ВОДЯНИЙ ВИР
Водяний вир затягує людину під воду за лiченi
секунди. Про це попереджають рятувальники
Днями двоє вчителiв та семеро учнiв вирушили в турпохiд берегом Днiстра. Двоє хлопцiв зайшли у воду, стояли бiля берега. Та вмить камiння пiшло з-пiд нiг, юнаки опинилися у водi, водяний вир став їх затягувати.
Один хлопець схопився за вудочку рибалок i вилiз на берег. Другого намагався врятувати вчитель. На жаль, 13-рiчний хлопець та 53-рiчний учитель пiшли пiд воду. Їхнi тiла витягнули з глибини майже шiсть метрiв...
-- Водянi вири можуть бути дуже небезпечними, -- каже Василь Козак, начальник рятувально-водолазної служби областi. -- Потiк води закручується й на глибинi утворює ями. Такi вири виникають за кiлькох умов. Мають бути сильна течiя, обмежена територiя, де водi важко розвернутися або рухатися далi. Тодi вода з течiї потрапляє в рукав, наприклад, неподалiк берега чи бiля розширення русла рiчки, вимушено повертається, стикається з iншою течiєю -- i починає закручуватися, утворює вир. Чим стрiмкiша течiя, тим бiльше воду буде крутити й тим глибшi вириватиме ями, у якi може потрапити людина.
-- На яких рiчках найбiльше таких вирiв?
-- Вони утворюються лише там, де є потужнi течiї, на великий рiчках, таких як Днiстер, Збруч, у мiсцях, де глибина не менш як три метри.
-- Вир можна побачити з берега?
-- Це залежить вiд його потужностi. Iнтенсивнiсть закручування регулюється потоком води, вiдтак може змiнюватися в розмiрах. Якщо бачите вир, навiть далi вiд мiсця, де вирiшили скупатися, -- краще не заходити у воду, бо й бiля берега може бути небезпечно. Ставши на мокре камiння, можна не втриматися i впасти у воду, а тодi течiя пiдхоплює та несе людину в епiцентр водовертi. У мiсцях масового вiдпочинку течiя повинна бути повiльною, вода має рухатися зi швидкiстю не бiльш як пiвметра за секунду. Це майже стояча вода. А от у цьому випадку на Днiстрi течiя була потужнiстю бiльш як два метри за секунду. Коли така швидкiсть, навiть заборонена робота водолазiв!
-- Чи є шанси вижити, потрапивши у вир?
-- Вибратися звiдти дуже важко, i такi випадки стаються дуже рiдко. Якщо людина за таких обставин тоне й тiло пiдхоплює течiя, вона може вiднести його за кiлька дiб на 70 -- 80 кiлометрiв. Буває, що iншi кидалися на допомогу, витягали людей iз виру, а самi тонули. Якщо сталася така ситуацiя, потрiбно затамувати дихання, пiрнути на дно, рiзко вiдштовхнутися вiд нього й виплисти. А тодi обрати менш потужну течiю та допливти до берега.
Автор - Олеся КРАСНОВСЬКА, Експрес
Фото ілюстративне – з відкритих джерел в Інтернеті
За джерелом:
http://expres.ua/news/2017/07/08/251143-ryatuvalnyky-zasterigayut-vodyanyy-vyr-zatyaguye-lyudynu-licheni-sekundy
|