БЕЗПЕЧНІСТЬ - СОЮЗНИК ІНФЕКЦІЇ
Газета «Високий Замок» опублікувала інтерв'ю з Наталією Тімко,
головним інфекціоністом ЛОДА, про новий спалах коронавірусу.
В Україні коронавірус спалахнув із новою силою. У четвер, 11 червня, стало відомо, що напередодні злощасну інфекцію, завдяки тестуванню, підтверджено у 689 пацієнтів. «Такого антирекорду у нас ще не було. Навіть у найважчі часи — у квітні, коли була напружена ситуація, — заявив міністр охорони здоров’я Максим Степанов. — Подивіться на вулиці й довкола: ми всі вийшли з карантину й вирішили, що такої загрози, як Covid-19, немає. Подивіться на кількість летальних випадків: 23 людини, 21 людина… Це ж не просто цифри — це конкретні люди, які померли від такого ворога, як Covid-19». У Львівській області за 10 червня коронавірус підтвердили у 125 хворих.
— Львівщина вийшла у лідери в Україні за кількістю хворих і померлих від COVID-19…
— Наша Львівщина — у трійці лідерів в Україні, — розповіла «ВЗ» головний епідеміолог Львівщини Наталія Тімко. — Із 2289 підтверджених ПЛР-тестами хворих наразі видужали лише 557 людей. Решта — активні випадки, тобто ці люди ще виділяють вірус і можуть інфікувати інших. Тому на Львівщині ситуація досить не стійка, бо є можливість поширення інфекції серед населення. Пріоритетним залишається дотримання соціальної дистанції, використання маски або респіратора. Якнайчастіше треба проводити антисептичну обробку рук — мити й дезінфікувати їх.
— У Львові — статистично найбільше хворих, але люди гуляють, ходять без масок на вулицях. Так, ніби карантину немає…
— На жаль, ті люди, родин яких не торкнулася біда, не вірять у коронавірус. Думають, що населення залякують з певною метою, і що їх це не торкнеться. Але щойно серед таких «невіруючих Фомів» зустрічаються випадки захворювання, то вмить змінюється ставлення до ситуації, і вони біжать обстежуватися. Безумовно, усі втомилися від карантину, але нехтувати ним — рівноцінно тому, що людина свідомо наражає на небезпеку себе і оточення! Звичайно, не усі хворіють важко, багато хто хворіє безсимптомно чи у легкій формі. Але ці люди можуть заразити тих, хто старші за віком, і тих, хто є у групах ризику: з цукровим діабетом, хронічними захворюваннями дихальної чи серцево-судинної систем, хворобами крові, онкозахворюваннями, — саме ці люди найважче хворіють і помирають. 80% хворіють легко, 20% - важко. Заради тих 20% потрібно дотриматися карантину і не легковажити! Поки є люди, які виділяють вірус, будуть люди, які хворітимуть. Вакцини, щоб захиститися, немає. Маска, респіратор, соціальна дистанція — єдині методи захисту.
— Вічний львівський дощ сприяє тому, що вірус живе довше? Чи навпаки?
— Цей вірус стійкий. Хибно сподіватися на те, що прийде літо, сонце пригріє, і вірус автоматично зникне. В Африці та Австралії, де тепло, випадки захворювання реєструють. Але коронавірус не любить ультрафіолету. Тому є ймовірність, що кількість захворілих знизиться. Головне, щоб у людей спрацював інстинкт самозбереження і щоб вони захотіли захищатися. Тоді усім нам стане легше.
— Лікарі стверджують, що проблема, зокрема, у тому, що на ПЛР-результати треба довго чекати…
— Зараз пріоритет для пацієнтів, які перебувають на лікуванні у базових лікарнях. Насамперед проводять ПЛР-тести хворих, які перебувають у відділеннях реанімації та інтенсивної терапії.
— Яка ситуація із захворюваністю у медиків?
— Кількість захворілих серед медичних працівників зростає. Уже є понад 230 хворих медиків на Львівщині. Переважна частка — Львів, хоча хворіють медики й у районах області. Частина медиків заражаються на робочому місці. Є випадки, коли один із членів сім’ї працює у лікарні, де вже багато випадків захворювання, і приносить вірус додому, де першими починають хворіти діти, а потім члени родини. Ми розуміли, що після Зелених свят буде ріст захворювання, бо, попри наші неодноразові застереження, у храмах було скупчення людей. Без масок, без дотримання соціальної дистанції… Нам ще треба навчитися по-справжньому любити себе і своїх близьких.
— Дехто з медиків каже, що має виробитися колективний імунітет, і тому усі повинні стикнутися з вірусом…
— Правильно, але за два-три-чотири роки, а не так, що одномоментно захворіють багато людей! На систему охорони здоров’я тоді буде менше навантаження, і медицина впорається. Друга версія — з кожним таким пасажем вірус буде менш небезпечним. Поки не перехворіє 90% населення, матимемо високий рівень захворюваності, але боремося за те, щоб не всі одночасно лягли. Щоб у нас не повторилися Італія й Іспанія, де люди лежали на підлозі у лікарнях, а лікар вибирав, кому допомогу надавати, а хто помре без надання медичної допомоги… Цього треба не допустити! Нам пощастило, що вчасно запровадили карантин, інакше була би трагічна історія.
— Сидимо ізольовані у приміщеннях, імунітет знижується. Що робити, аби він не постраждав?
— Часто провітрювати приміщення, робити вологі прибирання, гуляти у малолюдних місцях. Виїжджати на природу у безлюдні місця. Зараз є полуниця, цибуля, тобто свіжі вітаміни з грядки, треба вітамінізуватися. Тільки добре мити, щоб не підхопити сезонної кишкової інфекції.
Інтерв'ю 11 червня п.р. записала - Ірина Кушинська
Фото - Ірини Апостолюк
За джерелом:
https://wz.lviv.ua/article/414384-my-rozumily-shcho-pislia-zelenykh-sviat-bude-rist-zakhvoriuvannia?fbclid=IwAR3rqSCecy_7Gxpplz0djrQQfzrSSashUHwjUhN9W00sHcSORTpoVCnbrvM
|