ПРОБЛЕМА, ЩО ПІДКРАДАЄТЬСЯ СТИХА…
Вигорання – це дуже небезпечний стан, що утворюється під впливом значної кількості швидкоплинних та неінтенсивних стресів. Одна з нагальних проблем цього стану пов’язана зі свідомим ігноруванням особою, яка не приділяє уваги до виснаження власних емоційних та фізичних ресурсів. Більш помітним вигорання стає вже у його хронічній стадії.
Дуже часто вигорання виникає через складнощі на роботі, що лише загострює ситуацію — адже в сучасному світі прагнення віддавати всі сили працюючи оцінюється здебільшого в позитивному ключі. Проте вигорання може бути викликане й складними життєвими обставинами. Процес розвивається поступово, що додатково ускладнює виявлення на початкових етапах — зазвичай виділяють три основні фази вигорання:
- На стадії напруження людина відчуває нічим не обумовлену роздратованість та втому під час виконання повсякденних задач.
- На стадії спротиву людина намагається боротись зі стресом та тривожністю, але не має можливості адекватно реагувати на зовнішні чинники через втрату ресурсів. При цьому гасне здатність співчувати і співпереживати іншим, адже сил не вистачає навіть на себе.
- Якщо вчасно не вжити заходів, то хвороба переходить на стадію виснаження, коли енергії не залишається взагалі. Людина повністю втрачає здатність відчувати звичайні емоції через виснаження нервової системи.
Як запобігти вигоранню
На щастя, проблему вигорання можна вирішити, навіть якщо ситуація склалася дуже серйозна. Експерти EPAM Anywhere зібрали кілька порад, які допоможуть запобігти цьому стану, або навіть позбутись негативних наслідків.
В першу чергу для нормального функціонування організму потрібен здоровий сон. Навіть незначне недосипання протягом тривалого періоду може призвести до зниження когнітивних здібностей та продуктивності. Потрібно не забувати робити регулярні перерви під час робочого дня та не соромитися брати достатню для відпочинку кількість вихідних.
Мінімізація джерел стресу
Якщо ти помітив у себе деякі ознаки вигорання, спробуй виявити основні фактори, що створюють стрес. Наприклад, якщо головним фактором є робота, візьми відпустку або поговори з керівництвом про тимчасове скорочення або зміну обов’язків.
Відстоювання власних кордонів
Інколи люди навколо можуть зловживати твоєю готовністю завжди допомагати — наприклад, у керівництва або колег з’явилася звичка регулярно пропонувати тобі додаткові завдання, зазвичай неоплачувані. Не бійся відмовляти та казати «ні», адже в іншому випадку ти ризикуєш виснажити себе та втратити здатність виконувати навіть власний обсяг завдань.
Створення позитивної атмосфери
Не забувай самостійно додавати радості в життя. Цікава книжка, похід в кіно або горнятко смачної кави на перший погляд не здаються значними подіями, але, насправді, чим більше ти створюєш собі маленьких приємностей, тим більше сил для нових прагнень та досягнень ти отримуєш. Позитивний баланс запобігає емоційному виснаженню.
Регулярна рефлексія
Ти можеш завчасно помітити проблему та не допустити її трансформацію в більш складну стадію, якщо будеш регулярно аналізувати ситуації навколо себе та відносини з іншими людьми, які викликають стрес. Такий аналіз дозволить зрозуміти, з чого саме потрібно починати боротьбу з вигоранням.
Спілкування з цікавими людьми
Якомога частіше переписуйся та зустрічайся з друзями, так ти заповнюєш потребу в спілкуванні. Гарною ідеєю буде спроба знайти споріднені душі серед колег, це забезпечить взаємну підтримку та здорову атмосферу в колективі.
Звернення до спеціаліста
Якщо ти розумієш, що потрапив на останню стадію вигорання та не відчуваєш в собі сил для відновлення, варто проконсультуватись з психологом — так ти уникнеш подальшого загострення проблеми.
Вигорання є значно поширеною проблемою в суспільстві, і багато хто продовжує ігнорувати симптоми цього небезпечного стану. Якщо вчасно не помітити значні витрати емоційних та інтелектуальних ресурсів — можна швидко потрапити у численні стани розладів у психічному та фізичному здоров’ї. Найлегше запобігти вигоранню можна на початкових стадіях — потрібно просто піклуватися про себе, добре відпочивати та уникати основних факторів стресу.
Фото – ілюстративне
За джерелом:
https://wz.lviv.ua/news/448940-vyhorannia-tse-duzhe-nebezpechnyi-stan
|