“ЗГАДАЙ МОЄ ЗЕМНЕ ІМ’Я”
Про успіхи в роботі Служби розшуку ТЧХУ у пошуку
захоронень, зроблених під час Другої світової війни –
наша розповідь
«Впізнай мене в холодній безвісті, згадай моє земне ім’я»
Л. Костенко
«21 липня 2017 року – то особливий день у родині Черевко з України» – так починається допис «Відшукали батька та діда» на сайті польської громади Грута, що у Куявсько-Поморському воєводстві. Саме 21.07.2017р. пані Олена Лукіна із м.Конотоп, що на Сумщині, разом з родиною відвідала військовий цвинтар у м.Мельно, де похований її дід Олександр Черевко, полеглий під час Другої світової війни.
А почалось все із звернення пані Олени до Служби розшуку ТЧХУ у квітні 2016 р.: «Прошу допомогти знайти братське поховання мого діда Черевка Олександра Андрійовича, який загинув від поранень 1945 року під час визволення Польщі».
Понад рік тривала співпраця служб розшуку Українського та Польського Червоного Хреста у встановленні первинного місця поховання Олександра Черевка, місця перепоховання його останків та увічнення пам’яті полеглого солдата шляхом внесення його прізвища до списків похованих на радянському військовому цвинтарі.
Врешті влітку 2017р. пані Олена повідомила нам про планування візиту на могилу члена її родини у Польщі та попрохала про допомогу: визначення транспортного маршруту, контактування з місцевою владою.
На прохання Служби розшуку ТЧХУ колеги з Польського ЧХ надіслали докладну інформацію про найкращий маршрут та попередили владу гміни Грута, яка опікується військовим цвинтарем у м. Мельно, про візит родини з України.
На початку серпня 2017р. пані Олена надіслала до Служби розшуку ТЧХУ фото з поїздки та листа з теплими словами подяки співробітникам Червоного Хреста України та Польщі та місцевій польській владі: «Щиро дякуємо Вам за організацію нашого візиту, допомогу з транспортом та теплу зустріч. Ми дуже вдячні усім: Наталії, Малгожаті, Ярославу, Івоні та Маріушу – без Вас ми би не змогли здійснити давнє бажання відвідати захоронення діда, Черевко Олександра».
В телефонній розмові п. Олена додала, що це була одна з найбільш важливих та зворушливих миттєвостей у її житті – вона змогла віддати шану та залишити частку рідної землі на могилі діда, у 40-річному віці полеглого на теренах чужини 73 роки тому.
Наразі історія продовжується: пані Олена звернулась до Червоного Хреста з проханням клопотатися про встановлення на військовому цвинтарі іменної таблички з прізвищем її діда. Український та Польський Червоний Хрест продовжують співпрацю над справою Черевко Олександра, тож сподіваємось, що ім’я українського солдата згодом буде викарбуване не лише в пам’яті родини…
Для довідки: на території Польщі за різними підрахунками поховано понад 600 тисяч радянських солдат та близько 1 млн. радянських військовополонених, і більшість полеглих поховані як невідомі. В ході ексгумації останків, перепоховання на військові цвинтарі чи ділянки встановлено понад 700 місць радянських військових поховань.
Інформація про місця поховання та перепоховання, протоколи ексгумації та наявність імені загиблого в списках похованих на території Польщі зберігається в Бюро інформації та розшуку Польського Червоного Хреста.
До сьогодні триває робота служб розшуку Червоного Хреста з увічнення пам’яті полеглих та повернення з небуття імен батьків, братів, дідів… За 25 років Службою розшуку ТЧХУ у співпраці з Бюро інформації та розшуку Польського Червоного Хреста встановлено місце поховання близько 4 тис. українських воїнів, полеглих під час Другої світової війни на території Польщі.
Довідково:
Ознайомитись з дописом про візит родини з України на сайті польської громади можна за посиланням: http://gruta.pl/odnalezli-ojca-i-dziadka/
У м. Львові служба розшуку Червоного Хреста базується у МСЦ Львівської ОО ТЧХУ за адресою:
м. Львів, вул. Лепкого, 5 «а».
Конт.тел.: (0322) 255- 08-78
Автор – Служба розшуку ТЧХУ
Фото – Прес-служби ТЧХУ
Джерело:
http://redcross.org.ua/2017/09/%D0%B7%D0%B3%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D0%B9-%D0%BC%D0%BE%D1%94-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%B5-%D1%96%D0%BC%D1%8F-%D1%83%D1%81%D0%BF%D1%96%D1%85%D0%B8-%D0%B2-%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82%D1%96-%D1%81/ |