ПРОБЛЕМНА ШВИДКА ДОПОМОГА
Все, що треба знати про виклик
швидкої медичної допомоги
Днями в Сумах провели службове розслідування сумного випадку – неподалiк двох медзакладiв померла 59-рiчна медсестра. Перехожi, якi помiтили, що жiнцi зле, викликали "швидку". Проте бригада медикiв їхала, за словами очевидцiв, близько пiвгодини.
На станцiї швидкої допомоги все заперечують. А скiльки часу має їхати "швидка" на виклик? Хто має вiдповiдати, якщо людина померла, не дочекавшись медикiв?
Розповiдає Тетяна Тiмошенко, начальник Управлiння екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Мiнохоронздоров'я України, i Зоряна Черненко, доцент Нацiонального унiверситету "Києво-Могилянська академiя", експерт з медичного права.
– Скiльки карет екстреної меддопомоги є в Українi?
Т. Тiмошенко:
–Їх є 3118. Iз них 20 вiдсоткiв потребують капiтального ремонту або пiдлягають списанню. Стандартом є одна карета екстреної медичної допомоги на 10 тисяч населення. Зважаючи на загальну чисельнiсть населення України, оптимальна кiлькiсть карет – 4200 одиниць.
– То як швидко карета меддопомоги має прибути на виклик?
– Постановою Кабмiну вiд 21 листопада 2012 року №1119 передбаченi нормативи прибуття бригад екстреної (швидкої) меддопомоги на мiсце подiї за зверненнями, що квалiфiкують як екстренi. У мiстах – це 10 хвилин, у населених пунктах поза межами мiста – 20 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера. Нормативи, враховуючи метеорологiчнi умови, сезоннi особливостi, епiдемiологiчнi ситуацiї та стан дорiг, можуть бути перевищенi, але не бiльш нiж на 10 хвилин.
– А якi звернення квалiфiкують як екстренi?
– Бригада екстреної меддопомоги виїжджає в тому разi, коли людина знепритомнiла, у неї судоми, раптовi розлади дихання, раптовий бiль у дiлянцi серця, блювота кров'ю, гострий бiль у черевнiй порожнинi, зовнiшня кровотеча, ознаки гострих iнфекцiйних хвороб, гострi психiчнi розлади, що загрожують життю i здоров'ю пацiєнта або iнших осiб.
А також якщо невiдкладний стан пов'язаний iз рiзними видами травм – пораненням, переломами, вивихами, опiками, важкими забоями, травмами голови; з ураженням електричним струмом, блискавкою, тепловим ударом, переохолодженням, асфiксiєю всiх видiв: утопленням, потраплянням стороннiх предметiв у дихальнi шляхи; з ушкодженням пiд час надзвичайних ситуацiй – ДТП, аварiя на виробництвi, стихiйне лихо тощо; з отруєнням, укусами тварин, змiй, павукiв та комах; iз порушенням нормального перебiгу вагiтностi – передчасними пологами, кровотечею.
До категорiї екстрених належать також звернення медпрацiвникiв, якщо потрiбна термiнова госпiталiзацiя пацiєнта.
– А неекстренi?
З. Черненко:
– Це тi випадки, коли в людини пiдвищена температура, запаморочення, бiль голови, пiдвищений артерiальний тиск, загострення хронiчних хвороб. Iнформацiю про цi виклики передають у заклад первинної допомоги – полiклiнiки чи центри первинної медико-санiтарної допомоги. Тодi теж виїжджає медик на виклик.
Люди часто думають, що це "швидка". Насправдi ж це машина невiдкладної меддопомоги. Для них не встановленi нормативи прибуття. Адже такi машини виїжджають на виклики пацiєнтiв, стан яких не є критичним.
– Хто вирiшує, як квалiфiкувати виклик?
– Диспетчери оперативно-диспетчерської служби.
– Гаразд, а хто вiдповiдає за смерть людини, яка довго чекала приїзду карети екстреної меддопомоги?
– Якщо така ситуацiя сталася, медики пишуть пояснення, чому з порушенням нормативiв приїхали на виклик. Якщо не було об'єктивних причин, якi б перешкодили доїхати до мiсця призначення вчасно, тодi передбачена дисциплiнарна вiдповiдальнiсть – винесення доган або звiльнення. А от кримiнальна вiдповiдальнiсть у таких випадках прямо не настає. Щоб розпочати кримiнальне провадження щодо бригади екстреної меддопомоги, слiд зiбрати докази того, що лiкар навмисне зволiкав. Мав можливiсть вчасно приїхати i врятувати життя, але довiв до того, що пацiєнт помер. Випадкiв, коли б було доведено, що бригада "швидкої" зумисно вчасно не надала медичну допомогу пацiєнтовi, в Українi наразi не фiксували.
Автор - Богданна МАРТИНИК, газета Експрес
Фото – з відкритих джерел в Інтернеті
За джерелом:
http://expres.ua/news/2017/09/29/264424-treba-znaty-vyklyk-shvydkoyi-medychnoyi-dopomogy
|