ПОРАДИ МЕДИЧНОЇ СЕСТРИ
Незабаром канікули. У великих і малих містах,
в травматології, в опікових відділеннях та
інших медичних закладах побільшає малих
пацієнтів. Яку першу невідкладну допомогу
треба надати, наприклад, потерпілому, котрий
обшпарився, і чого категорично робити не
можна?
Про це розповіла патронажна медична сестра Анна Андріяненко (на знімку) на зустрічі Личаківської РО ТЧХ з учнями Львівської СЗШ-47 напередодні Всесвітнього Дня Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, яка відбулася 7 травня у м. Винники, що неподалік Львова.
- Чим насамперед треба допомогти людині, яка перекинула на себе гарячу воду, чай, страву?
- Перш за все слід зняти одяг, який намок від гарячої рідини. Після цього змити обпечену поверхню холодною водою або намочити водою рушник чи будь-яку іншу річ і зробити холодний компрес на уражену ділянку тіла. Можна навіть щось із холодильника прикласти, а тоді упродовж години звернутися у спеціалізований центр термічної травми, де нададуть меддопомогу професійно, із застосуванням спецрозчинів чи спецпов'язок на срібній основі.
- Яких помилок допускаються найчастіше люди, коли надають першу допомогу при опіках?
- Кладуть на обпечену поверхню мазі на жировій основі, картоплю, білок сирого яйця, олію, кефір, сметану, зубну пасту, спирт, навіть вапняний розчин. Це не допомога, а тортури для хворого!
Ви надасте допомогу, якщо покладете потерпілого під холодний душ чи облиєте його холодною водою. Бо тільки холод витягує тепло назовні й так зменшує глибину опіку. А якщо ви змастили ранову поверхню олією, то утворюється плівка і стишується біль. Так, боліти перестає, бо поглиблюється опік і вбиває нервові рецептори. Але ви наражаєте потерпілого на операцію з пересаджування шкіри.
-А що скажете про популярний засіб проти опіків - пантенол?
- Його, звичайно, можна застосовувати, але тільки після обробки опіків холодом.
-Порадьте сайт, на якому про все це можна прочитати?
-Їх дуже багато. Львівська ОО ТЧХ України відкрила, наприклад, минулого року у соцмережах Вконтакте і Файсебуку спеціальну сторінку, яку назвала «Курси першої допомоги у Львові». Мають уже близько 2 тисяч «лайків».
Нещодавно Міжнародна Федерація Червоного Хреста і Червоного Півмісяця разом з Американським Червоним Хрестом і Всесвітнім центром з підготовки до стихійних лих створили додаток для мобільних пристроїв, які працюють на ОС iOS через iTunes і Google play.
У цьому режимі працюють і відповідні служби ТЧХ України. Словом, у кожного бажаючого відтепер є можливість скачати на свою мобілку візуалізований курс надання першої долікарської допомоги. Детальніше див. - http://www.redcross.org.ua/modules/news/index.php?id=1575
Фото – Ірини Апостолюк
Прес – служба Личаківської РО ТЧХ м. Львова |