Товариство Червоного Хреста Личаківського району
ГоловнаРеєстраціяВхід
Головна » 2020 » Травень » 22 » Зелена аптека: «Квіти бузку набирають силу, коли розпускаються», - каже Уляна Стельмах
19:41
Зелена аптека: «Квіти бузку набирають силу, коли розпускаються», - каже Уляна Стельмах

 

БУЗОК, ЯК ЛІКУВАЛЬНИЙ  ЗАСІБ

 

 

 

 

 

 

 

Бузок містить велику кількість аскорбінової кислоти, ефірної олії і флавоноїдів,

що позитивно впливають на організм. Це - протизапальний і знеболювальний засіб.

 

 

З цієї рослини готують чай, олію, компреси й мазі, що добре допомагають при ревматизмі, ревматоїдному артриті, радикуліті та подагрі. На жаль, олію бузку практично неможливо купити навіть в спеціалізованих магазинах. Але її досить просто приготувати своїми руками в домашніх умовах.

 

Травень - пора цвітіння бузку. Та якщо одні милуються його красою, інші поправляють ним своє здоров’я. Травники кажуть, що ця рослина допомагає при ревматизмі, підвищеній температурі, забоях, мігренях, запевняє Уляна Стельмах, котру ми попросили вести рубрику «Зелена аптека».

 

Знаємо, що у травні заготовляють бузок. Тож при яких захворюваннях він корисний та як робити ліки з нього, аби допомогли, запитуємо в Уляни Стельмах, голови Залізничної РО м. Львова ТЧХУ, знавця лікарських трав.

 

- Поясніть, у чім лікувальна сила бузку?

 

- Так відразу і не скажеш, бо є багато методів його застосування. У бузку корисне все: і квіти, і кора, і листя, і навіть його запах. Бузок містить ефірні олії, аскорбінову кислоту, тому має жарознижувальну, протизапальну, сечогінну і знеболювальну дії.

 

- А це правда, що бузком зубний біль можна зупинити?

 

-Так, можна. Ним гамують також біль й у запалених суглобах, при ревматизмі. У старовину казала, що цвіт бузку, якщо пожувати, здатний знечулити зуб, який розболівся, а листя має властивість зупиняти кров при ударах і допомагати при гнійних ранах. Для того, аби промивати гнійні рани, потрібно дві столові ложки свіжого листя залити склянкою окропу, дати настоятися три години. Після цього процідити та використовувати для промивання ран. А ще такий настiй сприяє нормалiзацiї роботи нирок та виводить з них каменi. А якщо настояти годину, то такий настій п'ють по столовій ложці тричі на день при підвищеній температурі та проявах застуди.

 

- Які ще хвороби лікує бузок?

 

- Найбiльше свої лiкувальнi властивостi ця рослина проявляє у боротьбi з ревматизмом. Рецепт простий: слiд взяти свiжi квiти бузку й залити їх горiлкою чи самогоном у пропорцiї один до п'яти. Настоювати протягом мiсяця. Вживати по 10 крапель на столову ложку води тричi на день за 20 хвилин до їди. Пити бузкову настоянку впродовж мiсяця, тодi зробити перерву на десять днiв, далi знову поновити курс - i так цiлий рiк.

 

При ревматизмі, відкладенні солей у суглобах можна приготувати й настоянку зі свіжого листя - його взяти 100 грамів, залити 500 грамами горілки та поставити в темне місце, де вона має вистоятися приблизно два тижні. Потім її вживають по 30 - 40 крапель тричі на добу. Також її застосовують і для натирань та компресів.

 

Допомагають i ванни з бузку - їх роблять, коли кров у ногах погано циркулює. Треба взяти п'ять жмень квiтiв бузку, залити 5 - 6 лiтрами води i кип'ятити 20 хвилин. Пiсля того дати настоятися не менше як двi години (вiдвар тодi трохи вистигне). Ванна для нiг на бузку повинна бути теплою, у жодному разi не гарячою, тримати ноги у вiдварi треба 10 хвилин.

 

А ось мазь можна приготувати, взявши дві ложки сухих квітів, стільки ж масла, розтерти, а потім втирати у запалені суглоби. Ця мазь буде корисна й при мігрені, тільки її слід втирати у скроні.

 

 

 

 

 

 

І ще маю дієвий рецепт для чоловіків, при iмпотенцiї: 2 ст. л. свiжих (чи 1 ст. л. сухих) квiтiв залити 2 склянками окропу, настояти 30 хв., процiдити. Пити по третинi склянки наступного ж дня, пiсля їди. Готувати настiй на 2 днi. Зберiгати в прохолодному мiсцi. Перед вживанням у третину склянки настою додати трохи окропу.

 

- Як і коли краще заготовляти бузок?

 

- Найкраще квіти збирати ті, які щойно розпустилися, не в'ялі чи засохлі, а листя - в червні. Листя і суцвіття сушити та зберігати окремо, обов’язково у полотняних мішечках. Збирати їх варто в суху й теплу погоду та сушити в тіні, а не під сонцем.

 

- Чи правда, що квiти бузку отруйні?

 

- Так, отруйні. У рослинi мiститься глiкозид сирингiн, який, розпадаючись, утворює синильну кислоту. Тому лiками з бузку, звичайно, зловживати не варто. А через те, що цей кущ чудово очищає повітря від пилу та різних шкідливих домішок, його висаджують біля вікон наших домівок.

 

Довідково:

 

 

 

 

 

Уляна Стельмах (на знімку) 13 років, як у Червоному Хресті. До своєї економічної освіти у Львівському національному університеті ветеринарної медицини і біотехнологій додала ще й диплом медичної сестри, який здобула у Львівському коледжі - національного медичного університету ім. Данила Галицького. Змалку їй полюбилася «зелена аптека», коли для уроків ботаніки треба було складати гербарії у школі, і з тих пір має велику любов до різних рослин, досвід у їх збиранні і заготівлі. Своїми нагромадженими знаннями, - залюбки ділиться з оточуючими.

 

 

 

 

На знімку: Екскурсія з дітьми у Львівський ботанічний сад у пору цвітіння первоцвітів.

 

На нашому сайті Уляна Стельмах пробує свої сили у рубриці "Зелена аптека". На першу публікацію про лікувальні властивості меліси, яка була розміщена на сайті за адресою: http://lviv-redcross.at.ua/blog/2020-05-19-19391 , надійшло понад 200 відгуків від читачів.

 

Фото – автора та У.Стельмах/Facebook

Інтерв'ю записала – Ірина Апостолоюк

 

Переглядів: 767 | Додав: Олександр
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Субота, 23.11.2024, 04:59
Меню сайту
Форма входу
TRANSLATE
Наші друзі
catalog.red-cross.org.ua redcross.org.ua lviv.medprof.org.ua meduniv.lviv.ua www.icrc.org/rus www.drk.de
Календар
Архів записів
Наше опитування
Звідки Ви довідались про наш сайт?
Всього відповідей: 362
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 16
Гостей: 16
Користувачів: 0
Iv. Stepura © 2024