ІМУНІТЕТ – НАШ ЩИТ
Сьогодні - Всесвітній день імунітету
Всесвітній день імунітету відзначається за ініціативою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я з 2002 року з метою покращити поінформованість населення про значення, особливості функціонування імунної системи та способи її зміцнення, насамперед, шляхом корекції способу життя.
Імунітет – це здатність імунної системи зберігати цілісність і сталість внутрішнього середовища організму. Імунна система відповідає за два важливі процеси: заміну трансформованих або пошкоджених клітин різних органів тіла і захист від проникнення чужорідних агентів. Таким шляхом забезпечується протиінфекційний, протипухлинний захист і генетична стабільність організму. На сьогоднішній день можна стверджувати, що значна частина усіх захворювань пов'язана саме з порушенням коректного функціонування імунної системи.
Як повідомила головний позаштатний спеціаліст Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації з імунології Христина Ліщук-Якимович, згідно даних порівняльного аналізу надання консультативної допомоги штатними та позаштатними фахівцями з імунології у Львівській області у 2016/2017 роках зросла кількість проконсультованих хворих на 19%. Збільшилась частка пацієнтів з імунологічними порушеннями вірусного, алергічного, аутоімунного та метаболічного генезу.
За даними головного позаштатного спеціаліста Департаменту з дитячої імунології Лариси Костюченко, на даний час на Львівщині на обліку перебуває 85 дітей з первинними імунодефіцитами. Протягом 2017 року було зареєстровано 15 нових випадків первинних імунодефіцитів.
Надмірна імунна відповідь при потраплянні певних генетично чужорідних речовин (алергенів) призводить до розвитку алергічних реакцій, знижена - до імунодефіцитних станів, тоді як атипова відповідь на клітини власного організму спричиняє аутоімунну патологію. Загальну тенденцію до підвищення імунозалежної захворюваності пов'язують з дією чинників довкілля, зокрема з погіршенням екологічної ситуації. До причин, що викликають порушення опірності організму, належать хронічний стрес, гіперінсоляція, неконтрольоване застосування медикаментів, хронічні неліковані інфекції, гіподинамія тощо. Існує також багато лімфотропних вірусних інфекцій, що пригнічують безпосередньо клітини імунної системи: ВІЛ. вірус Епштейна-Барра, віруси герпесу, віруси гепатитів В і С та інші.
Іноді знижена функція імунної системи може бути вродженою (вроджені імунодефіцити), що особливо потребує фахового медичного спостереження та лікування.
Проявами порушень у роботі імунної системи є часті застуди, тривале підвищення температури, хронічна втома, больові відчуття в суглобах і м'язах, збільшення лімфовузлів. Крім того, до ознак імунодефіциту належать часті рецидиви або хронізація захворювань, зокрема отоларингологічних, гінекологічних тощо. Серед тривожних ознак також можна назвати порушення сну, частий біль голови, появу висипань на шкірі.
При правильному лікуванні, усуненні впливу шкідливих факторів та корекції способу життя можливе відновлення функцій імунної системи за рахунок її потужних компенсаторних властивостей.
Здоровий сон, дозовані фізичні навантаження, повноцінне збалансоване харчування, відмова від шкідливих звичок вкрай позитивно позначаються на стані захисних сил організму! А застосовувати будь-які імуномодулятори, навіть рослинного походження, можна лише за рекомендацією лікаря.
Колаж – з відкритих джерел в Інтернеті
За джерелом:
http://www.health-loda.gov.ua/ukr/news/lvivnews/6755.html
|