НАДМІРНЕ ПЕРЕБУВАННЯ НА СОНЦІ - ШКІДЛИВЕ
20 травня відзначається Європейський день діагностики меланоми. Вперше
кампанія була проведена у Бельгії у 1999 році, після чого поширилась на 33 країни.
Україна приєдналася у 2008 році, а у 2009-му вже був проведений перший День діагностики меланоми в Україні. За 12 років проведення проекту в Україні оглянуто понад 475 966 тис осіб, серед яких виявлено 1497 випадків меланоми і 4246 випадків раку шкіри.
Метою цього дня є привернення уваги громадськості до небезпеки, яка виникає під час надмірного перебування на сонці, а також проведення обстеження для виявлення раку шкіри. Рання діагностика має вирішальне значення для збільшення шансів перемогти хворобу.
«Рак шкіри та меланома складають до 20 % від усіх хворих на рак. Меланома – одна з найбільш злоякісних пухлин шкіри, яка розвивається із меланоцитів, в більшості випадків має темний колір. У 28-30% випадків меланома розвивається на незміненій шкірі, а у 70% пацієнтів – на фоні попередніх невусів. Меланома посідає друге місце серед злоякісних новоутворів у жінок (на першому місці — рак шийки матки) і шосте — у чоловіків. 18% захворюваності меланомою шкіри припадає на людей в віці 15-39 років. Найбільша захворюваність на меланому — серед білих людей з світлочутливістю шкіри I, II и III типів. Натомість, афроамериканці та азіати, хворіють рідко. Ризик розвитку меланоми підвищується в 1,6 рази у блондинів, в 2 рази — у людей зі світлою шкірою і в 3 рази — у рижоволосих. Частота сімейної меланоми коливається в межах 0,4-12,5%. Щороку в Україні виявляється понад 3250 випадків (5,5 випадків на 100 тис нас.) меланоми, з них у Львівській області понад – 150 випадків. За перші 5 місяців 2021 року уже виявлено 43 пацієнти з меланомою», - розповіла Орися Сизон, експерт ДОЗ ЛОДА з дерматовенерології.
Сучасні дерматоскопи дозволяють оглянути новоутвори шкіри і з великою достовірністю запідозрити меланому. Остаточно діагноз встановлюється після видалення утвору та гістологічного дослідження.
Щоби вчасно розпізнати небезпечну родимку самостійно, потрібно лише запам'ятати алгоритм первинної діагностики родимок, який називається АКОРД меланоми. Це слово-абревіатура, в якій кожна буква має своє значення – ознаку переродження родимки.
А – асиметрія.
К – кровоточивість.
К – край.
О – окрас.
Р – розмір.
Д – динаміка.
Якщо ти в групі ризику, то дотримуйся простих правил та збережи життя:
- Уникай прямих сонячних променів. Візьми за правило не перебувати на сонці з 10-ї до 16-ї години. В цей час сонце дуже активне і його вплив на шкіру найбільш агресивний.
- Захищай в день шкіру від сонця бавовняним або лляним одягом, особливо шкіру дітей. Носи головний убір. Користуйся сонцезахисним кремом.
- Перевіряйте себе і своїх близьких щомісяця за допомогою алгоритму самостійної первинної діагностики родимок «АКОРД меланоми».
- Уникай травмування родимок. Не заклеюй родимку пластиром (це створює термічний ефект та може зашкодити!). Якщо родимка знаходиться в місці постійного травмування, тертя або здавлювання, необхідно звернутися до лікаря та обговорити доцільність та можливість її видалення.
Нагадаємо, на Львівщині триває проект «СТОП меланома», в рамках якого всі охочі можуть пройти безоплатне скринінгове обстеження у Львівському обласному шкірно-венерологічному диспансері (вул. Коновальця, 1) та у приватних дерматологічних закладах, які є базами кафедри дерматології та венерології ЛНМУ імені Д.Галицького («Леодерм», «МедЕстет», «УльтраМед», «Панацея»).
Фото – ілюстративне
За джерелом:
https://loda.gov.ua/news?id=59173
|