РОБОТОТЕХНІКА ДЛЯ НАЙМОЛОДШИХ
Позакласна робота: Репортаж з КЗ ЛОР "Львівська загальноосвітня
санаторна школа - інтернат №1 І-ІІІ ст. ім. Б. - І. Антонича".
«Займаємося робототехнікою за програмами Lego Education, - сказав Юрій Уляницький, керівник гуртка робототехніки. - Передусім це розвиток дрібної моторики рук. Були діти, які на перших заняттях не могли скласти машинку. Через півроку вони складали робота, який міг пройти 30 сантиметрів».
Заняття у 3-Б класі проводяться двічі на місяць, після уроків по четвергах. Сюди записалися і хлопчики, і дівчатка. З готових деталей вони повинні за макетом, набраним на планшеті, скласти якусь складну конструкцію.
Ці деталі надали гуртку благодійники. Та і заняття також проводяться у школі на безоплатній основі. У місті Львові діє Центр технічної творчості, де батькам доводиться заради хобі своїх дітей вносити якусь символічну плату.
Далі Юрій Уляницький розповідає, що робототехніка вдало поєднує матеріали шкільного курсу: фізики та хімії (досліди, фізичні величини та формули), математики та геометрії (обчислення та вимірювання, кути, градуси), інформатики (поняття програми та алгоритму), а ще механіки, дизайну, конструювання, вимагає технічної грамотності.
Діти довідуються, які механізми є, наприклад, у машині, як вони працюють і взаємодіють. Вивчають ази програмування. Але це не те програмування, яке ми собі уявляємо: безліч нулів і одиничок. Молодші школярі складають програму з готових блоків, старші пишуть складніші алгоритми.
«Робот – це попередньо запрограмований автоматичний пристрій, що призначений для виконання конкретних операцій. Саме це ми і робимо», - пояснює Михайло Олійник (на знімку - крайній справа), один із трійки учнів, об'єднаних в одну команду.
«Це може бути маленька жабка, яка стрибає. Або бджілка, яка дзижчить і рухає крилами. Складаємо її з однокласниками за 30 хвилин», - додає Теймур Асадулаєв.
Павло Назарко, наприклад, за 30 хвилин сконструював на занятті гуртка майстерню для мотоциклів.
Дівчатка, учасниці гуртка, пішли ще далі: вони у чотирьох склали цілий квартал містечка з будинками, деревами, сквериками і дорогами.
Та гуртківці не обмежуються дрібними роботами. Вони можуть взятися і за великогабаритні пристрої. Це може бути і великий робот, який ходить і може виконувати ще якісь команди.
На заняттях діти освоюють ази проектування і конструювання, основи дизайну. Їхній пристрій має гарно виглядати – бути або з деталей одного кольору, або складений симетрично, мати якусь естетичну концепцію. «Заняття проводимо не у вигляді лекції. Є загальна тема, і кожен пропонує, що хотів би сьогодні зробити і як. Це якраз те, до чого прямує наша освіта, – навчання через дію, через практичний досвід і на власних помилках», - констатував керівник гуртка.
Освітня робототехніка – це нова, актуальна педагогічна технологія, що дозволяє підвищити мотивацію учнів до навчання, тому що для цього потрібні знання практично з усіх навчальних дисциплін від мистецтв і трудового навчання до математики, фізики та інформатики.
Вчителька початкових класів 3-б Галина Романівна Манчура зазначила, що педагоги, котрі використовують у своїй практиці робототехніку, можуть досягти багато різних цілей.
Серед них:
- навчити дітей колективно працювати над ідеями;
- аналізувати результати та шукати нові рішення;
- проводити систематичні спостереження;
- розвивати логічне мислення;
- навчити учнів встановлювати причинно - наслідкові зв’язки.
"Якщо учень цікавиться робототехнікою з початкової школи, він може відкрити для себе багато цікавого та, що важливо, розвинути вміння, що знадобляться для отримання професії у майбутньому. Вона допомагає на практиці глибше вивчити деякі теми з інших предметів, дозволяючи розкрити потенціал учня та допомогти йому в подальшому з вибором професії. Незалежно від того, який професійний шлях обере учень, у майбутньому його робота, так чи інакше, буде пов’язана з використанням новітніх технологій", - завершив свою розповідь Юрій Уляницький.
На жаль, не в усіх школах є такі гуртки. Тож для тих, кого цікавить ця тематика, подаємо адресу Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр науково – технічної творчості учнівської молоді» (КЗ ЛОР ЛОЦНТТУМ).
9026 Україна, м. Львів, вул.І.Франка, 133
тел./факс +38 032 276-46-05; 276-42-70
E-mail: utehnik@ukr.net
Сайт Центру за посиланням – www.locnTTUM.lviv.ua
Фото – автора
Ірина Апостолюк,
Голова Личаківської РО м. Львова ТЧХУ
|