ДІТИ І ПРАВО
Сьогодні відбувся відкритий урок для дітей,
відвідувачів дитячої бібліотеки ЦБС, філія №24,
який пройшов у рамках Всеукраїнського тижня
прав людини у сфері охорони здоров’я.
Провели його працівники кафедри медичного права ФПДО Львівського національного університету ім. Данила Галицького та студенти медико - юридичної клініки за участю Личаківської РО ТЧХ м. Львова для школярів ЗСШ-49, які є постійними читачами бібліотеки, а також юними волонтерами Червоного Хреста.
Завідуюча закладу Ольга Бубняк радо зустріла класного керівника 4 «б» Іванну Михайлівну Стеців з вихованцями, і сьогоднішніх лекторів – Христину Терешко та Ірину Богомазову – асистентів кафедри медичного права ФПДО Львівського національного університету ім. Данила Галицького і студентку медико - юридичної клініки Марту Масляник. Допомагала їм Ірина Апостолюк, голова Личаківської РО ТЧХ м. Львова.
Лекція була побудована в ігровій формі. Четвертокласники повинні були на «Дерево прав дитини», зображене на великому плакаті, наклеїти «листочки», які власноруч писали на папері переліком своїх прав, проголошених і закріплених у Конвенції ООН про права дитини.
«ДЕРЕВО ПРАВ ДИТИНИ»
(за Конвенцією ООН про права дитини)
Особисті права дитини:
- право на життя і розвиток;
- право набуття громадянського статусу, тобто реєстрації після народження і набуття імені та прізвища;
- право на отримання громадянства;
- право дитини на сім’ю, тобто на виховання біологічними батьками, а у випадку розлучення батьків - на постійні контакти з ними та на тривалий зв’язок, якщо це тільки буде можливо;
- свобода релігії та переконань;
- свобода слова, висловлення поглядів і повага до них відповідно до віку дитини;
- особливий порядок участі дитини в адміністративних чи судових справах;
- свобода від фізичного або психічного насилля, визиску, сексуального зловживання та будь-якої жорстокості.
Соціальні права дитини:
- право на охорону здоров’я;
- право на відповідні умови життя;
- право на відпочинок, вільний час, розваги і забави.
Культурні права дитини:
- право на освіту, освіта в обсязі неповної середньої школи є обов'язковою і безкоштовною;
- право на користування культурними цінностями;
- право на інформацію;
- право на знання своїх прав.
Четвертокласник Ігор вніс доповнення. Він сказав, що треба зазначити на «дереві» також і право на поважання особи дітей-інвалідів.
Інший учень, Тарас, нагадав, що на «дерево» треба прикріпити і право дитини на безкоштовну вищу освіту, якщо дитина вчиться на відмінно.
«Старшим дітям Конвенція надає певні політичні права, наприклад, право на об’єднання і зібрання в мирних цілях», - зазначила Христина Терешко. Вона запропонувала дітям потренуватися у невеликих задачах з правознавства.
В одній з них, зокрема, йшлося про таке:
«Іван живе разом зі своїми батьками у невеликому місті. Його батьки належать до релігійної секти. Щосереди та щоп’ятниці вони не дозволяють Іванові йти до школи і примушують ходити на збори цієї секти. Хлопчик заперечував, але, згідно з традиціями їхньої родини, батько - «голова сім’ї», він не дозволяє висловлювати хлопчикові погляди, посилаючись на те, що Іванові лише 13 років і батьки повністю забезпечують його усім необхідним. Батько примушував читати його релігійну літературу, забороняв спілкуватися з друзями та дивитись телевізор, оскільки вони спричинять йому шкоду. Одного разу Іван приніс додому молодіжний журнал, за що його було жорстоко побито.
1. Які особисті права дитини порушено?
2. Які соціальні права дитини порушено?
3. Які культурні права дитини порушено?»
Словом, всі задачі з правознавства були розроблені на такій законодавчій базі, як:
- Загальна декларація прав людини
- Конвенція ООН про права дитини
- Конституція України
- Сімейний кодекс України
- Цивільний кодекс України
- Кодекс законів про працю України
- Закони України «Про попередження насильства в сім’ї», «Про охорону дитинства», «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам», «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та ін.
Заходи будуть відбуватися за сприяння Головного територіального управління юстиції у Львівській області та Першого львівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
У цьому році ВГО «Фундація медичного права та біоетики України», яку очолює Ірина Сенюта, член президії Личаківської РО ТЧХ м. Львова, та кафедра медичного права ФПДО Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького проводить Тиждень прав людини у сфері охорони здоров’я спільно з Червоним Хрестом.
Перші кроки Тижня, які зроблені сьогодні, свідчать: тематика дуже актуальна і вона знайде свій відгук у громадськості.
Фото – Ірини Дзіклевич
Прес – служба Личаківської РО ТЧХ м. Львова
|