ШАНА ГЕНІЮ НЕЗАБУТНІХ ТВОРІВ
Сьогодні, 27 грудня, у Львові відбулось урочисте
відкриття пам'ятника видатному українському
композитору, видатному авторові релігійної
і світської музики, а також творцеві державного
гімну - Михайлу Вербицькому.
Пам'ятник розташований у Львові на розі вулиць Бандери, Чупринки та Вербицького.
Аби вшанувати генія українських музичних творів на подію зібрались не лише представники духовенства, влади міста та родина композитора, а й кілька сотень небайдужих мешканців.
Львівський пам’ятник авторові гімну став другим в Україні. Він виготовлений з бронзи, його висота становить 2,9 метра. Раніше пам’ятник Вербицькому стояв лише у м. Яворові, що на Львівщині - рідному місті композитора.
Проектом виготовлення та встановлення пам'ятника українському композитору займалось товариство «Надсяння». Гроші на його виготовлення збирали за участі громади та церкви.
Нагадаємо, що 2015 рік на Львівщині був визнаний роком композитора Михайла Вербицького.
Будучи священиком, він писав Літургійні композиції, які ще й тепер співає уся Галичина. І які літургійні шедеври створив він! «Єдинородний Сине», «Святий Боже», велично-пафосне «Алилуя», яке в народі називають козацьким, «Отче наш», причасний «Хваліте Господа з небес», «Ангел вопіяще» та інші.
Писав М. Вербицький і світську музику. Він автор багатьох музичних творів на народні мелодії, полонезів, вальсів, вступів до вистав. Він дав музичне життя поезії місцевих поетів, зокрема, М. Шашкевича, Ю. Федьковича та І. Чушалевича. І все це творив він на селі, де до кінця свого життя не мав піаніно, а використовував тільки стару фісгармонію.
Своєю кантатою «Заповіт» («Завіщаніє») на слова Тараса Шевченка М. Вербицький відкриває нову епоху в розвитку хорової музики в Галичині. Цей прекрасний музичний твір оригінальний за своєю структурою: він призначений для соліста, двох хорів - мішаного і чоловічого та симфонічного оркестру.
Михайло Вербицький - автор музики до українського національного гімну «Ще не вмерла Україна». За радянських часів він був строго заборонений цензурою, а тепер став офіційним гімном незалежної України. Перша програма радіо, яка щодня транслюється з Києва, починається саме з цієї мелодії.
Довідково:
Авторами пам’ятника Михайлу Вербицькому стали львівські скульптори Володимир та Андрій Сухорські.
Вони - творці такого величного монументу як пам'ятник Тарасу Шевченку, встановленому на площі Свободи у Львові. Над ним митці працювали в Аргентині.
.
Сухорські є авторами пам'ятника Юрію Змієборцю у Львові.
Потрудились брати і над меморіальним комплексом скульптур архімандрита Григорія та художника Михайла Василевича в культурно-археологічному центрі "Пересопниця" на Рівненщині.
.
Репортаж публікується за редакцією Заслуженого діяча мистецтв України, професора Львівської національної академії мистецтв, члена президії Личаківської районної організації Товариства Червоного Хреста м. Львова ВАСИЛЯ ГУРМАКА
Фото - Василя Гурмака, Мирослава Пархомика та УНН
За джерелом:
http://zaxid.net/news/showNews.do?u_lvovi_urochisto_vidkrili_pamyatnik_mihaylu_verbitskomu&objectId=1377779
|