СВЯТО ДАРУВАЛЬНИКІВ КРОВІ

Сьогодні відзначається Всесвітній день донора крові. Мета - підвищити обізнаність
населення всього світу про потребу в безпечній крові та її продуктів для переливання.
Всесвітній день донора крові відзначається в день народження Карла Ландштейнера. Йому присудили Нобелівську премію за величезний внесок у науку, відкривши систему груп крові АВО. Саме його робота зробила революцію в переливанні крові і дозволила переливання крові між людьми з сумісними групами крові.

На знімку: (справа наліво) Директор Львівського обласного центру служби крові Ярослав Дяків зі своїм заступником Ігорем Горбалем, головою первинного осередку Личаківської РО м. Львова ТЧХУ.
Гасло Всесвітнього дня донора крові 2022 року: «Здача крові – це акт солідарності. Приєднуйтесь до зусиль і рятуйте життя».
Потреба в крові є універсальною. Донорська кров може врятувати пацієнтів онкологічних, хірургічних, опікових відділень, а також новонароджених та їх мам в разі складних ситуацій. В умовах війни препарати крові вкрай необхідні закладам охорони здоров’я.

На знімку: донори здають кров у Львівському обласному центрі службі крові.
Рішення відзначати цей день щорічно, було прийнято у травні 2005 року на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я в Женеві.
Цей день є своєрідним виявом вдячності мільйонам людей, які рятують життя і зберігають здоров’я інших людей, здаючи свою кров. Власне, саме слово донор походить від латинського dono – дарую. Крім того, у цей день звертається увага на необхідність регулярної здачі крові для запобігання її дефіциту в лікарнях та клініках, особливо в країнах, де кількість донорської крові вкрай обмежена.

На знімку: передача Червоним Хрестом Львівщини спеціального автомобіля для перевезення компонентів для переливання Львівському обласному центру службі крові, пожертвуваного добротворцями з Німеччини.
Цього року Всесвітній день донора крові знову проводиться у всьому світі і буде координуватися Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Міжнародною Федерацією Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародним товариством з переливання крові та Міжнародною федерацією організацій донорів крові.
Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку і походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями. Хоча потреба в крові є загальною, доступ до неї тих, хто її потребує, на жаль, загальним не є. Особливо гостро брак крові відчувається в країнах, що розвиваються, де проживає більшість світового населення.
В Україні це питання стоїть надзвичайно гостро, адже знайти кров рідкісної групи було й є досить проблематично (час, затрачений на пошуки іноді вартував хворому життя). Нині в умовах війни з росією, досить частих надзвичайних ситуацій попит в рази перевищує пропозицію.

На знімку: кров для приготування тробоцитної маси в даний час беруть лише у чоловіків.
Такі ж проблеми і в КНП Львівської обласної ради "Львівський обласний центр служби крові". Нині тут також робочий день, адже щоденно йде заготівля цільної крові, плазми і тромбоцитної маси.
Зазначимо, для кроводачі донорам потрібно мати з собою паспорт та ідентифікаційний код (якщо це ID-картка - то довідку про місце реєстрації).
Обмеження по вазі для донорів цільної крові - 60 кг, тромбоцитів - 65 кг. Для здачі тромбоцитної маси Львівський центр крові приймає чоловіків.
З нагоди свята, Всесвітнього дня донора, дякуємо всім, хто здає кров, щоб допомогти іншим вижити!
Ваш внесок у систему охорони здоров’я під час війни, — неоціненний!
Фото – Ірини Апостолюк та Укрінформ
Прес - служба Львівської ОО ТЧХУ
|