МЛИНЦЕВЕ СВЯТО
Про цікаві традиції на Масляну в 2022 році, які допоможуть
отримати щастя та удачу на весь рік, на Korrespondent.net.
Масляна цього року почнеться наприкінці зими, за тиждень до початку Великого посту, який пройде з 7 березня по 23 квітня. Тобто, Масляна триватиме перший тиждень березня, починаючи з 28 лютого.
Масляна відзначається щоденними гуляннями, кожне з яких має свої традиції.
Перший день – Зустріч. Це заготівля продуктів та початок випікання млинців з різними начинками. Важливо віддати перший млинець жебракам, щоб вони згадали душі померлих родичів. Також у цей день роблять солом'яне опудало, яке одягають у жіночу сукню та встановлюють на головній площі до закінчення Масляної.
Другий день – Заграш. Це початок масових гулянь, катання на санках та каруселях, а також сватання. Молоді люди ходять на оглядини та обирають собі партнера.
Третій день – Ласун. У гості запрошують зятів та пригощають їх млинцями. Вважається, що це важливий день для того, щоб тещі та зяті могли порозумітися і подружитися.
Четвертий день – Розгуляй. Він відкриває Широку Масляну та вихідні. Всі важливі справи відкладаються, а розваги виходять на перший план – проводяться кулачні бої, конкурси, змагання, вечорами ведуть хороводи та співають пісні.
П'ятий день – Тещині вечірки. Запрошення від зятя до тещі, який кличе її в гості і пригощає млинцями власного приготування, щоб налагодити стосунки.
Шостий день - Посиденьки Золовки. Родичі чоловіка йдуть у гості до молодих. Тому невістка накриває стіл і на ньому обов'язково мають бути млинці. Також родичі чоловіка дарують подарунок жінці, щоб її задобрити.
Сьомий день – Прощена неділя. Цього дня прийнято просити пробачення та самим всіх прощати. Після цього ввечері проводжають Зиму та спалюють опудало, яке її символізує.
У народі вважається, що чим яскравіше і веселіше відсвяткуєш Масляну - тим багатшим і насиченішим буде весь наступний рік.
Довідково:
Вперше Міжнародне млинцеве свято відзначили в 1950 році. А ось в англійському містечку Олбі він проводиться уже років 500.
Почалося воно з того, що якось під час Великого посту одна з городянок потайки смажила млинці у себе на кухні. Раптово пролунав церковний дзвін. Бідна господиня так перелякалася, що, забувши про все на світі, помчала в церкву ... прямо зі сковорідкою у руках і з млинцями на ній, що ще шкварчали. Це було в 1445 році.
Млинцевий забіг зі сковорідками в руках з тих пір городяни влаштовують щорічний. Жінки, неодмінно в платтях і фартухах, повинні пробігти певну дистанцію, підкидаючи млинець на сковорідці.
Подібна традиція існує і в Westminster School в Лондоні — млинець, випечений з кінським волоссям, щоб він не розвалився, підкидають на сковороді, а потім учні намагаються відхопити шматок побільше.
Так що в Олбі і лібералів жінки щорічно бігають по вулицях зі сковорідками в руках, на бігу перевертаючи млинчики. А нагородою переможниці служить поцілунок дзвонаря, шана і повага від громади.
Ну, а млинчики, які не впали зі сковорідок під час змагань, потім дружно поїдаються глядачами.
Нагадаємо: на Заході товсті млинці називають pancakes, що на українську мову перекладається, як оладки. А тоненькі млинці — crepes.
Фото – pixabay.com та з відкритих джерел
За джерелами:
https://calendate.com.ua/holiday/207
|