Товариство Червоного Хреста Личаківського району
ГоловнаРеєстраціяВхід
Головна » 2016 » Липень » 1 » У Кіровограді відзначили День архітектури України
14:30
У Кіровограді відзначили День архітектури України

 

 

ЛІКАРНЯ ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА - ПРОЕКТ ЮВІЛЯРА

 

 

 

 

Вчора, 30 червня, в оновленому приміщенні

Кіровоградського обласного художнього музею

відкрито виставку «Архітектурні образи

нашого міста очима кіровоградських художників»

до Дня архітектури України та в рамках

відзначення  славного 150-річчя видатного

архітектора-земляка Якова Васильовича

Паученка (1866-1914)

 

 

 

 

 

 

 

Відкриття у художньому музеї повноцінної виставки даного тематичного спрямування стало можливим завдяки планомірній роботі по формуванню збірки робіт художників-патріотів, які присвятили свої  твори рідному місту, освідчившись таким чином йому у коханні. Це цілком вписується у загальну концепцію роботи музею в напрямку патріотичного виховання, в першу чергу - засобами образотворчого мистецтва.

 

 

 

 

 

 

Саме тому складовою музейної експозиції завжди був і залишається тематичний блок із красномовною назвою «Мальовничі куточки нашого міста», картини якого не тільки віддзеркалюють радянський період та сучасність міста на Інгулі, а й презентують зразки чудової, унікальної, високопрофесійної дорадянської архітектури, яка до сих пір має дуже презентабельний та виграшний вигляд, особливо – на фоні архітектури сучасної.

 

 

 

 

 

 

Ці архітектурні перлини народились переважно у другій половині романтичного ХІХ століття та на початку бурхливого ХХ століття, ставши наглядною ілюстрацією тогочасного активного архітектурного розвитку Єлисаветграда, а в наш час – важливими, фактично – основними об’єктами екскурсійного маршруту для мешканців та гостей міста.

 

 

 

 

 

 

Саме тому часте звернення кіровоградських художників до зразків дорадянської архітектури – явище цілком логічне і зрозуміле. Тут і прояв захоплення чудовим творінням рук людських, різнобарв’ям архітектурних стилів, геніальністю архітекторів, що створювали такі унікальні шедеври, та, мабуть, певна ностальгія за епохою, яку презентують ці чудові будинки, епохою, яка відрізнялась зовсім іншим світосприйняттям, моральними устоями, рівнем культури тощо.

 

 

 

 

 

 

Дана тема стає особливо актуальною в умовах цьогорічного відзначення 150-річчя з дня народження видатного архітектора-земляка Якова Васильовича Паученка (1866-1914), якому судилося створювати європейське обличчя нашого міста на межі ХІХ-ХХ століть. Про його внесок в цивілізаційний розвиток Єлисаветграда красномовно свідчать, зокрема, слова із некролога: «Незаперечною заслугою Паученка є те, що він першим у нашому місті дав зразки художньої архітектури».

 

 

 

 

 

 

Саме унікальні архітектурні шедеври Якова Васильовича, як ось ця лікарня Гольденберга, складають на сьогодні левову частку неповторного архітектурного ансамблю центральної частини сучасного міста, милуючи око та викликаючи щире захоплення у його численних гостей та, окрім цього, почуття гордості у його жителів.

 

 

 

 

 

 

Вони - найкращий пам’ятник видатному майстру, а ще – незмінна складова Старого міста та відповідного екскурсійного маршруту. За проектами Якова Паученка було споруджено лікарню Червоного Хреста Святої Анни, будинок купця Соловйова, театр «Ілюзіон», Гостинний двір, Міжнародний кредитний банк, будинки лікарів Вайсенберга та Мейтуса, водолікарню Гольденберга, лікарню у Новомиргороді, Вознесенський собор у Бобринці та інші. Всього – понад 20 зафіксованих об’єктів, кожен з яких – справжня архітектурна перлина.

 

 

 

 

 

 

 

 

Тому мета відкритої в обласному художньому музеї виставки - вшанування пам’яті Якова Васильовича Паученка та інших видатних архітекторів нашого міста, а також – презентація чудових художніх творів кіровоградських майстрів пензля, які не втомлюються прославляти свій рідний край засобами образотворчого мистецтва, віддзеркалюючи унікальну дорадянську архітектуру Єлисаветграда та специфіку радянської забудови Кіровограда.

