РОСЛИННИЙ СВІТ – МАЛІЄ
Кожного року на Львівщині фіксують цвітіння все меншої кількості рослин
виду Скрученик приємний та інших видів орхідей, що ростуть у дикій природі.
В національному природному парку «Північне Поділля», що розташований на стику трьох районів на Львівщині, зростає рідкісний вид червонокнижної рослини, який перебуває на межі зникнення.
Йдеться про вид Скрученик приємний, що є однією з найрідкісніших орхідей у Європі. На сьогодні цей вид занесений до Червоної книги України зі статусом «зникаючий». Цьогоріч на околиці міста Броди, що на Львівщині, виявили лише 8 квітнучих рослин. Тоді як в середині 90-их років минулого століття їх налічували близько 2 тисяч.
За словами старшого наукового співробітника національного природного парку «Північне Поділля» Володимира Баточенка, на території Європи вид Скрученик приємний (Spiranthes amoena) зростає тільки у Бродівському районі між м. Броди і с. Лагодів в межах заказника «Кемпа».
Раніше рослини цього виду також фіксували на західних схилах Уральських гір та в Башкирії. Але, за словами Володимира Баточенка, на сьогодні немає підтверджень, що ця рослина ще збереглася у цих краях. Зазвичай вона зростає в Азії, зокрема в Монголії, на Сахаліні, в Японії та Китаї.
На Львівщині рослину в 1980 році вперше зафіксував любитель природи Іван Матлай, а дослідження і опис здійснив Степан Шелест. Це невелика рослина висотою 15-30 см, яка росте на торфовищах.
За словами Володимира Баточенка, найбільше шкоди цьому виду завдала меліорація земель. Адже рослина полюбляє вологу, росте на торфовищах, вогких приозерних чи прирічкових низькотравних луках.
«Скрученик знайшли на околиці міста Броди у 1980-му році. У 1984 році тут було створено заказник для збереження цього виду. В середині 90-их років минулого століття рослин було близько 2 тисяч. Але з того часу, зокрема через посуху, їх кількість зменшувалася і в 2016-2017 роках ми не знаходили цих квітуючих рослин. У 2017 р. знайшли трошки більше сотні рослин. Пошуки цих видів не давали результатів багато років, але ось несподівано трапилась зростання рідкісних орхідей. Цього року вдалося зафіксувати 8 квітуючих рослин. На жаль, кількість цих рослин зменшується, і ми можемо її втратити зовсім», – розповів Володимир Баточенко.
Також він зазначив, що цей вид рослин ще можливо зберегти.
«Необхідно підняти рівень поверхневих вод, щоб вода не стікала у меліоративні канали, а потрапляла у ґрунт. Також потрібне розширення території заказника та надання йому статусу заказника загальнодержавного значення. Окрім того, рослину необхідно внести до списку видів, які підлягають охороні на території Європи, згідно з рішенням Бернської конвенції. У нас є напрацьовані й розроблені заходи для збереження. Сподіваємося, що їх при залученні невеликих ресурсів вдасться втілити», – пояснив Володимир Баточенко.
Також він розповів, що йому трапився ще один рідкісний вид Коручку темно-червону, що теж занесений до Червоної книги України зі статусом «вразливий». Рослини цього виду відшукали на горі Макітра між селами Гаї-Дітковецькі, Бучина і Суховоля на Бродівщині.
«Я там щороку буваю. Раніше бачив лише кілька особин цього виду. Цьогоріч заквітувало понад 100 рослин. Для нас ця рослина дуже рідкісна, бо квітує не кожного року», – розповів Володимир Баточенко.
Також, за його словами, зовсім скоро на території заказника має квітувати ще язичок зелений – лікарська рослина, яка через свою рідкісність занесена до національної Червоної книги, а крім того, має охоронний статус у ряді інших країн.
До слова, в Україні відомо 67 видів орхідей, із них 26 видів зростали на території Бродівського району.
Довідково
Матеріал надіслала в редакцію сайту Уляна Стельмах, голова Залізничної РО м. Львова ТЧХУ, автор рубрики «Зелена аптека».
Уляна Михайлівна повідомила також, що недавно львівські екологи виявили Булатку довголисту (Cephalanthera longifolia), яку вважали зниклою через посуху.
Фото – Уляни Стельмах, ЛОДА та ТРК «Броди»
За джерелом:
https://zaxid.net/na_brodivshhini_znikaye_chervonoknizhniy_vid_orhideyi_yakogo_nemaye_bilshe_nide_u_yevropi_n1505103
|