ОВАЦІЇ ВІД ФЕМІНІСТОК ДРУГОЇ ХВИЛІ
Сімона де Бовуар нічим не поступається Жорж Санд, з тією лише
різницею, що їй не довелося ховати своє ім'я за чоловічим прізвищем.
Феміністки всього світу відзначають сьогодні 111 років від дня народження Сімони де Бовуар (1908-1986), французької письменниці, філософа, однієї з провідних теоретиків фемінізму в ХХ ст.; подруги Жана-Поля Сартра, авторки відомого вислову про те, що «жінкою не народжуються, а стають».
Її публіцистична книга «Друга стать» давно стала програмним текстом другої хвилі фемінізму – перша – відбулась у ХІХ-ХХ столітті й пов’язана була з боротьбою за базові права жінок – виборчі, майнові, освітні.
Друга ж хвиля (1960-1980), найяскравішою представницею якої і є власне Сімона де Бовуар, намагалася розібратися з «пастками» формального рівноправ’я, де крилося і криється чимало прихованих обмежень і заборон.
Звісно «Друга стать» не гарантує приємного читання (можливо і навпаки), але вона залишається однією з головних книг 2-ї половини ХХ століття. У Сімони де Бовуар завжди вистачало відданих шанувальників, є вони і зараз.
А от одним із тих, хто не схилявся перед нею у шанобливому реверансі був Чеслав Мілош. Нобелівський лауреат не міг перенести її буржуазності (називав її «дамою вищого світу»), показної інтелектуальності (вірніше «моди на інтелектуальність»), а також не міг пробачити Сартру і Бовуар підлого цькування видатного французького письменника, лауреата Нобелівської премії з літератури 1957 р. Альбера Камю.
Фото: twitter
За джерелом:
https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2615248-9-sicna-pamatni-dati.html
|