Товариство Червоного Хреста Личаківського району
ГоловнаРеєстраціяВхід
Головна » 2021 » Березень » 3 » Раннє втручання: доступ до жестової мови з народження є основним правом людини
15:14
Раннє втручання: доступ до жестової мови з народження є основним правом людини

МОВНІЙ ДЕПРИВАЦІЇ - НІ!

 

 

 

Всесвітня федерація глухих бореться за раннє навчання жестової мови всіх глухих дітей та наполегливо рекомендує

дітям з порушеннями слуху та їхнім сім’ям якомога раніше отримати послуги саме такого раннього втручання.

 

 

 

 

 

 

Пов’язано це з тим, що маленькі глухі діти, які вдома не мали змоги ознайомитися з природною жестовою мовою і спілкуватися нею, у дитячих садочках та молодших класах школи ризикують отримати мовну депривацію (зниження або відсутність можливості спілкуватися).

 

Мовна депривація надалі протягом усього життя впливає на мову, здоров’я та на результати навчання глухих дітей, зокрема на їх когнітивний та соціальний розвиток.

 

Раннє втручання, що забезпечує доступ до жестової мови, є вирішальним чинником для запобігання мовній депривації.

 

Про це йдеться у статті 25 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, у якій звертається увага урядів всіх країн на необхідність забезпечення раннього виявлення та втручання стосовно глухих дітей, а також надання їм послуг раннього вивчення жестової мови для мінімізації та запобігання подальшій інвалідності, в тому числі й мовній депривації.

 

Для того, щоб надавати якісні послуги раннього втручання з використанням жестової мови глухим дітям та їх сім’ям необхідно, щоб медичні працівники співпрацювали з глухими спеціалістами, членами спільноти глухих, учителями жестової мови та організаціями, які захищають права глухих.

 

Уряд має забезпечити надання послуг жестової мови всім глухим дітям, незалежно від того, носять вони слуховий апарат чи ні, а також пропонувати такі послуги дітям, які мають кохлеарні імплантати.

 

Для надання якісних послуг раннього втручання з вивченням жестової мови для глухих дітей та їх сімей можуть застосовуватись: відвідування вдома глухих наставників, уроки жестової мови для батьків, ігри жестовою мовою, а також двомовні програми навчання та догляду за дітьми молодшого віку, які застосовуються педагогами, включаючи й глухих вчителів, рідна мова яких — жестова.

 

Залучення громад: участь у житті спільноти

глухих розширює можливості глухих дітей та молоді

 

 

 

 

 

 

Задоволення потреб глухих осіб у вивченні жес­тової мови, соціально-емоційному самовираженні, а також їх культурний розвиток та розвиток особис­тості здійснюються за їх участі в спільнотах глухих.

 

Завдяки спільноті глухих і участі у соціальних відносинах, особи з порушеннями слуху починають позитивно сприймати (ідентифікувати) себе як глуху людину. Наразі необхідно застосовувати підхід, коли людські відмінності розглядаються як основоположні для досягнення рівності, що полягає в залученні глухих дітей та молоді до участі в численних громадах (колективах), включаючи і спільноту глухих. Знання розширюють можливості глухих осіб і дають їм змогу змінювати себе (бути агентами власних змін).

 

Вирішальне значення має співпраця національних асоціацій глухих з різними зацікавленими сторонами для налагодження стійких партнерських відносин з метою реалізації прав глухих людей. У зв’язку з цим, проєкти, які стосуються потреб глухої спільноти, повинні здійснюватися у взаємодії та співпраці з національними асоціаціями глухих. Згідно зі статтею 4.3 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, при формуванні політики, що впливає на глухих осіб, необхідно з самого початку і до кінця консультуватися з представниками національних асоціацій глухих. Принцип «нічого про нас без нас» полягає в тому, що завдяки співпраці у прийнятті рішень досягаються більш якісні результати.

 

Найкраще сприяє розвитку глухих дітей, коли саме спільнота глухих реалізовує програми та політику у відношенні глухих осіб та жестової мови.

 

Мова спілкування: жестові мови необхідно

визнавати та інтегрувати в усі служби (послуги)

 

 

 

 

 

 

Глухі особи, які використовують візуальну мову, були виявлені ще в давні часи, і зараз жестова мова має важливе значення у житті осіб з порушеннями слуху в усьому світі. Жестові мови — це природні мови з такими ж лінгвістичними властивостями, що й розмовні мови. Вони також мають власну граматику та лексику і не є примітивною розмовною мовою «на руках».

