КАЛІ ТРАШ – ЧОРНИЙ ЖАХ
З 2004 року, відповідно до Постанови Верховної Ради України від 8 жовтня 2004 р. № 2085-IV «Про відзначення
Міжнародного дня голокосту ромів», Міжнародний день голокосту ромів в Україні відзначається на державному рівні.
Для ромської спільноти всього світу 2 серпня – скорботна дата. 1944 року ніч на 3 серпня для останньої 3-тисячної групи полонених циган у таборі смерті Auschwitz-Birkenau стала страшною трагедією. Нацисти влаштували так звану «Циганську ніч», фізично знищивши велику кількість людей ромської національності. У Другу світову війну до цього табору було доправлено 23 тис. представників циганської національності, з них понад 20 тис. осіб загинуло.
Нацисти та їх союзники винищили близько 90% ромів Європи. Тільки в Україні в цей час загинуло близько 20 тис. циган. За даними дослідників, серед жертв голокосту налічується близько 1,5 млн ромів. В процентному відношенні це найбільша кількість потерпілих від нацистських репресій. Саме тому ці трагічні події мають символічну назву – Калі Траш, що значить Чорний Жах.
У листопаді 1996 року в Освенцимі відбулася конференція, присвячена вшануванню пам’яті циган, загиблих від жорстокого нацистського режиму, на якій очільники ромських організацій США та європейських країн ухвалили відзначання 2 серпня Міжнародним днем голокосту ромів. Ця дата була започаткована Міжнародною радою пам’яті геноциду представників ромського етносу.
В Україні у жовтні 2004 року було затверджено Постанову Верховної Ради, згідно з якою країна почала відзначати цю подію офіційно. Рішення було прийняте з метою збереження історичної пам’яті про невинних жертв масових вбивств ромів, щоб майбутні покоління не допустили повторення страшної трагедії.
Фото – з відкритих джерел
За джерелом:
https://daytoday.com.ua/podiya/mizhnarodnyy-den-holokostu-romiv/
|