 

 

 

 

 

 

 

Відвідувач виставки зможе насолодитися високопрофесійними роботами Володимира Федорова «Кіровоград. Будівництво готелю «Київ» (1960-ті рр.), «Кіровоград. Вулиця Карла Маркса» (1969); Бориса Вінтенка «Місто Кіровоград. Середня школа № 30» (1978), «Новобудови міста Кіровограда» (1978); Сергія Шаповалова «Будинок художника Олександра Осмьоркіна» (1986), «Біля картинної галереї» (1987), «Зимовий день» (1992), «Краєзнавчий музей» (1992), «Вулиця в провінції» (1998), «Рання весна. Будинок Ельворті» (2003), «Ковалівка» (2008); Олександра Логвинюка «Ковалівська церква», «Кафедральний собор», «Майдан Богдана Хмельницького» (2000), «Проспект Володимира Винниченка. Дощить» (2000).

 

 

 

 

 

 

Приємне враження справляють роботи Леоніда Бондаря «Ковалівська церква» (2000), «Обласний художній музей» (2002), «Преображенська церква» (2002), «Кафедральний собор» (2003), «Краєзнавчий музей» (2006); Фелікса Полонського «Прем’єра» (2007); Анатолія Янєва «Місто Кіровоград. Теплий вечір» (2008), «Ковалівський міст» (2009); Лариси Кир’янової  «Вулиця Гоголя. Вечір після дощу» (2002); Валерія Давидова «Кіровоград. Вулиця Гоголя» (2008); Володимира Плітіна «Вулиця Гоголя» (2006); Андрія Ліпатова «Кавалерійське училище» (2001), «Бабуся» (2005); Алли Преображенської «Синагога» (2015), «На розі вулиці Гоголя» (2015), «На Дворовій»; Анатолія Кімнатного «Кіровоградський обласний художній музей» (2010), «Подвір’я» (2012) та інших.

 

 

 

 

 

 

Виставка «Архітектурні образи нашого міста очима кіровоградських художників» набуває особливо гострого звучання з огляду на наш складний, депресивний, фактично – воєнний час. Адже вище зазначені художні твори пронизані життєстверджуючим позитивом та щирими патріотичними почуттями, що має величезне патріотично-виховне значення в умовах зовнішньої агресії.

 

 

 

 

 

 

Не піддається сумніву й історико - пізнавальний аспект презентованих картин, що дає підстави сподіватись, що геніальне віддзеркалення культурного надбання нашої Степової Еллади буде сприяти процесу духовного відродження її громадян.

 

 

Олег Юрченко,

старший науковий співробітник Кіровоградського обласного художнього музею

 

 

Післяслово:

 

Без жодного сумніву гарним подарунком Дню архітектора, який відзначається сьогодні, стала і виставка, яка також розпочала вчора свою роботу, але у Кіровоградському художньому салоні. Презентували близько 30 проектів із всеукраїнського огляду-конкурсу. На жаль, серед представлених архітектурних розробок немає жодного проекту, що пропонувався би саме для Кіровограда.

 

Про це зазначив член правління Кіровоградської обласної спілки архітекторів України Юрій Пенязь. «На виставці представлені роботи архітекторів з усієї України, частина з них була реалізована, а інша чекає свого подальшого втілення. Адже для вдалого архітектурного будівництва та реконструкції потрібні значні фінансові витрати, а також розуміння та підтримка власника приміщення. Адже часто в нас забуваються радитися з архітекторами, або ігнорують їхні пропозиції», - зазначив Юрій Пенязь. І додав, що зараз багато надій покладено на молодь міста, яка вивчає архітектуру. За словами чоловіка, молоді архітектури вже змогли себе зарекомендувати.

 

 

Згодом у Кіровоград заплановано привезти ще одну частину робіт конкурсантів, які змагаються за перемогу у Всеукраїнському конкурсі архітекторів України.

 

 

 

 

Фото –www.fakel.kr.ua

За джерелом:

http://fakel.kr.ua/index.php/kultura/21937-u-kirovohradi-vidznachyly-den-arkhitektury-ukrainy

 

 

Переглядів: 900 | Додав: Олександр
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Субота, 23.11.2024, 15:06
Меню сайту
Форма входу
TRANSLATE
Наші друзі
catalog.red-cross.org.ua redcross.org.ua lviv.medprof.org.ua meduniv.lviv.ua www.icrc.org/rus www.drk.de
Календар
Архів записів
Наше опитування
Звідки Ви довідались про наш сайт?
Всього відповідей: 362
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Iv. Stepura © 2024