ЛІКИ СОЛОДКИМИ – НЕ БУВАЮТЬ
Уляна Стельмах, голова Залізничної РО м. Львова ТЧХУ, (на знімку) зібрали для користувачів
сайту кілька цілющих полинових рецептів, які популярні в народній медицині України.
“Гірке, як полин”, “Краще полин їсти, ніж з нелюбом за стіл сісти”, “Слова, як мед, діла, як полин” — гіркота цієї рослини відображена не в одному десятку українських прислів’їв і приказок.
Полин — це бур’ян, який здатний знищити посіви сільськогосподарських культур. Проте з давніх-давен полин шанують за його цілющі властивості. Більш того, у міфології різних народів цю траву наділяють містичними властивостями, приписуючи їй здатність відганяти нечисть, очищати приміщення від поганої енергетики.
Чим багатий?
В листках і стеблах полину чимало вітамінів А, С і В, дубильних речовин і органічних кислот. Крім цього, полин багатий флавоноїдами, які позитивно впливають на нервову систему й сприяють зміцненню імунітету. Окремо варто сказати про ефірні олії, які за своїми лікувальними властивостями не поступаються камфорі, та фітонциди і гіркі глікозиди, завдяки яким полин наділений антибактеріальними і протизапальними властивостями.
Поліпшить апетит і прожене паразитів
У сучасній медицині полин застосовують при гастроентерологічних захворюваннях, пов’язаних з секреторною недостатністю шлунково-кишкового тракту. Полинова гіркота та інші компоненти підсилюють секреторну діяльність, підвищують слиновиділення, сприяють виділенню шлункового ферменту, збільшують кількість жовчі, що виділяється у кишківнику, полин лікує підшлункову залозу та селезінку (1 скл. окропу заварюють 0,5 ч. л. трави і п’ють, як чай, за півгодини до їди).
Ефективний полин гіркий також і від глистів та паразитарних мікроорганізмів. Проте дітям давати полин слід дуже обережно і в малих дозах — він має галюциногенні властивості. Отож, дорослим, щоб позбутися гельмінтів, потрібно приготувати відвар (1 ст. л. сухої трави на 0,5 л води). Після того, як суміш закипить, охолодити й процідити, приймати по 50-60 мл натщесерце за 20 хвилин до їжі тричі на день не менше 10 днів.
Зазвичай настої та відвари полину застосовують для покращення апетиту, проте людям, які схильні до надмірної ваги, можна додавати невелику кількість полину в звичайний чай, який слід випивати приблизно за годину до сну. Таким способом можна не тільки стимулювати процес більш повного засвоєння їжі, але й розщеплювати вже накопичені жирові відкладення.
Заспокоїть нерви та зміцнить імунітет
Полин гіркий покращує стан нервової системи, має кардіотонічну, протизапальну дію, стимулює неспецифічний імунітет, активізує загоєння слизових оболонок. Можна використовувати полин у лазні або додавати настій у ванну для загального оздоровлення і зміцнення нервової системи.
Подушечки з ароматичних трав, до складу яких входить полин, ефективно використовують під час лікування неврозів і порушень сну (полин, трава чебрецю чи м’яти перцевої — по 1 частині, шишки хмелю — 3 частини).
Відвар полину добре себе зарекомендував при лікуванні грипу, застуди, при судомах, проносі, алергічному діатезі. Полиновий чай застосовують для полоскання при ангіні й болю в горлі (1 повна чайна ложка на склянку окропу, настояти до охолодження).
Якщо болять ноги, дошкуляє тромбофлебіт, потрібно 3 ст. л. товченої трави полину змішати з 500 г кислого молока. Нанести суміш на марлю і накласти її на розширені вени ніг, а зверху прикрити целофаном. Ноги ледь підняти, підкласти під них подушку й так полежати півгодини. Процедуру робити щодня до одужання.
Жіночий помічник
У гінекології полин використовується як протизапальний засіб. Призначається при хворобливих місячних, дисменореї, аменореї та, навіть, безплідді. При мастопатії використовують кашку з полину гіркого. При жіночих порушеннях застосовувати за шість днів до циклу (на ніч, як чай) — 0,5 ч. л. на склянку окропу.
Також полин ефективний і при різних інфекціях сечостатевої сфери. Так, при циститі по 50 г полинового відвару слід пити після кожного прийому їжі до повного зникнення симптомів захворювання.
І в косметології знадобиться…
Настоєм полину змащують уражені місця при порізах і укусах комах. Від стоматиту і поганого запаху з рота настоєм полощуть ротову порожнину. Полин регулює водно-сольовий баланс, допомагає позбутися папілом, бородавок і запалень. Усуває зайву жирність шкіри. Бореться з лупою, себореєю і випадінням волосся.
…і від комах урятує
Полин у будинку застосовується не тільки як лікувальний засіб. Давно відомо, що полин допомагає від паразитів і комах. Можна розкласти по будинку свіжі гілки або насипати висушену рослину в полотняні мішечки і розмістити в потрібних місцях. Так полин позбавить від бліх, мурашок, клопів та інших комах.
Полинова олія
У домашніх умовах можна приготувати полинову олію. Свіжі листя і стебла рослини подрібнити й покласти в невелику скляну ємність (200-300 г). Потім ємність доверху заповнити оливковою олією і поставити у холодильник на 10 діб. Після цього олію злити і процідити. Отриманий препарат використовувати для лікування різних шкірних захворювань, зокрема псоріазу, дерматиту, вугрів, а також застосовувати для прискорення процесу загоєння епідермісу після порізів і опіків. Також при сильному нежиті полинову олію можна кожні 3-4 години закапувати в ніс, а під час ангіни змащувати горло.
Кому не можна
Полин гіркий приносить користь, але може завдати шкоди організму при тривалому прийомі. Особливо небезпечний полин для вагітних, оскільки є абортативним засобом. Також полин протипоказаний при зниженій кислотністі шлункового соку, ентероколітах і внутрішніх кровотечах. Передозування препаратами полину може призвести до блювоти і до анемії. Не варто застосовувати полин при наявності психічних захворювань.
Фото – Уляни Стельмах та з відкритих джерел
Надіслала Уляна Стельмах,
голова Залізничної РО м. Львова ТЧХУ
|