СВЯТО, ПРИДУМАНЕ ВИДАТНОЮ ЖІНКОЮ
Міжнародний жіночий день - це всесвітнє свято
жінок, в яке відзначаються досягнення представниць
прекрасної статі в політичній, економічній, соціальній
та інших областях.
До цього свята ми звикли з самого дитинства, не замислюючись над тим, що ми, власне, святкуємо.
Ми зжилися з ним, як з Новим Роком або Днем св.Валентина -14 лютого. Така традиція. І останнім часом навіть забули про офіційну назву Міжнародний жіночий день, а відзначаємо його як свято весни. Цікаво, але тільки на території СРСР воно стало дійсно жіночим днем.
До речі, в стародавньому Римі теж існував жіночий день (аналог 8 березня), який відзначали матрони - вільно народжені жінки. Заміжні дами отримували від своїх чоловіків подарунки, їх оточували любов'ю і увагою. Не забували і про рабинь. Господарі їх також обдаровували. І, крім того, господиня будинку дозволяла невільницям в цей день відпочивати. Римлянки одягалися в цей день в найкращий одяг і йшли в храм богині Вести - хранительки домашнього вогнища.
У нас же історія свята 8 Березня пов'язана з ім'ям Клари Цеткін, революціонерки. Хоча, насправді, все почалося набагато раніше.
До XX століття участь у громадському житті жінок зводилося найчастіше лише до відвідування церкви. Відстоювати свої права вони зважилися тільки в другій половині XIX століття. Отже, 8 березня 1857 року в Нью-Йорку робітниці швейних і взуттєвих фабрик вийшли на маніфестацію з вимогою скорочення робочого дня, поліпшення умов роботи, рівну з чоловіками заробітну плату. Адже в той час і чоловіки, і жінки працювали 16 годин на добу. При цьому оплата праці жінок була набагато меншою. Тоді ж на багатьох підприємствах Америки були створені профспілкові організації. І ось після 8 березня 1857 утворилася ще й жіноча профспілка.
У 1910 році в Копенгагені відбулася Міжнародна конференція жінок-соціалісток, де Клара Цеткін виступила з пропозицією про святкування Міжнародного жіночого дня саме 8 березня. Це прозвучало, як заклик всіх жінок світу до боротьби за свої права. І почався жіночий рух з новою силою.
Через рік це свято вперше відзначалося 19 березня в Австрії, Данії, Німеччини та Швейцарії. Тоді більше мільйона, як жінок, так і чоловіків, взяли участь у маніфестаціях. Крім права обирати і займати керівні пости, жінки домагалися також рівних виробничих прав з чоловіками. У наступні роки в різних країнах дата проведення цього свята припадала на різні дні. І тільки в 1914 році жіночий день пройшов саме 8 березня, тому що завдяки щасливому випадку випав на неділю, тобто неробочий день. Так і повелося з тих пір.
У Росії вперше Міжнародний жіночий день провели в 1913 році в Петербурзі, але 2 березня. А при Радянській владі 8 березня стало державним святом. Жінки отримали право голосу і рівноправність, та до такої міри, що й донині нікого не здивує жінка-кранівниця або асфальтоукладниця. Або образ жінка з відбійним молотком чого лише вартий!
З часом Міжнародний жіночий день втратив своє політичне забарвлення. А з 1965 року в СРСР став неробочим днем.
До речі, цікавий факт. Якраз 23 лютого 1917 жінки Петрограда вийшли на вулиці міста, протестуючи проти війни. Деякі стихійні мітинги перейшли в масові страйки і демонстрації, які спричинили за собою сутички з козаками і поліцією. Протягом наступних днів вони перетворилися в бої з викликаними в столицю військами. А 27 лютого загальний страйк переріс у збройне повстання.
Була створена Рада робітничих і солдатських депутатів і одночасно Тимчасовий комітет Державної думи, який і сформував уряд. Микола II зрікся престолу. 1 березня була встановлена нова влада в Москві, протягом березня - по всій країні.
Ось так уже сталося, що Міжнародний жіночий день 1917 став просто спусковим гачком, що привів до Лютневої буржуазно-демократичної революції. Остання - до Жовтневої революції. А що з цього вийшло, ми і так знаємо.
Більш того, деякі історики стверджують, що Клара Цеткін пов'язала 8 березня з єврейським святом Пуримом, який в 1910 році припав на це число з тієї причини, що сама нібито вона була єврейкою. Пурим відзначається на честь цариці Есфір, яка хитрістю врятувала свій народ від знищення. Два лідери, дві жінки ...
Про історію 8 березня можна сперечатися довго, але Клара Цеткін таки свою лепту внесла. Так що давайте краще згадаємо про весну, яка за календарем вже прийшла в наші краї. Весна зазвичай асоціюється з любов'ю. Так що, з 8 Березня, вас, шановні жінки, зі святом Весни!
Фото - ivona.bigmir.net
Джерело:
http://ivona.bigmir.net/psihologia/relate/relationship/327183-Mezhdunarodnyj-zhenskij-den----istorija-8-marta
|