Головна » 2019»Березень»12 » День в історії - померла співорганізаторка Червоного Хреста УПА Ярослава Стецько
19:07
День в історії - померла співорганізаторка Червоного Хреста УПА Ярослава Стецько
ЖИТТЯ, ПОКЛАДЕНЕ НА ВІВТАР ВІТЧИЗНИ
Сьогодні день пам'яті Ярослави Стецько, попередниці Катерини Зарицької,
котрі в Українській повстанській армії опікувались осередком Червоного Хреста.
12 березня 2003 року у Мюнхені (Німеччина) померла Ярослава Стецько (Ганна Музика), дружина Ярослава Стецька, співорганізаторка Червоного Хреста УПА, жіночої мережі ОУН, Антибільшовицького блоку народів, голова ОУН(б) у 1991-2001 роках.Народилася 14 травня 1920-го в селі Романівка на Тернопільщині. Закінчила Теребовлянську польську гімназію. Через багато років, в інтерв’ю Ярослава Стецько згадувала, як ʺодного разу вчителька ударила мене лінійкою по руці, наказавши ʺМові по-польські!ʺ. Це мене страшенно образило. Я гостро відчула, що – українка. І що нас гноблять. У мені все збунтувалосяʺ. Й у 18 років долучилася до ОУН.
Два роки вчителювала у сільській школі. Вищу освіту здобула у Львівській політехніці та Школі політичних наук у Мюнхені. Володіла сімома іноземними мовами.
Зі створенням УПА взяла активну участь у розгортанні медичної мережі. Співорганізатор Червоного Хреста УПА, жіночої мережі ОУН.
ʺЖіноцтво відіграло велику роль в часі створення УПА, в часи боїв УПА, а дуже часто жінки брали участь в боях, – згадувала Ярослава Стецько. – Навіть тоді, коли УПА відсилала відділи на захід через кілька кордонів, жінки ішли в одностроях із зброєю в руках, щоби переконати захід, що Україна не зложила зброї, що Україна воює далі проти большевизму, проти російської окупації, щоб був розголос про ту боротьбу, бо світ тоді мовчавʺ.
Була вірною соратницею свого чоловіка Ярослава Стецька. Редагувала журнал ʺУкраїнський поглядʺ і друкований орган Антибільшовицького блоку народів ʺАБН – Кореспонденціяʺ. Організовувала конференції АБН по всьому світу. Голова АБН (1986-1996), ОУН (б) (1991-2001), Конгресу українських націоналістів (1992-2003).
Після здобуття Україною незалежності 1991-го повернулася на Батьківщину. Депутат трьох скликань Верховної Ради України. Почесна громадянка Львова. Нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ-го ступеня (2000).
ʺЇї українська мова, яка вперто видавала в ній діаспорянку, в кулуарах парламенту звучала завжди природно. Вона не прогулювала парламентських засідань. І ніколи не засинала і не нудьгувала під час них, як інші ʺлітніʺ депутати – символи різних епох і фракційʺ, – свідчить парламентська журналістка Лана Самохвалова.
Українська ʺзалізна ледіʺ і ʺвічна революціонеркаʺ померла 12 березня 2003-го в лікарні Мюнхена. Похована на Байковому кладовищі в Києві.
Фото - ukrnationalism.com та з відкритих джерел в Інтернеті