ДЕ ДОБРЕ – ДОБРЕ, А ДОМА – НАЙКРАЩЕ
Кiлькiсть переселенцiв в Українi почала зменшуватися,
так як в очікуванні миру - вони почали повертатися додому
За останнiми даними управлiнь соцзахисту населення, кiлькiсть вимушених переселенцiв на сьогоднi в Українi становить 1 мiльйон 584 тисячi осiб, або майже 1,3 мiльйона сiмей. З липня 2016-го їх стало на 200 тисяч менше.
Як кажуть у Мiнiстерствi соцiальної полiтики, лише по Донецькiй областi протягом липня 2016 -- квiтня 2017 року знято з облiку понад 190 тисяч осiб. Це пов'язано з поверненням людей до мiсць свого постiйного проживання.
Докладнiше про людей, якi були змушенi покинути домiвки на окупованих територiях, розповiдає Оксана Яковець, радник Мiнiстерства соцiальної полiтики з питань внутрiшньо перемiщених осiб.
-- Скiльки в Українi переселенцiв i де їх найбiльше?
-- Наразi зареєстровано 1 мiльйон 584 тисячi 472 внутрiшньо перемiщенi особи. Найбiльше переселенцiв у Донецькiй (565 тисяч осiб), Луганськiй (понад 292 тисячi людей), Харкiвськiй (193 тисячi осiб) областях. Адже багато людей переїжджало в межах областi. Також багато переселенцiв у Херсонськiй, Запорiзькiй та Київськiй областях. У столицi, примiром, близько 155 тисяч.
Левова частка внутрiшньо перемiщених осiб -- люди працездатного вiку вiд 25 до 45 рокiв. За мiсяць у середньому в Україну переселяється 5 -- 10 сiмей iз схiдних регiонiв та Криму. Однак бiльшiсть переїхала вiдразу пiсля початку подiй на Сходi.
-- А скiльки маємо переселенцiв з окупованого пiвострова?
-- Загалом у нас 3,5 тисячi осiб, якi виїхали з територiї Криму. З них 2 тисячi -- представники кримськотатарської нацiональностi. Кримчан бiльше в Одеськiй, Херсонськiй, Миколаївськiй областях. Для життя вони шукали схожий клiмат, умови. До вподоби кримчанам також Львiвщина й Iвано-Франкiвщина.
-- Де поселяють цих людей?
-- Частина шукає житло самотужки. У деяких регiонах є мiсця компактного проживання, наприклад, в Одеськiй, Київськiй, Запорiзькiй, Харкiвськiй областях. Це -- готелi, хостели, колишнi санаторiї, ангари. У таких закладах переселенцi мають право жити безплатно 90 днiв. Пiсля цього повиннi знайти житло, роботу.
-- Де працюють на новiй територiї?
-- Бiльшiсть переселенцiв -- люди з вищою технiчною освiтою. Це фахiвцi металургiї, вугiльної промисловостi, наприклад iнженери. Також є невеликий вiдсоток тих, що працювали в банкiвськiй, медичнiй, освiтнiй сферi. Не завжди їм щастить знайти роботу за фахом. Тому багато людей працює у сферi обслуговування -- в ресторанах, супермаркетах. Там був лiкарем, а тут -- масажист. У 2015 -- 2016 роках багато людей, якi переїхали, вiдкрили власну справу фактично "з нуля", наприклад, заклади громадського
харчування.
-- Роботу шукають охоче?
-- Загалом -- нi. Те, що пропонують служби зайнятостi, пiдходить не всiм. Навiть на державних посадах оплата працi на Донеччинi чи Луганщинi значно вища, нiж на аналогiчнiй роботi, наприклад, у Львовi. Цьому пояснення нема. Шахтарi також отримували на Донбасi вищi зарплати. Тому iнколи для людей, якi приїхали з Донбасу, пропозицiї роботи й оплата здаються смiшними.
-- Як ставляться мiсцевi до переселенцiв?
-- У захiдних областях ставлення до нових людей дуже лояльне, добре сприймають їх у Полтавi, де таких близько 30 тисяч. У Житомирськiй, Сумськiй областi спiвчутливе ставлення. В iнших регiонах iз цим були проблеми. Адже на Одещину приїхало багато ромiв, їх вважають групою ризику. А в Київськiй областi були випадки, коли переселенцi позаймали примiщення комунальної власностi, будинки вiдпочинку i вже четвертий рiк там живуть. У 2015-му були конфлiктнi ситуацiї мiж мiсцевими i переселенцями. Але це — в минулому.
Скажу, що частково переселенцi повертаються в рiднi домiвки, однак багато таких, якi хочуть залишитися на новому мiсцi назавжди.
Юлiя ГОЛОДРИГА, Експрес
Фото – з відкритих джерел в Інтернеті
Джерело:
http://www.expres.ua/news/2017/06/07/246272-tam-buv-likarem-tut-masazhyst-kilkist-pereselenciv-ukrayini-pochala
|