ПОДОРОЖНИК
Найвідоміші корисні властивості цієї рослини - зупинка
кровотеч, зняття болю, швидке загоєння ран, саден і порізів.
Це пояснюється високим вмістом вітаміну K, дубильних речовин і фітонцидів, що знімають запалення і попереджають інфікування. Допоможе подорожник і при укусах комах, і неглибоких опіках. Для цього достатньо трохи пом'яти листочок в руці, щоб виділився сік, і накласти на хворе місце.
Цим цілющі властивості рослини не обмежуються.
- покращує апетит і підсилює моторику кишечника;
- зміцнює імунітет;
- підвищує ефективність препаратів в боротьбі з раковими пухлинами;
- пом'якшує побічні ефекти від перенесеної хіміо - та радіотерапії;
- позитивно діє на нервову систему людини: допомагає при неврозах і депресії, знімає стрес.
На його основі виготовляється велика кількість ліків, зокрема:
- антисептичні;
- кровоспинні;
- знеболюючі;
- протизапальні;
- відхаркувальні;
- заспокійливі;
- сечогінні;
- проносні;
- снодійні;
Ліки з подорожника знижують рівень «поганого» холестерину в крові і нормалізують артеріальний тиск.
Листя подорожника в народній медицині
Листя рослини використовуються у виготовленні мазей, настоїв, відварів, екстракту і соку. Вони негативно впливають на стрептококи, стафілококи і сильногнійну паличку, а тому відмінно справляються з гнійними ранами на шкірі, наривами і флегмонами (вид гострого гнійного запалення).
На знімку: Уляна Стельмах, голова Залізничної РО м. Львова ТЧХУ збирає у пучки листя подорожника.
Відвари і настойки з листя подорожника мають виражені муколітичні властивості. Іншими словами, вони розріджують мокротиння і допомагають її відходженню з бронхів і легенів, тому ефективні не тільки в лікуванні простих форм респіраторних інфекцій.
Лікує бронхіальну астму, туберкульоз легенів, коклюш і пневмонія.
Листя рослини застосовуються і як легке проносне при утрудненому стільці, і як закріплює засіб при кишкових інфекціях, наприклад при дизентерії. А екстракт незамінний при гастриті, ентериті і виразці шлунка або дванадцятипалої кишки, запаленні підшлункової залози.
З подорожника готують сиропи. Для цих цілей сік, віджатий з листя, змішують з медом. Такий склад ефективний при ГРВІ, ангіні та застудних захворюваннях, що супроводжуються високою температурою.
Корисні листя рослини знайшли застосування і в стоматології. Їх використовують при стоматиті, гінгівіті, пародонтиті та пародонтозі. У перерахованих випадках проводять полоскання ротової порожнини відваром 3-4 рази на день.
Насіння подорожника в народній медицині
Корисні слизу, що містяться в насінні, обволікають роздратовану слизову оболонку шлунка або кишечника і допомагають зняти запалення, а тому вони гарні в складі комплексної терапії захворювань травного тракту: гастриту із зниженою кислотністю, коліту, ентериту, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки.
Відвар насіння подорожника часто використовують в комплексному лікуванні цукрового діабету, а також безпліддя у чоловіків і жінок. Але для пацієнтів, які страждають даними захворюваннями, є протипоказання, тому лікування повинно проводитися тільки з дозволу лікаря.
Подорожник здатний знижувати рівень холестерину в крові. При регулярному застосуванні насіння рослини зменшується ризик атеросклерозу і хвороб серця. Це рослинний засіб допомагає організму позбавитися від шлаків і жовчних кислот. Гормональні збої і хвороби статевої сфери у жінок (аднексит, ендометріоз, спайкові процеси в малому тазу) - показання до застосування насіння подорожника.
Відвар з насіння рослини лікує енурез.
Має сечогінну дію і знімає набряклість. Ватяні диски, змочені теплим відваром, допомагають при захворюваннях очей запального характеру (наприклад, при кон'юнктивіті). Припарки з настою або відвару насіння цієї трави відмінно допомагають матерям позбутися тріщин на сосках. Для цього досить опустити чисту марлю у відвар, віджати і прикласти як компрес до хворого місця приблизно на 1 годину.
Протипоказання до застосування
Подорожник - не така безпечна трава, як може здатися спочатку. Специфічні властивості рослини накладають ряд обмежень на його використання в лікувальних цілях.
Основні протипоказання до застосування:
- Індивідуальна непереносимість - зустрічається рідко, але навіть найменшу ймовірність слід враховувати.
- Схильність до утворення тромбів, так як до складу рослини входить велика кількість вітаміну K, що підсилює в'язкість крові.
- Варикозне розширення вен.
- Гастрит з підвищеною кислотністю.
Перераховані протипоказання не стосуються зовнішнього застосування рослини. Але якщо ви хочете приймати відвари або настої рослини всередину, консультація лікаря необхідна. Тільки він може приймати такі відповідальні рішення.
Увага! Протипоказано збирати і заготовляти листя рослини в районах із забрудненою екологією, в промислових зонах, в межах міста або уздовж доріг. Подорожник вбирає в себе все хімікати з повітря і грунту, і користі такі «ліки» зовсім не принесуть - одну тільки шкоду.
Фото – Уляни Стельмах та з відкритих джерел
За джерелом:
https://rivne1.tv/news/115168-tsilyushchi-vlastivosti-podorozhnikapro-yaki-vi-ne-znali
|