Головна » 2021»Лютий»8 » 8 лютого - Міжнародний день боротьби з епілепсією (ВІДЕО)
12:45
8 лютого - Міжнародний день боротьби з епілепсією (ВІДЕО)
ФІОЛЕТОВИЙ ДЕНЬ
8 лютого проводять Міжнародний день боротьби з епілепсією. Відзначають у другій понеділок лютого. Символ - фіолетова стрічка.
International Epilepsy Day організований неурядовими організаціями International Bureau for Epilepsy і International League Against Epilepsy, що мають офіційні відносини з ВООЗ. Ці лютневі заходи у першій декаді місяця мають щорічний характер.
Епілепсія вважається одним із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань людини. Епілепсія – це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються.
Ці напади проявляються у вигляді короткочасних мимовільних судом у якійсь із частин тіла або ж по всьому тілу та іноді супроводжуються втратою свідомості, а також втратою контролю за функціями кишечника або сечового міхура.
Ознаки нападів мінливі та залежать від того, в якій ділянці мозку починаються порушення. Можуть виникати тимчасові симптоми, наприклад, втрата орієнтації або свідомості, порушення рухових функцій, органів відчуття (зір, слух та смак), зміни настрою та інші.
Люди з епілепсією, як правило, частіше мають інші проблеми фізичного характеру – переломи та забої, а також такі психологічні стани як тривожні розлади та депресія.
У 60% випадків епілепсії неможливо встановити причину виникнення, це так звана – первинна або ідіопатична епілепсія.
Причинами вторинної епілепсії (40% випадків) найчастіше є:
Пошкодження мозку у передпологовий та післяпологовий періоди внаслідок травми, гіпоксії (нестачі кисню);
Вроджені відхилення від норми або генетичні стани при наявності вад розвитку головного мозку, які зумовлені цими факторами;
Важка травма голови;
Інсульт, в результаті якого до мозку не надходить достатньо кисню;
Інфекції мозку та мозкових оболонок (менінгіт, енцефаліт, нейроцистицеркоз);
Деякі генетичні синдроми;
Пухлини.
Ідіопатичну епілепсію не можна профілактувати, однак відносно відомих причин вторинної епілепсії можна застосувати заходи профілактики, а саме:
Попередження травмування голови;
Належна перинатальна допомога сприяє зниженню нових випадків епілепсії, зумовлених пологовими травмами;
Застосування лікарських та інших методів зниження температури тіла у дітей з лихоманкою може знизити вірогідність фебрильних нападів.
Як розпізнати напад епілепсії?
Як правило, напади схожі один на одного. Втрата свідомості, крик, посиніння, судоми в руках і ногах, слиновиділення у вигляді піни – так виглядає найбільш поширений розгорнутий напад епілепсії. Після нього людина відчуває сонливість, загальмованість. Напад як ніби випадає з пам’яті – людина не пам’ятає, що з нею сталося, не може описати свій стан.
У деяких випадках у пацієнта можуть спостерігатися нетипові симптоми. Наприклад, напад епілепсії може бути без втрати свідомості і судом, а проявлятися в епізодах безпричинної агресії. Іноді людина завмирає на півслові, на хвилину-дві «застигає», а потім так само раптово включається в розмову.
Як допомогти під час нападу епілепсії?
У більшості сформувався стереотип, що під час нападу людині обов’язково потрібно розтиснути щелепи і помістити між зубами якийсь предмет, щоб не запав язик. Це величезна помилка.
Головне завдання людини, яка стала свідком нападу – захистити пацієнта від травми. По можливості приберіть подалі предмети, які можуть травмувати постраждалого, зніміть гострі прикраси на одязі, краватку.
Переверніть голову на бік і підкладіть щось м’яке.
Ні в якому разі не намагайтеся щось покласти між зубами. Таким чином можна тільки нашкодити. Під час нападу виникає спазм м’язів і застосовуючи силу дуже легко травмувати постраждалого, пошкодити зуби.
Не тримайте пацієнта, намагаючись зупинити судоми – це марно. Не чіпайте і не рухайте його, якщо для цього немає необхідності.
Викличте швидку і пам’ятайте, що напад зазвичай закінчується сам по собі через хвилину-максимум дві.
Довідково:
Кореспондентка 11 телеканалу Таїсія Скрипник поспілкувалася з хворими на епілепсію - дізналася про їхнє життя. Також вона говорила з лікарями й дізналася інформацію, яку потрібно знати кожній людині, якщо у когось поруч станеться напад епілепсії.