ДЕПОРТОВАНІ НАВІЧНО
Львівське регіональне суспільно - культурне товариство «Надсяння» -
гість клубу ім. Ю. Липи, створеного при УЛТ
Відкрила засідання Ірина Чубучна, голова клубу ім. Юрія Липи, створеного і діючого під егідою Українського Лікарського Товариства у Львові. Вона привітала присутніх і повідомила, що нинішнє засідання є спільним з колегами з товариства «Надсяння», які запропонували тему «Депортовані навічно».
Слово бере голова товариства «Надсяння» Соломія Риботицька. Вона коротко розповіла про історію своєї громадської організації, заснованої українцями, що виселені у 1944 р. із Закерзоння на терени Львівщини. Свій літопис «Надсяння» розпочало у 1990 р., коли нарешті упала «залізна завіса» і стало можливим говорити про проблеми переселенців, які до того часу ретельно замовчувалися радянською владою.
«Нелегкий тепер час для польсько-українських відносин. Ми, переселенці, хоч і не претендуємо на землю наших батьків, але не дамо переписати і забути справжню історію тих часів. Нелегко коментувати в соціальних мережах пости деяких журналістів, коли Інтернет кишить тролями. Це не геройство, це ера інформаційної суперечки», – констатувала п.Соломія.
До слова запрошується Ніна Байко (Сологуб). Вона представник легендарної родини, яка подарувала нам чарівне тріо «Сестри Байко». Такої гри на бандурах, і такого солов'їного співу давно не чули ні в Україні, ні за її межами.
Останнім часом у моду ввійшли родинні дерева. Таке «дерево» відтворила і п. Ніна. Вона звела всі відомості про родичів на однин стенд, проілюструвала їх фотографіями і присутні побачили непросту історію цієї родини з діда-прадіда.
Закриваючи засідання, голова клубу ім. Ю. Липи Ірина Чубучна сказала, що проблема вимушених переселенців не закрита тільки 1944 р., як хотілося сподіватися раніше, а знову відкрилась просто у нас на очах на сході України. У Червоному Хресті лежить зараз близько тисячі заяв на розшук родичів, що зникли безвісти.
У грудні минулого року МКЧХ організував у Львові виставку фотографій «Вони мають право знати». Громадськість повинна повернутися обличчям до цієї проблеми, і в цьому їй може посприяти Червоний Хрест.
Завершилося спільне засідання обох організацій чаюванням. Воно пройшло у теплій і дружній атмосфері.
Фото – автора
Ірина Апостолюк,
Голова Личаківської РО м. Львова ТЧХУ
|