Товариство Червоного Хреста Личаківського району
ГоловнаРеєстраціяВхід
Головна » 2021 » Жовтень » 22 » Міжнародний день Фехнера - основоположника психофізики
21:56
Міжнародний день Фехнера - основоположника психофізики

 

ВШАНУВАННЯ БАТЬКА ПСИХОФІЗИКИ

 

 

 

 

 

 

 

22 жовтня - День Фехнера, який присвячений Густаву Теодору Фехнеру – німецькому

вченому, філософу, експериментальному психологу, одному із засновників психофізики.

 

 

Цей день сучасні психофізики вважають своїм професійним святом.

 

Фехнер відомий завдяки багатьом своїм досягненням, але головне та саме найважливіше з них – «відкриття» психофізики, сфери психології, яка вивчає взаємодію між фізичними процесами, які можна об’єктивно виміряти та дослідити, та суб’єктивними відчуттями людини. Схожі заслуги у цій галузі також приписують Ернсту Генріху Веберу, на лекціях якого в університеті Лейпцигу свого часу був присутній і Фехнер. 

 

Сьогодні психофізика проникла практично у всі сфери сучасного життя, і саме завдяки Фехнеру сформульовані її основні поняття та закони. Вважається, що саме 22 жовтня 1850 року психолог зрозумів, що зв’язок тіла і розуму можна знайти через встановлення кількісного відношення психологічних відчуттів та матеріальних процесів. 

 

Народився Густав Теодор Фехнер 19 квітня 1801 у Грос-Зерхені (нині с. Жаркі-Великі в Польщі). Закінчив медико-хірургічну академію в Дрездені. У 16 років був зарахований на медичний факультет Лейпцизького університету. Ступінь доктора медицини отримав в 1822. Протягом 12 років заробляв на життя перекладами довідників з фізики і хімії, а також читав лекції в університеті і публікував результати своїх фізичних досліджень.

 

В 1835 отримав престижну посаду професора в університеті Лейпцига, але потім впав у депресію, яка тривала кілька років. Імовірно, хвороба Фехнера була невротичного характеру. Це підтверджується тим, яким дивовижним чином він вилікувався.

 

Одужання почалося з того, що одна знайома Фехнера розповіла йому про свій сон, в якому вона годувала його сирим окостом зі спеціями, маринованим в рейнському вині і лимонному соку. Наступного дня вона приготувала цю страву і принесла Фехнеру, наполягаючи, щоб він з'їв її. Неохоче він спробував шматочок, а потім їв все більше цього окосту, заявляючи, що відчуває себе все краще. Одного разу він побачив сон, з якого чітко запам'ятав число 77. З цього він зробив висновок, що його одужання займе 77 днів. Так воно і сталося.

 

Самопочуття Фехнера покращилося настільки, що депресія перейшла в ейфорію. Його стали переслідувати галюцинації, він почав стверджувати, що Бог вибрав його, щоб розкрити всі таємниці світу. У цьому стані Фехнер розробив так званий принцип задоволення, пізніше З. Фрейд скористається ним у своїй роботі.

 

У 1844 Фехнер, отримавши невелику пенсію, за станом здоров'я був звільнений з університету, хоча всі наступні 43 роки життя його здоров'я залишалося чудовим. Помер Фехнер 18 листопада 1887 у віці 86 років.

 

22 жовтня 1850 – важлива дата в історії психології. Вранці того дня Фехнера – коли він ще лежав у ліжку – осяяло, що існує закон, який встановлює зв'язок між мозком і тілом: цей закон може бути виражений через кількісне відношення між психічним відчуттям і фізичним подразником.

 

Фехнер дійшов висновку, що підвищення рівня подразнення не викликає ідентичного зростання інтенсивності відчуття – зі збільшенням інтенсивності подразнення в геометричній прогресії інтенсивність відчуттів зростає лише в арифметичній. Наприклад, звук дзвіночка, доданий до звучання ще одного дзвіночка, позначається на відчуттях набагато більшою мірою, ніж звук того ж дзвіночка, доданий до звучання десяти дзвіночків.

 

Отже, Фехнер визначив, що відчуття та подразник піддаються вимірюванням, тож співвідношення між ними можна виразити у вигляді формули S = К log R, де S – величина відчуття, К – експериментально визначена константа, R – величина подразника. Співвідношення подразників до відчуття має вигляд логарифмічної кривої.

 

В 1860 вчений опублікував розвідку «Елементи психофізики», яку вважають першою працею з експериментальної психології. Термін «психофізика» Фехнер запропонував на означення науки, що вивчає зв'язок між психічним і фізичним світом, досліджує взаємозв'язок між психічними та фізичними процесами.

 

Фехнер описував свої теоретичні погляди та експериментальні дані детально, в чіткій доказовій формі. Він продемонстрував, що психічні явища можна досліджувати відповідно до загальноприйнятих наукових критеріїв. Учений подав приклад своїм сучасникам, і це стало початком наукової психології.

 

 

Фото – з відкритих джерел

За джерелами:

http://pmu.in.ua/my-calendar/?mc_id=250

https://daytoday.com.ua/podiya/den-psykhofizyky-abo-den-fekhnera/

 

 

 

 

Переглядів: 290 | Додав: Admin
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Субота, 21.12.2024, 14:51
Меню сайту
Форма входу
TRANSLATE
Наші друзі
catalog.red-cross.org.ua redcross.org.ua lviv.medprof.org.ua meduniv.lviv.ua www.icrc.org/rus www.drk.de
Календар
Архів записів
Наше опитування
Звідки Ви довідались про наш сайт?
Всього відповідей: 362
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 22
Гостей: 21
Користувачів: 1
alexapostolyuk77
Iv. Stepura © 2024