Товариство Червоного Хреста Личаківського району
ГоловнаРеєстраціяВхід
Головна » 2017 » Серпень » 16 » Символіка Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристала – під захистом закону України
18:21
Символіка Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристала – під захистом закону України

 

ЗАКОН ЗОБОВ'ЯЗУЄ - ПОВАЖАТИ ЕМБЛЕМУ НАДІЇ

 

 

       

       Коментар до Кримінального кодексу України

       щодо незаконного використання символіки Червоного

       Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристала

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Товариство Червоного Хреста України постійно проводить моніторинг дотримання положень Закону України «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристалу в Україні» (Закон).

 

Серед порушень Закону – а згідно з отриманими результатами спостерігаються вони досить часто – як використання емблеми в комерційних цілях, так і використання волонтерськими організаціями, які проводять свою діяльність в зоні ведення бойових дій.

 

Між тим, варто пам’ятати, що емблеми Червоного Хреста, Червоного Півмісяця та Червоного Кристалу були створені, як символи надії, милосердя та співчуття з метою захисту медичного персоналу та поранених бійців на полі бою.

 

Проте незаконне використання даної символіки призводить не тільки до непорозумінь, але також і до дискредитації емблеми Червоного Хреста. Тому вкрай необхідно всіляко запобігати випадкам незаконного використання цієї емблеми, особливо в силу того, що жертви, для яких вона була створена, при неповажному ставленні до неї постраждають у першу чергу.

 

Тому до Вашої уваги наводимо коментар до Кримінального кодексу України щодо незаконного використання символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристала.

 

 

 

 

 

 

Стаття 435. Незаконне використання символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристала та зловживання ними.

 

Носіння в районі воєнних дій символіки Червоного Хреста або Червоного Півмісяця особами, які не мають на те права, а також зловживання в умовах воєнного стану прапорами чи знаками Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Півміяця або пофарбуванням, присвоєним санітарно-транспортним засобам,- караються позбавленням волі на строк до двох років.

 

Коментар до статті.

 

  1. Об’єкт злочину – порядок дотримання звичаїв та правил війни.

Згідно з актами міжнародного законодавства сторонам, що воюють, приписано утримуватися від нападу на санітарні формування, транспорт та їх особовий склад, які мають відповідні відмітні знаки для їх кращого розпізнавання і захисту. Якщо ж такі знаки будуть використовуватися сторонами, що воюють, як воєнна хитрість, це може інспірувати напади на зазначені формування, транспорт, їх особовий склад, хворих та поранених тощо і потягти тяжкі наслідки.

 

  1. Об’єктивна сторона злочину характеризується суспільне небезпечним діянням у таких формах:

 

1) носіння в районі воєнних дій символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристала (скажімо, нарукавних пов’язок з відповідним знаком) особами, які не мають на те права;

2) зловживання в умовах воєнного стану прапорами чи знаками Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристала. Таке зловживання може полягати у позначенні такими прапорами чи знаками військової техніки, яка не належить до складу медичних формувань;

3) зловживання в умовах воєнного стану пофарбуванням, присвоєним санітарно-транспортним засобам. Вказане зловживання може полягати, наприклад, у використанні військовими підрозділами пофарбування, яке імітує знаки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристала.

Символіка Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристала – емблеми у вигляді червоного хреста, червоного півмісяця та червоного кристала на білому тлі, або червоного хреста, червоного півмісяця і червоного кристала на білому тлі, назви (слова “Червоний Хрест”, “Червоний Півмісяць” або “Червоного Кристала”, або “Червоний Хрест, Червоний Півмісяць і Червоного Півмісяця”) і розпізнавальні сигнали (спеціальні міжнародне визнані допоміжні сигнали (світлові радіосигнали і сигнали вторинного радіолокаційного розпізнавання), що використовуються як розпізнавальні та захисні знаки для позначення осіб, рухомого та нерухомого майна, а також спеціальне пофарбування – є засобами вчинення цього злочину санітарно-транспортними є санітарні наземні, водні і повітряні засоби (військові і цивільні), які постійно або тимчасово призначені виключно для санітарних перевезень і знаходяться під контролем сторони, що перебуває в конфлікті (госпітальні судна, літальні апарати призначені для перевезення поранених, хворих, медичного обладнання тощо).

 

  1. Суб’єктами злочину є військовослужбовці, які не входять до складу медичних формувань чи санітарно-транспортних засобів, у т. ч. військові службові особи – командири кораблів чи повітряних апаратів, інші військові службові особи, за наказом яких транспортні засоби, що не належить до санітарних, були відповідним чином пофарбовані. У разі, якщо в результаті цих дій військових службових осіб настали тяжкі наслідки, діяння кваліфікується за ч. 3 ст 423 або ч. 4 ст 424.

 

  1. Суб’єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом.

 

 

Стаття 445. Незаконне використання символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристала

Незаконне використання символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Півмісяця, крім випадків, передбачених цим Кодексом, – карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.

 

Коментар до статті.

 

  1. Об’єктом злочину є порядок використання і захисту символіка Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Півмісяця.

 

  1. Об’єктивна сторона злочину характеризується суспільне небезпечними діями у формі незаконного використання символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристала.

 

 

Від злочину, передбаченого ст. 435, цей злочин відрізняється за ознаками місця (у ст. 445 незаконне носіння відповідної символіка стосується не лише району воєнних дій), часу (за ст. 435 карається лише таке зловживання відповідними прапорами, знаками та пофарбуванням, яке здійснюється в умовах воєнного стану) та суб’єкта (у ст. 445 ним є не військовослужбовець, а інша осудна особа, що досягла 16-річного віку).

 

Незаконне використання символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристала, вчинене в умовах воєнного стану чи під час збройного конфлікту не військовослужбовцем, кваліфікується за ст. 438 як порушення законів та звичаїв війни. Відтак, слова “крім випадків, передбачених цим Кодексом”, означають, що діяння може бути кваліфіковане за ст. 445 лише у разі, якщо воно вчинене цивільною особою не в умовах воєнного стану і не під час збройного конфлікту.

 

  1. Суб’єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом.

 

 

Джерело інформації: коментар до ККУ

 

Автор: Nataliia Krynytska

 

 

 

Фото – виднавництво “Основи”

За джерелом:

http://redcross.org.ua/2017/08/%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b0%d1%80-%d0%b4%d0%be-%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%82%d1%82%d0%b5%d0%b9-435-%d1%82%d0%b0-445-%d0%ba%d1%80%d0%b8%d0%bc%d1%96%d0%bd%d0%b0%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%be%d0%b3/

 

Переглядів: 839 | Додав: Олександр
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Четвер, 25.07.2024, 11:20
Меню сайту
Форма входу
TRANSLATE
Наші друзі
catalog.red-cross.org.ua redcross.org.ua lviv.medprof.org.ua meduniv.lviv.ua www.icrc.org/rus www.drk.de
Календар
Архів записів
Наше опитування
Звідки Ви довідались про наш сайт?
Всього відповідей: 362
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Iv. Stepura © 2024