ЙОГО ЗАВЖДИ КЛИКАЛИ ВЕРШИНИ
У відомій пісні підкорювачів гір є такі слова: "Краще гір
можуть бути лиш гори, на яких ще ніхто не бував". Цими
словами Ярослав Базилевич керувався не лише як
альпініст, долаючи все нові й нові гірські хребти
і перевали, а й у своїй науковій праці, де його вабило
все незвідане.
І так само, як під час підкорення гірських вершин, у своїх наукових пошуках він завжди намагався вибирати нові несходжені стежини, шукав та знаходив все нові та нові проблеми охорони здоров'я, що потребували неординарних шляхів їх вирішення.
Після закінчення у 1958 році навчання на лікувальному факультеті Львівського державного медичного інституту протягом чотирьох років працював лікарем-офтальмологом у західноукраїнській шахтарській столиці - Червонограді. Надаючи медичну'допомогу місцевому населенню, яке проживало у незадовільних екологічних умовах вуглевидобувного регіону в поєднанні з важкими умовами шахтарської праці, молодий лікар глибоко замислився над тим. як можна було би оптимальніше організувати палання лікувально-профілактичної допомоги з урахуванням соціально-гігієнічних факторів. На посадах інспектора Червоноградського міськздороввідділу (1962-1965 рр.), а пізніше заступника головного лікаря Нестерівської ЦРЛ на Львівщині (1965- 1969 рр.), продовжував досліджувати всі нюанси управління системою охорони здоров'я та її організації.
Добре пізнавши ситуацію у низовій ланці тодішньої системи охорони здоров'я, додав до цього теоретичних знань, здобутих під час навчання в аспірантурі на кафедрі соціальної гігієни ЛДМІ у 1969-1972 роках. Глибоко усвідомлюючи всю недосконалість існуючої організації цієї системи та аналізуючи світовий досвід, він сміливо взявся за розпрацю- вання різних аспектів сімейної медицини - абсолютно нових підходів до надання медичної допомоги населенню.
Був асистентом, а потім упродовж 1979-1988 років доцентом кафедри соціальної гігієни, а у 1988-2000 роках очолював організовану ним вперше на теренах СРСР кафедру управління охорони здоров'я ФДПО Львівського медичного університету. У 1997 р. очолив кафедру управління охороною здоров'я у Львівській філії Української академії державного управління при Президентові України. Весь цей час опрацьовував питання менеджменту та маркетингу держеної системи охорони здоров'я, впровадження сучасних методів організації, управління, планування, прогнозування та економіки охорони здоров'я в умовах переходу до ринкових відносин. У нього викристалізувалась концепція сімейної медицини, роботи лікаря та середнього медичного персоналу, а також менеджера сімейної медицини - абсолютно нового для того часу напрямку розвитку первинної ланки охорони здоров'я.
Розпрацювавши організаційну та економічну модель сімейної медицини, Ярослав Базилевич став в Україні одним із перших дослідників у цій галузі первинної ланки медико-санітарної допомоги. В його активі - питання науково- педагогічного забезпечення реформування системи охорони здоров'я, створення системи первинної ланки медико-санітарної допомоги. Ярослав Бази- левич брав участь у розпрапюванні низки національних копцепцій охорони здоров'я, зокрема, організації роботи профілактичних відділів та позалікарня- них форм медичного забезпечення - денних стаціонарів поліклінік, стаціонарів денного перебування хворих у лікарнях і домашніх стаціонарів. Ці його інноваційні роботи знайшли відображення у майже 200 наукових публікаціях, у т.ч. декількох монографіях.
Доцент Ярослав Базилевич був членом Нью-Иоркської Академії наук. Його праця була відзначена двома медалями ВДНГ СРСР як така, що має велике практичне значення для підвищення ефективності медичної допомоги населенню, а також дипломами та Почесними грамотами МОЗ СРСР та України. Ярослава Петровича неодноразово залучали до програм співпраці МОЗ Союзу та України із Світовим Банком, Альянсом охорони здоров'я США і Європейського регіонального бюро ВООЗ. Він організовував науково-практичні конференції та семінари з проблем вдосконалення функціонування охорони здоров'я по всьому Радянському Союзу.
Ярослав Базилевич був серед тих науковців-медиків, які акцентували увагу на морально-етичних засадах медицини. Він був ініціатором викладання біоєтики в Україні лікарям - слухачам курсів підвищення кваліфікації. За його ініціативою (вже після його смерті) організовано Інститут біоєтики, якому присвоєно ім'я вченого.
Довгі роки Ярослав Петрович ділив свої творчі пориви між медициною та альпінізмом-туризмом. Про це його захоплення можна було би написати цілу добре ілюстровану' книжку. Ставши у 1943 році пластуном, вій засади плас- тунства втілював у життя в численних походах. Як згадують його колеги, в українських Карпатах нема вершин, на які б свого часу не ступала його нога. А ще були Кавказ, Алтай, Карелія, найвищої категорії складності туристичні, гірські, водні, велосипедні та лижні походи, традиційні щорічні масові Говер- ляни. Він був організатором першого після війни туристичного походу на байдарках по Дністру від Галича до Чорного моря. До речі, байдарку він зробив власними руками.
Людиною, яка все була оптимістом, бралася за незвідане, зоставалася вірним товаришем, - саме таким закарбувався назавжди у пам'яті тих, з ким його зводила доля, незабутній Ярослав Петрович Базилевич.
Фото – з сімейного архіву родини Базилевичів
Зеновій МАСНИЙ,
редактор газети УЛТ «Народне здоров'я”, доцент, член НСЖУ.
.
|