РЕКВІЄМ ПАМ'ЯТІ
Щорічно, в третю неділю травня, у світі
(в Україні – з 2001 року) традиційно проводяться
акції з вшанування пам'яті померлих від СНІДу.
Вперше такий день пам"яті був організований в 1983 році у Сан-Франциско (США) групою американців, яких особисто торкнулася проблема СНІДу (або торкнулася їх рідних і близьких).
Всесвітній день пам'яті проводиться з метою згадати про тих, хто помер від СНІДу, висловити солідарність з людьми, які живуть з ВІЛ/СНІДом, інформувати і мобілізувати суспільство, заставити задуматися про те, що епідемія ВІЛ-інфекції/СНІДу може торкнутися кожного з нас.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, сьогодні у світі ВІЛ/СНІДом уражено 35,3 млн осіб, з яких лише 34% мають доступ до антиретровірусного лікування. Більше 36 млн вже померли від СНІДу від початку епідемії. Щоденно від захворювань, обумовлених СНІДом, помирає понад 4380 тис. осіб. Об’єднана програма ООН з ВІЛ/СНІДу опублікувала доповідь, згідно з якою всесвітня епідемія ВІЛ/СНІДу у світі призупинена: за останні вісім років кількість смертей від СНІДу скоротилася на 29%, а щорічна кількість нових випадків ВІЛ-інфікування за останні десять років зменшилася на 33%. Також зросла кількість людей у світі, які отримують антиретровірусні препарати: з 700 тис. осіб в 2007 році до більше 9,7 млн на початок 2013 року.
При цьому, за даними ООН, епідемія ВІЛ-інфекції в Україні залишається самою серйозною на Європейському континенті. За рейтинговою оцінкою ЮНЕЙДС - Україна займає 22 місце серед 123 країн за оціночною кількістю людей, що живуть з ВІЛ.
За даними Державної установи «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров\'я України”, станом на 01.01.2014 року в Україні зареєстровано 245216 випадків ВІЛ-інфекції, з яких 65733 осіб захворіли СНІДу, 31999 осіб померли від СНІДу.
У Львівській області за останній рік (2012/2013) темпи приросту захворюваності на ВІЛ-інфекцію зросли, а смертності від СНІДу сповільнилися.
Станом на 01.04.2014 р. під медичним наглядом перебувало 2559 ВІЛ-позитивних осіб та 741 хворий на СНІД та 503 смертей від захворювань, зумовлених СНІДом.
Найвищі рівні захворюваності на ВІЛ-інфекцію реєструються в містах Бориславі, Червонограді, Стрию, Львові, завдяки лідерству цих міст щодо ін’єкційного вживання наркотиків. Зростання показника захворюваності на ВІЛ-інфекцію насамперед обумовлено поступовим збільшенням рівня охоплення медичним наглядом ВІЛ-позитивних осіб у закладах охорони здоров’я області (ЗОЗ). У статево-віковій структурі нових випадків ВІЛ-інфекції переважають особи віком 25-49 років, частка яких поступово зростає.
Аналіз даних щодо розвитку епідемічної ситуації з ВІЛ/СНІДу дозволяє стверджувати, що масштаби епідемії у Львівській області продовжують поширюватися серед загального населення за рахунок збільшення епідемічної значимості статевого шляху передачі ВІЛ.
Найбільш поширеним СНІД-індикаторним захворюванням у Львівській області, як і раніше, залишається туберкульоз. Зниження тягаря епідемії поєднаної інфекції ТБ/ВІЛ сьогодні здійснюється при чітко налагодженій співпраці протитуберкульозної служби та служби профілактики та боротьби зі СНІДом.
В переважаючій більшості випадків смерть від СНІДу виникає у зв’язку з тим, що ВІЛ-позитивна людина не отримує високоактивну антиретровірусну терапію (ВААРТ). Завдяки ВААРТ таке захворювання як ВІЛ-інфекція перейшло з ряду смертельних в ряд хронічних. Своєчасно розпочате лікування антиретровірусними препаратами і дотримання рекомендацій лікарів-інфекціоністів дозволяють людям з ВІЛ/СНІДом продовжити повноцінне і довге життя на невизначений термін. Якість життя ВІЛ-позитивних людей завдяки цим медичним препаратам майже нічим не відрізняється від якості життя людей без ВІЛ.
Отримати високоактивну антиретровірусну терапію (ВААРТ) можна в Львівському обласному центрі з профілактики та боротьби зі СНІДом (м. Львів, вул. Лисенка, 45).
Коллаж - з відкритих джерел в Інтернеті
Прес-служба Департаменту охорони здоров'я ЛОДА |