ПРЕДСТАВЛЕННЯ ДОРОБКУ МИТЦЯ
Презентація альбому «Іван Самотос. Скульптура» до 85-річчя з дня народження митця відбулася
15 червня у студентській галереї Львівської національної академії мистецтв. ЇЇ відкрив автор вступної
статті до видання - проректор Львівської національної академії мистецтв, професор Роман Яців.
На презентації присутнім представили відео сюжет «Голос, інтонація, роздуми Івана Самотоса», підготовлений Василем Глинчаком.
Владу Львівщини представляла заступник директора департаменту з питань культури, національностей на релігій ЛОДАї Ірина Гаврилюк.
Зворушливими спогадами про батька поділилась його донька музикознавець Наталія Самотос-Баєрлє.
Одна з перших учениць видатного скульптора Марія Савка-Качмар розповіла про педагогічний хист свого учителя і про його творче кредо. Виступили зі спогадами його колишні колеги по цеху.
Всі уважно вислухали щирі спогади сина митця - викладача кафедри академічного рисунку ЛНАМ Тараса Самотоса.
"Захід пройшов у теплій дружній атмосфері, ще раз нам нагадав про мого батька, видатного митця України", - підсумувала презентацію дочка скуптора Наталія Самотос-Баєрлє.
Дизайн альбому: Михайло Царик.
Модерував презентацію: Роман Яців.
Відеоряд: Василь Глинчак.
Музичний спровід: ансамбль "Високий замок".
Довідково:
Іван Самотос – народний художник України, Почесний академік НАМУ, багатолітній голова правління Львівського осередку Національної спілки художників України, голова президії «Ліги творчої інтелігенції Львівщини», завідувач кафедри монументально-декоративної скульптури Львівської академії мистецтв.
Видатний скульптор зробив великий внесок у скарбницю українського образотворчого мистецтва. Він є автором 78 пам'ятників і 80 станкових робіт, більшість яких зараз в експозиціях провідних музеїв України та зарубіжних держав.
Як педагог, він виховав не одне покоління відомих майстрів образотворчого мистецтва.
Зазначимо, що Іван Самотос нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого (2003 р.) та орденом Кирила та Мефодія (2005 р.). Створені ним пам'ятники стоять не лише в Україні, а й у Молдові.
Серед найвідоміших творів Самотоса: погруддя Григорія Сковороди (кована мідь, 1969), погруддя Івана Котляревського (1971), пам'ятник жертвам НКВС на вулиці Замарстинівській у Львові (1997, бронза, мідь, граніт, карбування), а також пам'ятник В'ячеславу Чорноволу у Львові (відкрито 28 грудня 2002 року).
Фото – автора
Василь Гурмак,
Заслужений діяч мистецтв України, професор ЛНАМ, член НСЖУ, член президії Личаківської РО м. Львова ТЧХУ
|