завершилася. Завтра німецькі журналісти останній день у Львові. Свої враження про місто, його людей, минуле і майбутнє, жорстокість і милосердя вони викладуть у звичній для себе формі, щоб за допомогою ЗМІ та онлайн-комунікацій достукатися до сердець читачів.
Онуфрій Дудок, в"язень трьох концтаборів, мав що розповісти молодому співбесіднику Оліверу Прайссу, журналістові з інформаційного агентства "ICE Dresden" без тлумача, тому що спільною мовою для обох виявилася російська. Співпрацюючи з партнерами у Санкт-Петербурзі з ІА "Перспективи", Олівер у достатній мірі оволодів цією мовою. Його нарис про п. Онуфрія зможуть прочитати як у Німеччині, так і у Російській Федерації. Коли цей матеріал буде написаний, можливо автор розмістить його український переклад на нашому сайті.
"Фашизм і світова бойня - не повинні повторитися"! - ось головна думка, яку молоді німецькі журналісти обіцяли донести до своїх читачів. Мир - найголовніше досягнення сучасності, яке треба зберегти за будь-яку ціну.
Фото – автора
Ірина Апостолюк
|