ЗАХИСТ ВІД ЗЕМЛЕТРУСІВ
Нещодавно в Донецькій та Запорізькій
областях стався землетрус. Зокрема,
у Маріуполі зафіксовано підземні поштовхи
магнітудою 4,9 бала, нагадує газета Експрес
Епіцентр землетрусу був за 21 кілометр від Волновахи. Та особливо хвилювалися люди, які мешкають біля Запорізької та Південноукраїнської атомних станцій (розташована на лівому березі Південного Бугу, біля Ташлицького водосховища в Миколаївській області). І небезпідставно: навіть у високорозвиненій Японії природний катаклізм п'ять років тому у Фукусімі спричинив аварію на АЕС. Тоді загинуло близько 22 тисяч осіб, з них 2 тисячі - через проблеми зі здоров'ям унаслідок вибуху...
То чи встоять наші АЕС, якщо підземні поштовхи виявляться сильнішими? Про це ми запитали експертів -- Валерія Грабченка, в. о. начальника відділу Головного центру спецконтролю Державного космічного агентства України, Олександра Кендзеру, заступника директора Інституту геофізики НАНУ, та Дмитра Фоміна, начальника відділу зняття з експлуатації Південноукраїнської АЕС.
- Чи був цей землетрус несподіванкою для сейсмологів?
В. Грабченко:
- Ні, адже ця територія через видобуток корисних копалин є сейсмічно чутливою. Хоча, безперечно, про те, що землетрус буде в неділю, ніхто й не здогадувався. Про наближення цього катаклізму стає відомо за лічені хвилини до поштовхів. І не відомо, коли повториться таке в майбутньому.-- Землетрус якої потужності можна очікувати в цьому регіоні і чи варто непокоїтися за безпеку АЕС?
О. Кендзера:
- Спеціалісти добре знають, що в цьому регіоні пролягає край сейсмічного поясу. Тому очевидно, що землетруси тут були і будуть. Тим більше що це регіон, де активно видобували корисні копалини. Може дійти максимум до семи балів. Забудовники і проектанти знають про це і, беручись до роботи, враховують. Тож під час будівництва АЕС також були проведені певні розрахунки, так що будівельні роботи виконали так, щоб землетрус не міг вплинути на штатну роботу АЕС.
- Атомні електростанції України в неділю працювали у штатному режимі. Яку силу землетрусу здатні витримати наші АЕС?
Д. Фомін:
- Під час будівництва Південноукраїнської АЕС системи захисту від природних катаклізмів продумували так глибоко, що навіть землетрус магнітудою до дев’яти балів не загрожує її нормальній роботі. А до катастрофи у Фукусімі призвело цунамі, спричинене підземними поштовхами. Вода залила генераторні дизелі, які перестали працювати у штатному режимі. І це призвело до трагедії.
Фото – з відкритих джерел в Інтернеті
За джерелом:
http://expres.ua/news/2016/08/24/199341-fahivci-vidkryly-deyaki-tayemnyci-proektuvannya-ukrayini-atomnyh
|