НАУКОВЦІ - НА РОЗДОРІЖЖІ
Безсимптомні носії і легковажне ставлення людей до хвороби ускладнюють ситуацію.
Світ знаходиться тільки на початку глобальної пандемії коронавірусу, яка, швидше за все, ще буде погіршуватися, заявив директор Національного інституту вивчення алергічних та інфекційних захворювань США Ентоні Фаучі.
Всесвітня організація охорони здоров'я також говорить, що ситуація з коронавірусом у світі погіршується і більшості країн поки не вдалося взяти ситуацію під контроль, тому пік пандемії ще далеко.
Однією з головних перешкод стримування пандемії є те, що половина всіх заражених не проявляють ніяких симптомів, але при цьому передають вірус іншим людям, а імунітет викликає питання. Корреспондент.net розповідає про подробиці.
Стає тільки гірше
Світ може зіткнутися з більш серйозним поширенням пандемії коронавірусу SARS-CoV-19, який призводить до захворювання COVID-19, заявив інфекціоніст США Ентоні Фаучі в інтерв'ю італійському виданню Corriere Della Sera напередодні.
Без стримуючих заходів у всіх країнах світ зіткнеться зі ще більш широким поширенням інфекції, заявив Фаучі, відзначивши, що епідеміологічна ситуація в США вийшла з-під контролю, великі спалахи COVID-19 також спостерігаються по всьому світу: у Бразилії, Південній Африці, Азії.
"Якщо коротко, ми знаходимося тільки на початку глобальної пандемії, яка, швидше за все, ще буде погіршуватися", - сказав інфекціоніст. Він додав, що поки немає ніяких доказів, що сам вірус слабшає.
Нові спалахи коронавірусної інфекції в Сполучених Штатах та інших країнах Фаучі пов'язав із занадто різким зняттям карантинних обмежень і легковажним ставленням громадян до хвороби.
Медик каже, що SARS-CoV-2 може мутувати і ставати більш заразним. Він відзначив, що вчені зараз ведуть дискусії з цього приводу, але наявні дані дозволяють судити про мутації, що потенційно підсилюють реплікацію вірусу.
Глава Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Гебреесус 9 липня повідомив, що ситуація з коронавірусом у світі погіршується і більшості країн поки не вдалося взяти ситуацію під контроль.
"Стає гірше. Зараз в ВООЗ зафіксовано більше 11,8 мільйона випадків COVID-19. Більше 544 тисяч життів втрачено. Пандемія досі прискорюється", - сказав Гебреесус на інформаційній панелі країн-членів організації.
«За останні шість тижнів загальна кількість випадків COVID-19 подвоїлася», - відзначив Гебреесус.
Глава ВООЗ зазначив, що коронавірусна інфекція зруйнувала системи охорони здоров'я в деяких з найбагатших країн світу, а країни, які вжили успішних заходів, не мають у своєму розпорядженні великих коштів.
Тихі хворі і головні чинники смерті
Через кілька місяців пандемії погляд наукового співтовариства на коронавірус і хворобу, яку він викликає, швидко еволюціонує. Останні медичні дані до середини червня Корреспондент.net зібрав в матеріалі Кого і як вбиває.
За цей час з'явилася ще деяка інформація. На думку групи дослідників під керівництвом Ліама Сміта з Лондонської школи гігієни і тропічної медицини і Бена Голдакра з Оксфордського університету, ризик смерті від коронавірусу збільшують різні фактори:
- чоловіча стать
- похилий вік
- бідність або низький соціальний статус
- різні хронічні захворювання
- сильно виражена зайва вага
- темна шкіра
Однак під час дослідження, результати якого опубліковані в авторитетному журналі Nature, причини, що лежать в основі цих взаємозв'язків, виявлені не були.
Важливий посил цього дослідження полягає в тому, що здоров'я людей сильно залежить від соціальних факторів, таких, як бідність, етнічна приналежність і несправедливість, відзначає Том Вінгфільд з Ліверпульської школи тропічної медицини, яка не брала участі в дослідженні.
Неодноразово повідомлялося, про те, що коронавірус може мати довгострокові наслідки і стати причиною інвалідизації.
На цьому тижні група британських лікарів попередила про те, що небезпечні ускладнення COVID-19 для роботи мозку, такі, як інсульт, марення, галюцинації або ураження нервової системи, можуть виявитися більш поширеними, ніж вважається.
Відомо, що важка форма коронавірусної інфекції несе в собі ризик неврологічних ускладнень, проте дослідження, проведені Університетським коледжем Лондона, показують, що серйозні проблеми можуть виникати навіть у осіб з легкою формою захворювання.
Серед 43 досліджених пацієнтів з підтвердженим або підозрюваним COVID-19 виявили десять випадків тимчасової дисфункції головного мозку, 12 випадків запалення головного мозку, вісім інсультів і вісім випадків ураження нервової системи.
У більшості пацієнтів із запаленням діагностували гострий дисемінований енцефаломієліт - рідкісне захворювання, яке іноді зустрічається у дітей після вірусних інфекцій.
"Ми визначили більш високу, ніж очікувалося, кількість осіб з неврологічними розладами, яка не знаходилася в прямому зв'язку з виразністю респіраторних симптомів", - говорить Майкл Занді з Інституту неврології Університетського коледжу Лондона.
Відзначається, що у пацієнтів з неврологічними проблемами, які взяли участь в дослідженні, SARS-CoV-2 не був виявлений в спинномозковій рідині, а отже, вірус безпосередньо не вражає мозок.
Усе ще немає відповіді про формування імунітету. Повідомлення про те, що через місяці після первинного діагнозу тести пацієнтів на коронавірус виявляються позитивними або у них виникають симптоми, продовжують викликати занепокоєння, що можна заразитися повторно.
Однак більшість вчених сходяться на думці, що люди, які перехворіли на COVID-19, набувають деякий імунітет до вірусу. Чого дослідники не знають, так це того, наскільки довго зберігається цей захист - на кілька місяців, кілька років чи на все життя.
Такі віруси, як вірус грипу, можуть мутувати так швидко, що захисні антитіла можуть не розпізнавати їх під час повторного зараження. Але новий коронавірус мутує повільніше, що дає надію на природний імунітет або робочу вакцину.
Поки вакцини немає, найбільшу небезпеку становлять безсимптомні носії коронавірусу. Дослідження каліфорнійських вчених свідчить про те, що приблизно кожне друге зараження SARS-CoV-2 протікає непомітно для хворого.
Сьогодні також відомо, що заразними можуть бути люди, які хворіють безсимптомно, і ті, у кого ознаки хвороби ще не проявилися. Є також дослідження, що показують, що саме в період між зараженням і появою симптомів люди особливо заразні.
"Навіть якщо всі симптомні випадки будуть ізольовані, може виникнути потужний спалах захворювання", - застерігають вчені з Каліфорнійського університету в Берклі в науковому журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Результати показують, що більша частина випадків передачі вірусу припадає саме на безсимптомних хворих. Раніше дослідники підрахували, що серед заражених є суперносії, які відповідальні за переважну більшість випадків COVID-19.
Фото – Getty
За джерелом:
https://ua.korrespondent.net/tech/medicine/4250675-tse-tilky-pochatok-chomu-pandemiia-pohirshuietsia
|