ГУМАНІЗМ НА ВІЙНІ
Цей день став переломним для мільйонів людей,
що страждали під час війни. Цей документ
став першим, який гарантував адекватне
ставлення до поранених та захоплених у полон
під час бойових дій
Конвенція про поліпшення долі поранених і хворих у регулярних арміях - зобов'язує її учасників збирати на полі бою і надавати допомогу пораненим і хворим супротивника, причому будь-яка дискримінація у відношенні поранених і хворих на основі статі, раси, національності, політичних переконань або релігії забороняється.
Усі поранені і хворі, які опинилися у владі супротивника, повинні бути зареєстровані, а дані про них повідомлені тій державі, на боці якої вони боролися. Медичні установи, санітарний персонал і транспорт для перевезення поранених, хворих і санітарного майна користуються захистом, і напад на них забороняється.
Взагалі постанови щодо миролюбного поводження з пораненими під час війн зустрічаються, починаючи з ХУІ століття. Але саме ця Конвенція стала конкретно підписаною угодою, яка визнається прецедентом міжнародного воєнного права.
Важлива роль у підготовці і прийнятті конвенції належить Анрі Дюнану, свідку страждань і мук поранених і вмираючих французьких і австрійських солдатів після битви при Сольферіно в 1859 році, під час війни в Італії. Саме він став ініціатором створення правил для всіх країн-учасниць військових конфліктів по відношенню до поранених і хворих.
З його ініціативи в 1863 році пройшла міжнародна конференція, на якій були закладені принципи діяльності Червоного Хреста, після якої в Женеві, на запрошення швейцарського уряду, відбулася зустріч дипломатів європейських країн з метою прийняття конвенції про «вояків, які отримали поранення на війні».
На знімку: Оригінал першої Женевської конвенції
В результаті цієї конференції в Женеві, яка тривала з 8 по 22 серпня 1864 року, була підписана перша багатостороння міжнародна угода, яка встановлювала гуманітарні правила ведення війни, висунуті в 1864 році Червоним Хрестом. Цей документ мав на меті - полегшення долі поранених і хворих воїнів на полі бою.
В основу Женевської конвенції була покладена ідея допомоги і заступництва всякому пораненому, не залежно від прийнятої ним сторони. За документом, усі поранені і хворі, які перебувають у медичних установах, а також весь персонал цих установ вважаються нейтральними особами, незалежно від того, ким з воюючих сторін зайнята ця місцевість.
Тобто в полон вони не беруться і полоненими не вважаються. Недоторканними, крім поранених і персоналу, є і госпіталі, вся матеріальна частина, а також місцеві жителі, що допомагають пораненим.
На знімку: Оригінал першої сторінки Конвенції. За цим посиланням можна ознайомитися з усіма сторінками оригіналу історичного документу: https://ru.scribd.com/document/237088628/Convention-de-Geneve-du-22-aout-1864-pour-l-amelioration-du-sort-des-militaires-blesses-dans-les-armees-en-campagne
На знімку: Процес підписання конвенції відобразив у своїй картині французький художник Шарль Едуард-Дюмареск Арман.
Фото – з відкритих джерел в Інтернеті
За джерелом:
http://grushevskogo5.com/intresting/22-serpnya-1864-roku-bulo-pidpisano-pershu-zhenevsku-konventsiyu/
|