ШВИДКІСТЬ ЕВАКУАЦІЇ – ЗАПОРУКА УСПІХУ
Сьогодні, 21 вересня, у Львові на площі перед
пам’ятником Тарасу Шевченку відбувся
концерт Вокально-інструментального гурту
Командування Сухопутних військ США в Європі.
Як знаємо, військовослужбовці армії США є учасниками міжнародних військових навчань «Репід Трайдент-2014», що проходять на Яворівському полігоні та триватимуть до 26 вересня. Послухати концерт прийшли кількасот львів’ян та гостей міста. Серед них ми побачили й Ірину Апостолюк (на знімку), голову Личаківської РО ТЧХ м. Львова, котра також є учасником цих навчать і представляє на них Товариство Червоного Хреста України.
Після завершення концерту ми взяли у неї інтерв'ю.
- Шановна п. Ірино, кілька слів про те, як Ви оцінюєте ці навчання?
- Тільки позитивно. Якщо у попередні роки вони носили більше декларативно-рекламний характер, то тепер, на тлі неоголошеної війни, вони набрали суто практичного змісту. Всі солдати і офіцери, а їх близько 1200 осіб з 15-ти країн світу, викладаються повністю. Тренуються з ранку до вечора. Оце тільки сьогодні маю невелику паузу і на кілька годин мене відпустили з Яворівського полігону на культурну програму до Львова.
- Яка участь Червоного Хреста у цих навчаннях?
- Ми подбали про необхідний інвентар, таблиці і плакати для проведення тренувань з надання першої домедичної допомоги на полі бою. Вся складність у тому, що потрібно не тільки вміло надати цю допомогу, але вчасно евакуювати поранених у тил на лікування. Мета тренувань, - виробити алгоритм у бійців, щоб до автоматизму у них були засвоєні навики з усіх фаз цієї нелегкої роботи.
- Якийсь конкретний приклад можете навести?
- Звичайно. Ось, наприклад, 16 вересня мені довелося брати участь у тренуванні зведеного підрозділу «Чарлі», де ми відпрацьовували елементи медичної евакуації поранених у рамках маневрів.
Ми значимося, як зведена рота «С», або «Чарлі», яку утворили у складі взводів збройних сил Болгарії, Румунії, Грузії та Азербайджану.
Керівники занять та інструктори нагадали військовим способи евакуації поранених людей за, так званим, стандартом MEDEVAC, який використовується в країнах НАТО.
За статистикою, кількість людських втрат на полі бою залежить від вчасно наданої первинної медичної допомоги, а також – від того, наскільки швидко поранений потрапить у місце, де йому буде надано кваліфіковану медичну допомогу.
Саме тому, питання вивезення поранених із поля бою різними способами є одним з пріоритетних напрямків підготовки особового складу, що бере участь у навчанні.
Під час практичних занять військовослужбовці багатонаціонального підрозділу займалися пошуком потерпілих людей, надавали їм першу медичну допомогу та евакуйовували з небезпечної ділянки за допомого автомобільної техніки. Крім того, армійці відпрацьовували стандартну процедури лінійного запиту засобами зв’язку на медичну евакуацію.
Таку практику проходитимуть усі військові, які беруть участь у міжнародному тактичному навчанні.
Це значить, що кожного дня зведені підрозділи працюють на визначеній ділянці по 4 години. Заняття включають в себе, як індивідуальну підготовку кожного бійця, так і евакуаційні дії у складі підрозділу.
Кожен елемент відпрацьовується не один раз. У залежності від обставин, «пораненого» можуть доправити у безпечне місце до лікарів наземним, або іншим видом транспорту.
Нам цікавий досвід армій країн-учасниць у галузі надання первинної медичної допомоги у кризових ситуаціях. Саме тому Товариство Червоного Хреста скерувало свого представника для участі у цьому навчанні.
Зі свого боку, ми готові передавати досвід, який є у нас. До прикладу, для більш ґрунтовного проведення занять на навчальному місці, ми привезли зі Львова повний комплект обладнання, а також навчальний інвентар, який допомагає запам’ятовувати характеристики поранень і вчитись їх правильно класифікувати, а головне – своєчасно локалізувати.
- У ході навчань Ви, мабуть, познайомилися з багатьма цікавими і мужніми людьми.
- Так, познайомилася, і не з одним військовослужбовцем. Так, наприклад, одному з учасників нашої групи зробили перед навчаннями операцію на нозі. Він міг би взяти відпустку, чи лікарняний, але мужньо зносив біль і виконував все необхідне, щоб з його вини не було якоїсь затримки або помилок.
Про грузино - російську війну згадав у розмові з нами грузин, лейтенант Бека Метровелі. Він не приховує свого ставлення до подій в Україні: «Коли росіяни напали на Грузію у 2008 р., ви допомагали нам, тепер наша черга допомагати вам».
Та не все тримається пам'яті. Тому доводилося час від часу підглядати у підручник або довідник з військової медицини.
Начальнику групи допомагав в організаційних питаннях лейтенант Тарас Танайлов. Він знає англійську мову і тому водночас був і за тлумача, і за асистента.
Під час перерви учасники навчань ділилися думками про наболіле. Про конфлікт у Нагорному Карабаху згадав азербайджанець, старший лейтенант Ельмар Гусейнов( на знімку - крайній зліва). Там і нині неспокійно. Почалась війна в Україні і у Закавказзі спалахнув знову притихлий уже збройний конфлікт.
Загальне керівництво навчаннями здійснював представник Збройних сил України, майор Павло Рожко.
- Що у Вас заплановано на наступні дні навчань?
- Відповідь на це питання має право дати лише майор Рожко. Він уповноважений вести розмови з пресою, радіо, телебаченням, представниками інформаційних Інтернет - порталів.
Скажу тільки одне: до 26 вересня на Яворівському полігоні відбудеться ще багато цікавого.
- Дякую за інтерв'ю
Фото – Ірини Дзіклевич
Записала інтерв'ю Катерина Олійник, волонтер Червоного Хреста
|