Товариство Червоного Хреста Личаківського району
ГоловнаРеєстраціяВхід
Головна » 2022 » Червень » 24 » Шахрайство у період дії воєнного стану: схеми та як захиститися
16:38
Шахрайство у період дії воєнного стану: схеми та як захиститися

НОВІ СХЕМИ  КРИМІНАЛІТЕТУ

 

 

 

 

 

 

Шахраї не припинили ошукувати українців навіть після початку російського вторгнення.

Навпаки, із запровадженням воєнного стану в Україні з’явилися нові сценарії шахрайств.

 

 

 

Українцям потрібно вміти виявляти ці оновлені шахрайства і боротися з ними, розповідає начальниця управління зі зв’язків з громадськістю та фінансової обізнаності департаменту комунікацій Національного банку України Леся Войтицька.

 

Нові шахрайства воєнного часу мають спільні риси: у своїх діях аферисти вміло маніпулюють почуттями своїх жертв, роблять акцент на емоціях провини, жалю та страху. У текстових повідомленнях шахраїв може зустрічатися багато русизмів, неправильно вжиті форми слів та інші помилки. Аферисти намагаються скористатися скрутним становищем своїх потенційних жертв: трапляються випадки, коли шахраї телефонують та вимагають гроші за начебто інформацію про місцезнаходження рідних, яких ті розшукують.

 

Шахрайські схеми у період дії воєнного стану:

які існують та як захиститися

 

Сценарій № 1. «Фейкові оголошення про оренду житла»

Шахраї публікують фейкові оголошення про готовність здати переселенцям в оренду квартири у безпечних регіонах і просять внести передплату на картку, а після отримання коштів відключають відповідний номер.

Як не потрапити на гачок шахрая?

Не переказуйте оплату житла наперед. Розраховуйтесь за квартиру лише після того, як прибудете на місце і переконаєтесь, що вона наявна і готова до заселення. За можливості спробуйте укласти письмову угоду з орендодавцем.

За скрутних обставин намагайтеся перевірити таких «надавачів послуг» кількома способами. Якщо у місті, де ви плануєте винаймати житло, у вас є знайомі, попросіть їх особисто перевірити житло та за можливості познайомитися із орендодавцями.

Крім того, спробуйте «забронювати» квартиру з обіцянкою переказати кошти найближчим часом, а потім зателефонувати з цим же проханням з різних номерів. Якщо вам навіть не згадають в розмові, що в них вже є «бронь», велика ймовірність, що це шахраї.

Сценарій № 2. «Евакуаційні перевезення громадян»

Шахраї можуть пропонувати перевезення з гарячих точок у безпечні місця.

Аферисти просять передплату на картку, однак взятих на себе зобов’язань не виконують і просто зникають.

Як не потрапити на гачок шахрая?

Купуйте квитки на потяги чи автобуси лише на офіційних онлайн-ресурсах. У разі перевезень приватними авто незнайомими особами наполягайте на оплаті готівкою чи на картку в момент відправлення, не перераховуйте їм кошти авансом.

Сценарій № 3. «Фейкові SMS-розсилки про грошову допомогу в межах єПідтримки»

Шахраї розсилають SMS-повідомлення про грошову допомогу із текстом «Vam narahovano Groshova dopomoga PB24 6500. Zarahuvatu…», і далі йде посилання.

Як не потрапити на гачок шахрая?

Не переходьте за посиланням!

Якщо ви замовляли послугу отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 6500 грн через застосунок «Дія», очікуйте сповіщення про нарахування грошей у застосунку того банку, клієнтом якого ви є. Сповіщення про нарахування грошей не містить жодних посилань, а лише текстову інформацію. Кошти автоматично будуть зараховані на ваш банківський рахунок.

Сценарій № 4. «Злам сторінки в соціальних мережах»

Є випадки, коли шахраї зламують сторінки в соціальних мережах, наприклад, в Facebook. Аферисти роблять публікацію на сторінці її власника та від його імені просять фінансової допомоги на купівлю амуніції у зв’язку з відбуттям на фронт.

Як не потрапити на гачок шахрая?

Перш ніж надсилати гроші запитайте друга про те, що можете знати тільки він і ви. Таке питання одразу викриє шахрая.

Щоб не зламали вашу сторінку, створюйте складні та унікальні паролі для кожного облікового запису та встановлюйте багатофакторну автентифікацію, де це можливо. Регулярно змінюйте паролі до облікових записів і сайтів.

Сценарій № 5. «Фейковий збір коштів на допомогу»

Шахраї роблять фейкові оголошення зі збору грошей на лікування дітей, які нібито постраждали від військової агресії. Є випадки, коли шахраї знаходять фото потерпілих людей в Інтернеті та збирають гроші на допомогу «постраждалим».

Створюють фішингові (шахрайські) сайти, які схожі на сайти справжніх благодійних фондів, де нібито можна переказати кошти на підтримку ЗСУ.

Як не потрапити на гачок шахрая?

Перевіряйте правильність назв сайтів, на які переходите та де вводите свої персональні дані. Не переходьте за посиланням, краще введіть у пошуковій системі назву необхідного сайту і лише тоді переходьте на вебресурс.

Допомагайте армії та українцям, постраждалим від російської агресії, але використовуйте надійні джерела.

НБУ відкрив спеціальні рахунки для збору коштів.

Переказати кошти на армію можна за цим посиланням, а переказати кошти на допомогу українцям, постраждалим від російської агресії, – за цим посиланням.

Роблячи пожертви іншим доброчинним організаціям, перевірте їхню надійність і справжність сайту. У мережі помічено сайти-клони відомих огранізацій, зокрема «Повернись живим». Для пожертв використовуйте це посилання.

Сценарій № 6. «Фейкові оголошення про продаж військової амуніції»

Є випадки, коли шахраї розміщують в Інтернеті оголошення щодо продажу бронежилетів та інших товарів для військових. Отримавши передплату, аферисти зникають.

Також серед продавців можуть бути шахраї, які продають браковані бронежилети, що не захищають бійців від куль.

Для придбання товарів для наших військових користуйтесь послугами перевірених продавців. Пошукайте надійні відгуки серед друзів і знайомих, у соціальних мережах.

Про випадки ймовірного шахрайства повідомляйте Кіберполіцію на цей email.

Більше про кібербезпеку у воєнний час читайте на сайті НБУ «Фінансова оборона України».

 

Автор - FinClub

 

Фото – ілюстративне

За джерелом:

https://finclub.net/ua/priama-mova/shakhraistvo-u-period-dii-voiennoho-stanu-skhemy-ta-iak-zakhystytysia.html

 

Переглядів: 254 | Додав: alexapostolyuk777
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Субота, 21.12.2024, 20:32
Меню сайту
Форма входу
TRANSLATE
Наші друзі
catalog.red-cross.org.ua redcross.org.ua lviv.medprof.org.ua meduniv.lviv.ua www.icrc.org/rus www.drk.de
Календар
«  Червень 2022  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Архів записів
Наше опитування
Звідки Ви довідались про наш сайт?
Всього відповідей: 362
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 23
Гостей: 22
Користувачів: 1
alexapostolyuk77
Iv. Stepura © 2024