ПЕРШИЙ ДОНОР КРОВІ
100 років - першій у світі операції з переливання крові від людини до людини.
Цей сміливий вчинок лікаря поклав початок гемотрансфузії - переливанню крові, пише Експрес-онлайн.
Джеймс Бланделл народився в 1790 році в Лондоні, після закінчення медичного університету вирішив присвятити своє життя медицині, спеціалізувався на акушерстві, читав лекції, публікував наукові праці, а ще проводив досліди з переливання крові між тваринами. Бланделл був переконаний, що переливати кров від тварини до людини - безуспішно, зокрема, через різний склад крові, а відтак, і несумісність.
У ті часи породіллі часто помирали від крововтрати. З часом лікар зрозумів, що життя жінок можна врятувати шляхом переливання крові.
Перші спроби були невдалими. Пацієнт з раком шлунку, якому лікар перелив кров, помер, маніпуляція не допомогла й породіллі із сепсисом. Бланделл не здавався, він описував і аналізував кожен випадок, намагаючись прорахувати ризики.
Одного дня його покликали до молодої жінки, яка після пологів була на межі смерті через кровотечу. Біля неї був чоловік, який погодився на все, аби лише медики врятували життя його коханої. Тож Бланделл взяв шприцем кров у чоловіка й ввів її пацієнтці, повторивши процедуру кілька разів. Жінка вижила, лікар спостерігав за її станом і після одужання, ретельно описавши згодом свій досвід.
На цьому досягненні Джеймс Бланделл не зупинився, він і надалі проводив переливання крові пацієнтам, у половині випадків вони помирали. Натомість лікар розробив технологію забору крові та її переливання, створив перші інструменти для здійснення такої маніпуляції, попередив своїх наступників про ризики, зокрема, йшлося про згортання крові, несумісність та емболію.
Автор - Лариса ПЕЦУХ
Фото – з відкритих джерел в Інтернеті
За джерелом:
http://expres.ua/news/2018/09/25/309638-vryatuvaty-zhyttya-druzhyny-cholovik-pogodyvsya-nechuvanu-propozyciyu-likarya
|