Товариство Червоного Хреста Личаківського району
ГоловнаРеєстраціяВхід
Головна » 2019 » Квітень » 26 » Сьогодні - 33 річниця Чорнобильської катастрофи
11:47
Сьогодні - 33 річниця Чорнобильської катастрофи

 

КАТАСТРОФА - СЬОМОГО РІВНЯ НЕБЕЗПЕКИ

 

 

 

 

 

 

 

Сьогодні, 26 квітня, відзначають 33-річницю аварії на Чорнобильській АЕС.

 

 

 

 

 

 

 

 

26 квітня 1986 року о 1 год. 23 хв. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу.

 

Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Майже одразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5 години ранку. Проте, у середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.

 

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки.

 

Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи. Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція. Лише 28 квітня в СРСР з’явилося перше офіційне повідомлення.

 

 

 

 

 

 

У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець вісімдесятих років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб. В результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель.

 

Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора. З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. Водночас об’єкт «Укриття», зведений у 1986 році, поступово руйнувався.

 

Україна звернулася до міжнародної спільноти щодо проведення конкурсу проектів із перетворення об’єкта «Укриття». У 2004 році було проведено тендер на проектування і спорудження нового «саркофагу» - Нового безпечного конфайнмента.

 

Цей проект повністю профінансовано Європейським банком реконструкції та розвитку: кошти на будівництво, а це близько 1,5 млрд. Євро, надали 40 країн-донорів. Зрештою, 10 серпня 2007 року був підписаний Контракт щодо будівництва НБК, а 29 жовтня 2007 року почалися роботи. До робіт були залучені найкращі українські та зарубіжні фахівці.

 

 

 

 

 

 

29 листопада 2016 року Арку НБК було насунуто на об’єкт «Укриття». Нині Новий безпечний конфайнмент над зруйнованим енергоблоком Чорнобильської АЕС готують до введення в експлуатацію. Надалі будуть роботи з демонтажу нестабільних конструкцій об’єкту «Укриття».

 

За задумом проектувальників, нова споруда зможе вирішити проблему, як мінімум, на сто років, хоча ліквідувати станцію планують у 2065 році.

 

Довідково:

 

 

 

 

 

 

...Уже ввечері 26 квітня 1986 року, коли про вибух на атомній електростанції ще майже ніхто не знав, санітарна дружина Червоного Хреста Бородянського екскаваторного заводу розселила в новозбудованих оселях перші десятки мешканців.

 

Потік біженців дедалі зростав, а допомога з центру запізнювалась, тому Червоний Хрест вирішив діяти. Евакуйованим надавалась медична та грошова допомога. Для медико-соціального обслуговування людей похилого віку у 22 потерпілих районах було виділено 213 посад сестер милосердя Червоного Хреста і спецавтотранспорт.

 

Оскільки населення не довіряло офіційним джерелам інформації щодо стану довкілля, Товариство оперативно організувало виїзди агітаційних бригад працівників і волонтерів Червоного Хреста. Терміново було видано понад 90 тисяч пам’яток-рекомендацій з питань радіаційної безпеки.

 

Загалом більше, ніж 10 тисяч активістів, членів санітарних постів і дружин Червоного Хреста взяли участь в евакуації і розселенні постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Було розподілено 7 тисяч тон продуктів харчування, 105 тон сухого молока, полівітамінів, левотироксину.

 

У 1986 році, завдяки коштам Товариства, близько 100 тисяч евакуйованих отримали матеріальну допомогу майже на 16 млн. доларів США.

 

Зусилля ТЧХУ з подолання наслідків Чорнобильської катастрофи в 1997 році  відзначені Американським Червоним Хрестам Міжнародною гуманітарною нагородою, яка вручається щорічно з 1988 року.

 

При підтримці Німецького Червоного Хреста Міжнародна Чорнобильська програма гуманітарної допомоги і реабілітації продовжується у Волинській області. У цій області місцеві жителі продовжують відчувати на собі наслідки катастрофи, страждають від проблем зі здоров’ям, які виникають внаслідок проживання на забруднених територіях.

 

Від трагедії на Чорнобильській АЕС минуло 33 роки, але проблема залишається з нами. Програма Червоного Хреста на Волині виявила, що велика кількість пацієнтів, у яких при обстеженні бригадою Червоного Хреста було знайдено патології щитоподібної залози, обстежувалась уперше. Червоний Хрест закликає – не зволікайте і пройдіть обстеження!

 

 

Фото – з відкритих джерел в Інтернеті

За джерелами:

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2689606-sogodni-33-ricnica-cornobilskoi-katastrofi.html

https://redcross.org.ua/2019/04/chornobyl-33/

 

 

Читайте також: Нове укриття над ЧАЕС ввели у режим пробної експлуатації

Просто слухай: уривок із книжки «Чорнобильська молитва. Хроніка майбутнього»

Переглядів: 821 | Додав: Олександр
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Четвер, 28.11.2024, 00:43
Меню сайту
Форма входу
TRANSLATE
Наші друзі
catalog.red-cross.org.ua redcross.org.ua lviv.medprof.org.ua meduniv.lviv.ua www.icrc.org/rus www.drk.de
Календар
Архів записів
Наше опитування
Звідки Ви довідались про наш сайт?
Всього відповідей: 362
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 23
Гостей: 23
Користувачів: 0
Iv. Stepura © 2024