ЗУСТРІЧ ТИХ, ХТО ПЕРЕЖИВ ПЕКЛО
11 квітня відбулася зустріч підопічних Червоного Хреста у МСЦ ЛОО ТЧХУ,
з нагоди Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів.
Учасники урочистостей зібралися у вітальні Медико - Соціального Центру пом'янути полеглих товаришів у нацистських катівнях та сталінських ГУЛАГах. Почали з молитви «Отче наш», яка не раз рятувала їх душі від зневіри у жорстокій дійсності Другої світової війни, де їм доля приготувала роль …в'язнів.
З вітальним словом до присутніх звернулася директор цього закладу Ніна Іванівна Добренька. Вона привітала їх, і повідомила, що в цьому році виповнюється 22 роки з дня заснування Медико- Соціального Центру Львівської ОО ТЧХУ німецькими добротворцями. Біля його витоків і донині стояли, і стоять творці Центру - Баденський Червоний Хрест і Львівська ОО ТЧХ України.
Фінансували нинішнє свято - Благодійний фонд Максиміліан - Кольбе - Верк з Німеччини та Баденський Червоний Хрест, за що підопічні Червоного Хреста Львівщини дуже вдячні.
«Цей день для наших підопічних означає одночасно і радість життя, і великий душевний смуток, адже там, за колючим дротом, у печах крематоріїв, газових камерах, «медичних» катівнях - назавжди залишились їхні друзі, побратими, що так і не дочекались довгоочікуваної волі», - констатувала сумну історію підопічних Ніна Іванівна.
Далі вона розповіла, що, починаючи, з 1996 року, сюди приходять люди похилого віку не тільки за медичною допомогою, а просто зустрітись і поспілкуватись зі своїми товаришами по концтабір ній неволі, поспівати пісень і почитати вірші.
Звичайно, вони зібралися і цього року, хоча , на жаль, уже не в такій кількості, як раніше, бо щороку, як свічечки, догорають і тануть їх життєві долі, бо…вік !
За словами колишнього малолітнього в'язня Вінницького гетто, а нині голови Львівської обласної організації малолітніх в'язнів фашистських таборів, Семена Рафаїловича Подольського: «На території Львова у час Другої світової війни діяло три концентраційних табори. Сьогодні ми вшанували пам'ять тих, хто там загинув. На жаль, всі ці місця - у запущеному стані, а треба би і туристам їх показати, де загинули закатовані на смерть люди. Святий обов'язок сучасників - зберегти пам'ять про мільйони безневинно загиблих у фашистських концтаборах, створити для колишніх в'язнів належні умови життя, забезпечити необхідні захист та підтримку, оточити теплом та увагою».
Западають у душу спогади цих людей. Постійну «прописку» у МСЦ отримали колишні в'язні концтаборів «Бухенвальд» та «Освенцім»: Ірина Б'єнько – Шуль, котра стала нещодавно героїнею документального фільму Тілля Майєра «Зима у Львові», Онуфрій Дудок, Стефанія Бзова-Дацько, Стефанія Вуйцик, Ірина Михайлишин, Софія Перетятко, Марія Філоненко, Єфросинія Чеберяка, Богдана Тиндик та ін.
На прощання присутні подякували Ніна Іванівні Добренькій за гостину і побажали їй міцного здоров'я, щастя, наснаги та добробуту. І попросили, щоб такі зустрічі під егідою Червоного Хреста відбувалися у МСЦ Львівської ОО ТЧХУ якомога частіше.
Фото – автора
Ірина Апостолюк,
голова Личаківської РО м. Львова ТЧХУ
|