МАРШ МЕНДЕЛЬСОНА
Чому знаменита мелодія «Маршу Мендельсона»
не втрачає актуальності вже понад 150 років
Акорди "Маршу Мендельсона" знані багатьом, він лунає для закоханих пар в кожному українському рацсі. Популярності ця мелодія набула після 25 січня 1858 року – коли стала частиною весільної церемонії кронпринца Пруссії Фрідріха та британської принцеси Вікторії.
– Якби Фелікс Мендельсон дізнався, що стане популярним саме завдяки весільному маршу, він би дуже здивувався, – розповідає Григорій Ганзбург, музикознавець. – Особливого значення композитор йому ніколи не надавав.
Зрештою, це лише частина музичного оформлення комедії Шекспіра "Сон літньої ночі". У виставі відбувається весільна церемонія іронічного характеру. Музика абсолютно точно передає ситуацію: вона водночас і жартівлива, і серйозна, і помпезна, а ще навіює відчуття радості.
– А коли цей марш почали використовувати на справжніх церемоніях?
– Зазвичай музика з вистави довго не живе. Але мелодію Мендельсона після закінчення показів спектаклю в берлінському театрі неодноразово виконували у концертних залах. Є відомості про те, що вперше марш Мендельсона прозвучав як весільний у 1847 році, під час вінчання Дороті Кар’ю і Тома Денієла у Великій Британії. Але справжньої популярності набув після весілля кронпринца Пруссії та британської принцеси у 1858 році.
Принцеса Вікторія, донька королеви, дуже любила музику і самостійно підібрала супровід для церемонії. Під "Весільний хор" з опери Вагнера "Лоенгрін" вона йшла до вівтаря, а під марш із симфонічної поеми "Сон літньої ночі" Мендельсона молодята виходили з церкви.
– Цікаво, а чому ж не набула популярності мелодія з "Лоенгріна"?
– Часто люди забобонні й на весіллі хочуть чути музику, що приносила б удачу і щастя. А за сюжетом вистави "Лоенгрін", після весілля молодята не прожили разом навіть одного дня... Втім у випадку із кронпринцом Фрідріхом та принцесою Вікторією погана прикмета не спрацювала – вони прожили щасливо 30 років і мали восьмеро дітей.
– А на якому інструменті слід виконувати цей марш?
– Мендельсон написав його для симфонічного оркестру. І в цьому варіанті він найкраще звучить. Але виконувати можна на будь-якому інструменті. Це музика такої сили, що її нічим не зіпсуєш.
Автор - Ірина БАТЮК
Фото – з відкритих джерел в Інтернеті
За джерелом:
http://expres.ua/news/2018/02/04/282933-tak-zvuchyt-kohannya-chomu-znamenyta-melodiya-ne-vtrachaye-aktualnosti-vzhe
|