 

Проте лише 60 країн надали жестовим мовам статус, рівний статусу їх національних розмовних мов (про це детальніше йдеться у статті «Про юридичне визнання національних жестових мов» на стор. 14–15). Законодавче затвердження жестової мови у своїх країнах — основна частина роботи національних асоціацій глухих у всьому світі. Але у багатьох країнах права глухих також забезпечуються через політику, законодавство та міжнародні інструменти стосовно осіб з інвалідністю. Проте мовні права є важливими для глухих осіб і не повинні обмежуватися в рамках парадигм інвалідності: спільноти глухих потребують цих мовних прав не як частини (ознаки, складової) інвалідності, а як права на власну мову.

 

Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю містить положення, яке визнає спільноту глухих з її культурними та мовними правами. Коли ці права будуть реалізовані — буде легше інтегрувати глухих у суспільство в різних умовах, в тому числі в освітню, культурну діяльність, буде можливість брати політичну участь тощо нарівні зі зменшенням багатьох інших бар’єрів, з якими стикаються люди з іншою інвалідністю.

 

Доступ до інформації національною жестовою мовою є життєво важливим для їх користувачів (жес­томовних осіб). Глухі, які використовують жестову мову, мають право на доступ до інформації і взаємодію через професійних та кваліфікованих перекладачів жестової мови. Хоч в майбутньому може з’явитися автоматичний переклад жестової мови, він не може бути альтернативою кваліфікованому усному чи письмовому перекладу людини-перекладача. Надання послуг жестової мови та їх розвиток необхідно здійснювати в тісній співпраці з національними асоціаціями глухих та національними асоціаціями професійних перекладачів жестової мови.

 

 

Цілісний підхід: сім’я з жестовою мовою. Усі глухі діти

 та їх сім’ї повинні мати доступ до жестової мови

 

 

 

 

 

Всесвітня федерація глухих наполегливо і рішуче виступає за підтримку сім’ї та її доступу до жестової мови. Оскільки засвоєння жестової мови глухими дітьми повинно розпочинатись якомога раніше, сім’ї повинні залучатися до програми раннього втручання та відвідувати заняття з вивчення жестової мови. Стаття Конвенції ООН про права дитини зазначає, що батькам, які мають дітей з інвалідністю, необхідно безплатно надавати допомогу та послуги з метою забезпечення дітям повного індивідуального, соціального і культурного розвитку.

 

У співпраці зі спільнотами глухих та глухими вчителями уряди повинні запровадити безплатні програми для батьків та членів сімей глухих дітей з метою вивчення ними жестової мови та їх участі у спільнотах глухих. Сім’ї з глухими дітьми мають отримувати точну інформацію про користь жестових мов для здоров’я і освіти дітей, яка демонструвала б позитивний вплив національних жестових мов на розвиток розмовної мови.

 

Дослідження показують, що глухі діти, в тому числі глухі діти чуючих батьків, які вивчають національну жестову мов в якості другої або додаткової мови, мають оптимальний мовний розвиток, за умови вивчення жестової мови з дитинства. Мало того, вивчення жестової мови в сім’ях сприяє розширеному і поглибленому спілкуванню членів родини з глухими дітьми та їх соціальному й емоційному розвитку. Розробка плану з вивчення жестової мови у сім’ї може допомогти сім’ям і надавачам таких послуг підтримувати двомовний розвиток глухих дітей, а саме жестової мови та усних/письмових мов.

 

Фото – з відкритих джерел

За джерелом:

https://utog.org/pro-gluxix/do-vsesvitnogo-dnia-sluhu

 

 

Переглядів: 276 | Додав: Олександр
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Четвер, 23.05.2024, 17:40
Меню сайту
Форма входу
TRANSLATE
Наші друзі
catalog.red-cross.org.ua redcross.org.ua lviv.medprof.org.ua meduniv.lviv.ua www.icrc.org/rus www.drk.de
Календар
Архів записів
Наше опитування
Звідки Ви довідались про наш сайт?
Всього відповідей: 362
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Iv. Stepura © 2024