ФОНТАНИ - НА ПЕРЕПОЧИНКУ
Вперше в iсторiї не працюють
знаменитi фонтани Ватикану
.
...Ми неспiшно гуляли помiж античних колон Римського форуму, фотографуючи чи не кожен уламочок давньої iсторiї. Сонце пекло немилосердно - у босонiжках уже важко було ступати по розпеченiй стежцi. I тут мiй фотоапарат затремтiв наче в лихоманцi - перегрiвся.
Вiдремонтувати його так i не вдалося - римська спека бiдолаху назавжди вивела з ладу. Але тої митi ми з подругою навiть зрадiли - досить цих екскурсiй у давнiй свiт, час утiкати в тiнь i на пошуки фонтану з питною водою, бо нашi пляшечки давно вже спорожнiли, пише газета Експрес.
У Римi в спекотнi лiтнi днi такi фонтани рятують вiд перегрiвання та зневоднення. З питних можна набрати води у пляшечку, у рештi - бодай зволожити руки й ноги, вмити обличчя. Та й просто подихати свiжiстю, яку дарують водянi бризки. А найсмачнiша вода -- крижана, чиста, наче джерельна -- на площi Святого Петра у Ватиканi. До питних фонтанiв тут завжди стоїть чимала черга. Точнiше -- стояла... Бо цього тижня всi фонтани Ватикану -- декоративнi на площi, питнi, iнтер'єрнi, у палацах i в садах -- не працюють. Сухо навiть у знаменитих барокових шедеврах на площi Святого Петра, яким понад 500 рокiв.
"Загалом перекрили воду в понад ста фонтанах, -- повiдомив прес-секретар Ватикану. -- Це вперше в нашiй iсторiї".
Прийди, прийди, дощику
Ймовiрно, невдовзi приклад Ватикану наслiдуватимуть у цiлому Римi -- залишать дiяти тiльки 85 питних фонтанiв. А от знаменитий фонтан Тревi та фонтан на площi Навона пересохнуть... Обговорюють також пропозицiю обмежити все водопостачання у Римi -- подавати воду споживачам лише вiсiм годин на добу. I, цiлком ймовiрно, що, коли ви читатимете цi рядки, таке рiшення вже буде ухвалене.
У чому причина? Майже всiй Iталiї катастрофiчно бракує води! Весна та лiто видались спекотними i дуже скупими на опади. У липнi в Римi випало на 72% менше опадiв, анiж зазвичай, у червнi -- на 74%. Брак опадiв уже обернувся шаленими збитками для сiльського господарства -- понад два мiльярди євро! У двох iталiйських провiнцiях оголошено надзвичайний стан. Горять лiси, мiлiють озера...
Очiльник провiнцiї Лацiо, до якої належить Рим, змушений був тимчасово зупинити викачування води з озера Браччiано для потреб столицi, щоб не знищити все життя у водоймi. Рiвень води в озерi опустився за критичну позначку. А саме з нього живиться водогiн пiвнiчної частини мiста. Тож доводиться вдаватись до екстрених заходiв.
Потрiбно жертвувати
Влада Ватикану вирiшила показати приклад "урбi ет орбi" -- тим паче, що їхнє рiшення iдеально вiдповiдає духу енциклiки теперiшнього Папи Римського Франциска. "Laudato si" присвячена темi збереження творiння. I її центральне питання: "Який свiт прагнемо передати тим, що прийдуть пiсля нас, дiтям, якi тепер ростуть?" Папа закликає до "екологiчного навернення" i спiльної турботи про наш спiльний дiм.
"Наша звичка витрачати, марнувати та викидати досягла безпрецедентного рiвня, -- зауважили у Ватиканi. -- А свiжа питна вода є першочерговою потребою, оскiльки вкрай потрiбна для життя людей i для пiдтримки наземних та водних екосистем".
Рiшення перекрити воду у ватиканських фонтанах i наголосити на потребi економiї води цiлком узгоджується з думкою Папи Франциска: не марнувати та бути завжди готовим зробити жертву, обмежити себе в певних вигодах задля загального блага.
Бiла сорочка
Та чи готовi iталiйцi жертвувати, обмежуючи себе у водi? О, якби мене питали, який аромат у мене асоцiюється з iталiйцями, я б назвала не "Рим" чи "Венецiю" Лаури Б'яджоттi -- а тiльки "Camicia 113" вiд Джанфранко Ферре, парфум, присвячений знаменитiй бiлiй сорочцi вiд цього дизайнера. Бiлий, хрусткий запах свiжостi й чистоти.
Iталiйцi обожнюють бiлi сорочки, бiлi футболки, бiлi штани та сукнi, бiле взуття. Вони можуть переодягатися по кiлька разiв на день, i, звичайно ж, перед цим приймати ванну чи хоча б душ. Iталiйцi люблять бути гарними й гарно пахнути -- а як цього досягнеш без води? Пральки крутяться, крани постiйно вiдкрученi. Iталiйцi, як i українцi, не привченi перекривати воду, коли чистять зуби чи голяться -- нехай тече. А тим часом, поки ви трете щiткою зуби, витiкає вiд 7 до 30 лiтрiв! Одне спускання бачка в туалетi -- ще 30 лiтрiв. Одна ванна -- мiнус 180 -- 200 лiтрiв.
Пропозицiя Фулько Пратезi вiддавати перевагу кольоровим сорочкам, якi можна прати не щодня, викликала в римлян неймовiрне обурення! Що вже казати про його пораду ставати в душ лише на хвилину -- замiсть того, щоб наповнювати ванну. Римляни можуть по п'ятнадцять хвилин стояти в душi, поливати газони в самiсiньку спеку -- коли все негайно випаровується, ретельно мити автомобiль чи мотоцикл пiд струменем води, а не водою з вiдра, не поспiшають замiнювати кран, душ чи бачок, який протiкає...
Iталiя -- на третьому мiсцi у свiтi серед марнотратникiв води: 1400 кубометрiв за рiк. Бiльше виплiскують лише у США та Канадi. У Римi витрати води перевищують 300 лiтрiв на людину на день! Та римляни цим не дуже переймаються: у них водопровiдна вода -- одна з найдешевших у Європi. Середнiй рахунок за рiк -- лише 34 євро на людину. При цьому римськi водогони -- однi з найбiльш зношених у ЄС. I через дiрки тут втiкає понад 45% води! Може, хоч сухi фонтани змусять їх трохи замислитись над цим...
Автор - Юлiя ПОСТОЮК, Рим
Фото – з відкритих джерел в Інтернеті
За джерелом:
http://expres.ua/digest/2017/08/08/256304-nadzvychaynu-speku-posuhu-vpershe-istoriyi-ne-pracyuyut-znamenyti-fontany
|