НЕВИМОВНІ СТРАЖДАННЯ - ПОПЕРЕДУ
Британський науковий журнал BioScience опублікував Звернення вчених
і екологів до світової громадськості, яке підписали понад 11 тисяч фахівців.
Кліматичну кризу вчені пов'язують з надмірним споживанням і закликають скоротити виробництво м'яса і металів.
Понад 11 тисяч учених і екологів випустили Звернення, у якому заявили про "надзвичайну кліматичну ситуацію". У їхній доповіді говориться, що кліматична криза настала і посилюється швидше, ніж вважалося раніше.
Тим часом США офіційно повідомили про початок процедури виходу з Паризької угоди по клімату 2015 року, чим викликали критику з усього світу. Корреспондент.net розповідає подробиці.
Землі загрожує кліматичне лихо
Доповідь під заголовком Попередження вчених світу про кліматичну надзвичайну ситуацію було опубліковано в британському науковому журналі BioScience 5 листопада.
У зверненні, приуроченому до 40-річчя першої Всесвітньої кліматичної конференції в Женеві в 1979 році, говориться, що кліматична криза настала і посилюється швидше, ніж очікували більшість вчених.
"Вона виявилася більш серйозною, ніж очікувалося, і загрожує природним екосистемам і майбутньому людства", - заявили автори Звернення.
Понад 11 тисяч учених зі 153 країн підписались під документом, у якому попереджають, що, якщо не вжити термінових заходів для скорочення викидів вуглекислого газу в атмосферу, людство очікують "невимовні страждання".
Борг Землі. Закінчуються відновлювані ресурси
"З представлених даних очевидно, що нам загрожує кліматичне лихо", - стверджують вони.
Автори зазначають, що на проблему неодноразово звертали увагу, однак викиди газів продовжують зростати і чинити руйнівний вплив на клімат.
При цьому більшість публічних дискусій про зміну клімату присвячено підвищенню температури на поверхні, тобто не охоплюють усіх сфер, на які впливає життєдіяльність людини.
Кліматичну кризу пов'язують з надмірним споживанням, зокрема зі стрімким зростанням пасажирських авіаперевезень. Це призвело до підвищення температури суші і океану, підвищенню рівня моря і більш частими екстремальними погодними явищами.
Дослідники заявили, що за останні десять років люди вплинули на клімат сильніше, ніж передбачалася. Зокрема, на цей час вже зафіксовано зростання середньої температури на 1,1 градуса у порівнянні з доіндустріальною епохою.
Зокрема, минулий жовтень став найтеплішим жовтнем з початку гідрометеорологічних спостережень. П'ять місяців поспіль у цьому році температура була рекордно теплою або наближалася до найвищих показників.
Також на 26 відсотків підвищилася кислотність океану, і на 20 відсотків зросла концентрація парникових газів в атмосфері. Крім того, у 2011-2015 роках фахівці помітили прискорення темпів потепління.
Шоколад, кава, пиво. Що ще знищить потепління
Більшою мірою відповідальність за це лежить на розвинених державах. Однак три чверті зі 184 країн, які взяли на себе зобов'язання скоротити викиди парникових газів, зокрема діоксиду вуглецю (CO2), згідно з Паризькою угодою, далекі від їхнього виконання.
До реальних заходів для скорочення викидів CO2 вдаються тільки 28 країн Євросоюзу і сім інших держав.
Для вирішення проблеми автори пропонують запровадити методи підвищення енергоефективності і замінити викопне паливо відновлюваними джерелами енергії, скоротити викиди чорного вуглецю і гідрофторвуглеців.
Також необхідно зайнятися відновленням екосистеми Землі, знизити глобальне споживання м'яса та інших продуктів тваринного походження, скоротити видобуток металів.
При цьому особливу роль у реалізації цілей щодо запобігання глобальному потеплінню відіграють чотири країни, на які припадає більше половини світового обсягу викидів парникових газів, - Китай, Індія, США і Росія.
Але Китай та Індія поки погодилися лише на те, щоб зростання емісії парникових газів було нижчим, ніж зростання економіки. Росія ще не надала плану щодо регулювання викидів СО2, а США офіційно повідомили ООН про вихід з Паризької угоди.
Провідним співавтором звернення став професор Вільям Ріппл з Орегонського державного університету. У 2017 році він же був ініціатором звернення про небезпеку забруднення планети і масове зникнення диких видів на Землі.
Людина стала причиною нового вимирання. Що робити
Його підписали понад 15 тисяч вчених. Звернення було опубліковане як продовження листа вчених від 1992 року про зникнення озонового шару, лісів, чистої води і ґрунту на планеті.
Заклики вчених знизити темпи споживання наражаються на критику серед представників бізнесу. Наприкінці жовтня глава мережі магазинів одягу H & M Корлі-Йохан Петерсон заявив, що це може привести до "жахливих соціальних наслідків": наприклад, до скорочення робочих місць і уповільнення економічного зростання.
Трамп не вірить у глобальне потепління
5 листопада Сполучені Штати офіційно розпочали процес виходу з Паризького кліматичного договору, мета якого - не допустити підвищення температури на Землі більш ніж на два градуси Цельсія.
Як відомо, Трамп не вірить у глобальне потепління і вважає, що відмова від угоди підтримає американську економіку і зайнятість у промисловості та енергетиці. Саме вони роблять США другим після Китаю найбільшим джерелом викидів парникових газів в атмосферу.
"Паризька хартія вводить зайві обмеження, які привели б до банкрутства американських компаній, тоді як іноземні виробники продовжують безкарно забруднювати атмосферу. Ми не дамо іноземцям збагачуватися за рахунок американців. І мені не соромно. Це і є "Америка перш за все", - сказав він під час нещодавньої передвиборної кампанії.
М'ясо з пробірки і комахи. Їжа майбутнього близько
Європейський Союз висловив розчарування заявою США і має намір сам повністю виконувати положення договору щодо захисту клімату.
У заявах міжнародних неурядових організацій екологів підкреслюється, що після відмови офіційного Вашингтона дотримуватися угоди із захисту клімату іншим країнам необхідно діяти з особливою активністю.
Як пише Washington Post, природні катастрофи тільки останніх п'яти років коштували економіці США 400 мільярдів доларів. Зміна клімату також загрожує військовим базам, а отже, й здатності Америки оборонятися.
Видання зазначає, що вже зараз Америка сильно відстає від держав, які сповнені рішучості отримати вигоду на ринку "зеленої" енергетики.
Американські ЗМІ також зазначають, що Штати покинуть Паризьку хартію через рік, але до того моменту стане відомо ім'я нового президента - і глава держави зможе скасувати це рішення.
На знімку: Електростанція в м. Бергхаймі (Німеччина), що працює на бурому вугіллі.
Фото - Саші Штейнбаха / EPA-EFE / REX)
За джерелом:
https://ua.korrespondent.net/tech/science/4157631-nevymovni-strazhdannia-scho-vcheni-prorokuuit-luidiam
|