МІСЬКИЙ «ОСТРІВ ТЕПЛА»
У Львові в різних районах фіксували впродовж
однієї години температуру, що різнилася на 12
градусів, пише газета "Експрес".
Фахівці назвали цю подію аномальною. Хоча кожен район Львова має свій мікроклімат. У той самий час температура в центральній частині міста і, до прикладу, на Сихові може різнитися 2 - 3 градусами.
-- Кілька років тому ми фіксували різницю температури 12 градусів. Річ у тім, що в район вулиці Пасічної надійшли холодні маси повітря, а в центрі міста тепло ще залишалося. Та це не закономірність, -- розповідає Богдан Муха, завідувач Розтоцького ландшафтно-геофізичного стаціонару, доцент кафедри фізичної географії ЛНУ імені І.Франка. -- Зазвичай різниця температури в різних районах Львова не така велика.
-- Де у Львові найтепліше?
-- Є таке поняття, як "острів тепла". Такі острівці є у всіх великих містах. Переважно в центрі, де найгустіша забудова і велике скупчення автомобілів. Саме з будинків і теплотрас у навколишнє середовище надходить додаткове тепло. Підігрівають повітря також викиди автомобілів. Улітку в таких міських "островах тепла", де мало дерев і багато каменю, асфальту тощо, теж температура вища, ніж в інших районах. Львівський "острів тепла" охоплює центр міста, проспект В. Чорновола (до річки Полтви) і частково Франківський район у напрямку від центру до аеропорту. Райони на периферії -- Сихів, район вулиці Пасічної, вулиці Наукової -- найхолодніші в місті. Звісно, немає стабільної різниці температури у згаданих районах і в центрі міста. Це залежить від пори року та інших чинників. У період, коли температура повітря становить близько 0 градусів, ця різниця може становити 3 -- 4 градуси. Тобто в центрі міста може бути +2, а на Сихові -- 0 -- мінус 2 градуси.
-- Що зазвичай впливає на таку температурну різницю?
-- Це і вітер, і висота над рівнем моря. Вітри в місті зазвичай дмуть найбільше в районах на периферії, а в центрі Львова затишніше. До прикладу, Сихів лежить близько до Головного європейського вододілу. І в цьому районі, а також у Сокільниках та біля автовокзалу на Стрийській -- вітри дуже сильні.
Що ж до висоти над рівнем моря (абсолютна висота, або ж альтитуда), то біля оперного театру вона становить 180 -- 200 метрів. А на околицях міста сягає 300 -- 320 метрів. Тобто перепад висот становить 100 -- 140 метрів. І лише з цієї причини температурна різниця становить близько 1,5 градуса. Що вище розташування над рівнем моря, то нижча температура. От на Високому Замку має бути холодніше, ніж, наприклад, біля оперного театру, на два градуси.
Автор - Богданна МАРТИНИК
Фото – з відкритих джерел в Інтернеті
За джерелом:
http://expres.ua/news/2016/12/07/216716-misti-vprodovzh-godyny-fiksuvaly-anomalni-perepady-temperatury
|