НЕБУВАЛІ ВИХОРИ ПОКАЗАЛИ СВОЮ МІЦЬ
Стихія призвела до смуги руйнувань на 320 кілометрів - і це тільки в одному
штаті. Влада наслідки природного явища назвала безпрецедентним катаклізмом.
У шести штатах США зафіксували понад 50 торнадо, внаслідок яких загинули щонайменше 100 осіб, пошуки жертв тривають. Президент США Джо Байден оголосив про надзвичайну ситуацію та заявив, що ця серія торнадо стала однією з найсмертоносніших і найруйнівніших в історії США.
У газеті Корреспондент.net розміщено подробиці стихійного лиха.
На тлі змін клімату такі події стають "Новою нормою"
З вечора минулої п'ятниці, 10 грудня, по американських штатах Кентуккі, Арканзас, Іллінойс, Міссурі, Міссісіпі і Теннессі проносилися великі торнадо. Національна метеорологічна служба США нарахувала 53 вихори. За даними на 13 грудня, загинули 100 осіб, десятки зникли безвісти.
Найбільшої шкоди завдано місту Мейфілд на заході штату Кентуккі, де, крім іншого, було зруйновано фабрику з виробництва свічок, на території якої в цей час знаходилося 110 робітників. 40 з них знайдено живими, про стан решти поки що невідомо.
Губернатор Кентуккі Енді Бешир сказав, що це буде диво, якщо ще когось зможуть знайти живим. "Там як мінімум 15 футів (4,5 метра. – Ред.) металу, зверху машини, ще там є бочки з їдкими хімікатами", - розповів Бешир.
Мер Мейфілда Кеті Стюарт О'Нан сказала телеканалу CBS, що свічковий завод "виглядає так, ніби на нього впала бомба". Будівля повністю зруйнована.
ЗМІ пишуть, що стихія зрівняла місто із землею: Мейфілд, Бремен, Доусон-Спрінгс, Монетт, Лічвілл – це аж ніяк не повний список міст, життя в яких у США було ще цими вихідними. Тепер на місці більшості будівель - купи пластику й металу. Подекуди не встояли навіть цегляні будинки.
"Металеві стовпи зігнуті навпіл, якщо не зламані. Будинки, від яких є тільки фундамент. Величезні вантажівки, які були підкинуті в повітря. І, на жаль, дуже багато будинків, у яких, імовірно, були люди, повністю зруйновані", - описав ситуацію в Кентуккі губернатор штату.
Знімальна група газети Washington Post поговорила з жителями Кентуккі, чию нерухомість або зруйнувало, або повністю забрало вітром:
"Це все правда. Вмить усе завмирає. У центрі немає ні вітру, ні дощу, нічого. А потім різко б'є по вухах - і знову починається. Немає слів, щоб про це розповісти".
"Три роки тому в нас теж був торнадо - промайнув десь там, зачепив автосалон, і все. Немає із чим порівняти. Вночі мене викликали в госпіталь - там усе було заповнено людьми. Діти, пацієнти із кривавими ранами, переломами. І людей дедалі прибувало".
"Усе сталося швидко, але водночас тривало майже вічність. Було моторошно. Таке можна побачити тільки по телевізору, тоді співчуваєш потерпілим, а от насправді таке не можна навіть уявити, аж коли виходиш із дому і бачиш усе це на власні очі. Як?! Не може такого бути, щоб таке сталося зі мною, в моєму місті!
Обсяг руйнувань у Кентуккі перевершив усі первісні побоювання, повідомив Бешир під час відвідин зони лиха. З його слів, після торнадо залишилася смуга руйнувань на 320 кілометрів: на шляху, яким пройшла стихія, зникло все - житлові будинки, магазини, промислові підприємства.
До ліквідації наслідків торнадо влада штату залучила Національну гвардію. Міністр внутрішньої безпеки США Алехандро Майоркас заявив, що ліквідація наслідків торнадо в Кентуккі, можливо, триватиме кілька місяців.
Осіб, що залишилися просто неба, розмістили в тимчасових центрах. Вони у відчаї намагаються відшукати хоч якісь свої речі в потрощених будинках. "Це жахіття, це пекельна земля. Аж надто неможливо", - каже один з потерпілих.
У штатах Теннессі і Кентуккі перебої з електрикою торкнулися понад 200 тисяч осіб. В Іллінойсі завалився склад компанії Amazon, загинули щонайменше шість осіб. Начальник поліції Іллінойсу Майк Філбек заявив, що досі невідомо, скільки робітників зникло безвісти. За даними телеканалу Fox News, у момент проходження торнадо в будівлі могли перебувати від 50 до 100 осіб.
Президент США Джо Байден оголосив надзвичайну ситуацію через стихійне лихо. Потерпілим видадуть федеральну допомогу на додаток до операцій з відновлення, яке проводить влада штату і місцева влада в районах, що постраждали від сильних бур, шквального вітру, повеней та торнадо.
Федеральна допомога може містити програми підтримки громадян і підприємств у відновленні після лиха.
"Це, мабуть, найбільше торнадо в нашій історії... Люди втратили домівку, бізнес. Це трагедія, і ми досі не знаємо, скільки людей загинуло, і яким є повний розмір збитків", - сказав Байден на прес-конференції.
Серія торнадо - один із природних катаклізмів у низці стихійних лих, що почастішали останнім часом у США. Байден вважає їх наслідком змін клімату, боротьбу з якими американський лідер зробив одним із пріоритетів своєї політики.
Причиною утворення торнадо були нічні грози, а також висока для цього сезону температура й вологість.
У Федеральному агентстві з управління в надзвичайних ситуаціях США вир стихії назвали безпрецедентним катаклізмом для цієї пори року, але, як попередила глава відомства Дін Крісвел, на тлі зміни клімату такі події стають "Новою нормою", пише газета Hill.
Професор політології і міжнародних відносин Університету штату Теннессі Андрій Коробков пояснює, що проблема США в тому, що вони разом з Канадою затиснуті між трьома океанами.
І із глобальним потеплінням клімату сила таких повітряних катаклізмів стає дедалі видимою. Місцеве населення до цього звикло - настільки, наскільки до цього взагалі можна звикнути. Дуже багато хто готується, риють підвали у своїх будинках. Будують залізні шафи-сейфи, які мають їх захистити в разі прямої ходи торнадо. Адже будинок, звісно, якщо торнадо прямує крізь нього, розсипається в дрізки", - цитує його BFM.
Фото – Getty Images
За джерелом:
https://ua.korrespondent.net/world/4426902-mista-znykly-sotni-zhertv-potuzhni-tornado-v-ssha
|