Товариство Червоного Хреста Личаківського району
ГоловнаРеєстраціяВхід
Головна » 2013 » Травень » 28 » Порадня Юлії Поліщук, медичної патронажної сестри Личаківської РО ТЧХ м. Львова: обережно - отруйні квіти!
12:15
Порадня Юлії Поліщук, медичної патронажної сестри Личаківської РО ТЧХ м. Львова: обережно - отруйні квіти!

ЗГУБНА КРАСА




В якій би країні не була Юлія Поліщук, - в Росії, Німеччині, Болгарії, - завжди цікавиться не тільки історичними і культурними пам'ятками, але  і  лікарськими рослинами.  Цікаво, що серед них є і багато отруйних, якщо з ними поводитися необережно.  Саме про це сьогоді і піде мова. 

  

Наша природа надзвичайно багата на різноманітні рослини. Вони прикрашають вулиці, сади, парки, ліси та підвіконня квартир. Проте серед них зустрічаються дуже небезпечні для здоров’я. Від деяких із них можна постраждати, просто взявши їх у руку. Від отрути рослин страждають і дорослі, і малі.

Найбільшою групою ризику є діти, які зацікавившись яскравим виглядом квітів, часто їх пробують на смак. Отруйними рослинами вважаються ті, які, потрапивши в організм людини або тварини, навіть у малих дозах, викликають хворобливі зміни, що іноді призводять до смерті. У процесі життєдіяльності вони виробляють і накопичують отруту, найчастіше – це алкалоїди і глікозиди.

Одні завдають шкоду під час доторкання до рослини і звуться контактними, інші – тільки тоді, коли потраплять в організм, а третя група – це ті, яких вистачить ледь вдихнути, щоб отруїтися, називають дихальними. Цікавим фактом є те, що кількість отрути в рослині залежить від складу ґрунту і клімату.

Отрута в рослинах розподілена нерівномірно. Деколи накопичується в насінні або корінні, іноді отруйна вся рослина. Деякі рослини накопичують отруту під час цвітіння, інші – в пору дозрівання плодів. Людям відомо більше 10 тисяч видів таких рослин. Ось деякі з них.


Гліцинія

Фіолетові, рожеві та білі каскади утворюють квіти гліцинії, які плетуться парканами та деревами. Також її називають декоративним горошком. Ця квітка є абсолютно токсична, може спричинити нудоту, судоми та діарею. Часом для покращення стану хворого може знадобитися навіть і крапельниця.



 

Наперстянка

Наперстянка це рослина з напівпрозорими білими, рожевими та бузковими квітами, часто крапчастими всередині. Вона досягає метра заввишки. У ній містяться глікозиди, які в малих дозах стимулюють роботу ослабленого серцевого м’яза, але при передозуванні ведуть до аритмії і блокади серця. Отруєння наперстянкою проявляється нудотою, блювотою, проносом, сильним головним болем. У важких випадках порушуються ритм і частота серцевих скорочень. Іноді вражається і нервова система. Про це свідчать збудження, розлад зору, судоми, втрата свідомості.

 

Конвалія

Всі частини цієї рослини є отруйними, тому при її вирощуванні і розмноженні слід бути обережним. Навіть вдихання чудового аромату цих квітів може викликати отруєння. Отрута міститься навіть у вазі з водою, у якій стоять конвалії. При отруєнні конвалією виникають такі симптоми, як нудота, біль у роті та шлунку, судоми, розлад травлення. Вона містить у досить високій концентрації серцевий глікозид, який може викликати аритмію серця і навіть його зупинку. Найкраще буде промити шлунок, випити активованого вугілля, а у разі проблем із серцем – серцеві краплі.

 

Рододендрон

У цієї красивої рослини листя та нектар квітів отруйні. Випадкова спроба скуштувати цю вічнозелену рослину, викличе печію у роті, підвищене слиновиділення, нудоту, розлад травлення і пощипування шкіри. У складніших випадках може бути головний і м’язовий біль, запаморочення. У таких випадках потрібно прийняти препарати для нормалізації серцебиття і зняття неприємних симптомів.



Нарцис

Ці провісники весни помірно токсичні, зокрема їхні цибулини. Вживання в їжу цибулин нарциса здатне викликати нудоту, судоми і розлад тралення. Перша допомога зведеться до засобів проти нудоти, а при тяжкому отруєнні лікар може призначити навіть крапельницю і постільний режим.


 

Сон-трава

Не випадково в давнину сон-траву використовували тільки найдосвідченіші знахарі. Вважалося, що сон-трава має бактерицидну, протигрибкову та заспокійливу дію. Настоями і відварами із сушеної рослини лікували астму, бронхіт, мігрень, невралгії, остеохондроз, подагру, ревматизм, туберкульоз, коросту, екзему, гінекологічні захворювання. Потрібно остерігатися попадання на шкіру її соку, який викликає появу пухирів на шкірі і навіть може викликати нариви, попадання всередину спричиняє запалення нирок, шлунково-кишкового тракту, параліч серця і дихання. Та при висушуванні сон- трави отруйні речовини зникають.


 

Мак

Вживання саморобних препаратів з маку, зокрема снодійного, призводить до швидкої руйнації організму людини. Опіум та морфін – це основні представники групи наркотичних властивостей маку. Морфін блокує передавання больових імпульсів у кору головного мозку, пригнічує дихальний, кашльовий і блювотний центри, гальмує секреторну активність травних залоз і рухову функцію шлунково-кишкового тракту, посилює дію інших наркотиків, а також снодійних і анестезуваль- них речовин. Морфін використовують тільки під суворим контролем лікаря при сильних болях, пов’язаних із патологією внутрішніх органів, травмах та у випадку безсоння. При багаторазовому застосуванні морфіну розвивається залежність, яка називається морфінізмом, та супроводжується глибокими психічними розладами і виникненням патологічних змін у внутрішніх органах.

 

Дельфініум

Дуже красива і отруйна квітка. У цій рослині були виявлені алкалоїди, що діють подібно до кураре – знаменита отрута індіанців, яку вони наносили на стріли. Найбільше алкалоїдів буває в коренях на початку вегетації рослини, а в листках – у період плодоношення. Вони знижують м’язовий тонус і пригнічують нервову провідність, впливають на підкоркові центри головного мозку, внаслідок чого знижують кров’яний тиск. При токсичних дозах настає смерть від паралічу дихання, що супроводжується ураженням серця.

Фото – з відкритих джерел в Інтернеті

Юлія Поліщук,

медична патронажна сестра Личаківської РО ТЧХ м. Львова

Переглядів: 1713 | Додав: Олександр
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
П`ятниця, 22.11.2024, 20:09
Меню сайту
Форма входу
TRANSLATE
Наші друзі
catalog.red-cross.org.ua redcross.org.ua lviv.medprof.org.ua meduniv.lviv.ua www.icrc.org/rus www.drk.de
Календар
Архів записів
Наше опитування
Звідки Ви довідались про наш сайт?
Всього відповідей: 362
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 43
Гостей: 42
Користувачів: 1
alexapostolyuk77
Iv. Stepura © 2024