ДЕНЬ ПОМИНАННЯ
Ось уже 103 роки, як 11 листопада відзначається День пам’яті загиблих у Першій світовій війні.
День пам'яті загиблих у Першій світовій війні — день поминання (спочатку — День перемир'я), заснований британським королем Георгом V у 1919 році.
Щорічно всі країни Співдружності о 11 годині 11 числа 11 місяця замовкають на дві хвилини. Дві хвилини символізують Першу і Другу світові війни. До 1945 року мовчання тривало всього одну хвилину.
У 1918 році на західному фронті Європи нарешті припинилися обстріли цього дня. Союзники та Німеччина підписали перемир'я у залізничному вагоні в лісі Комп'єні у Франції о 5-й годині ранку. Через шість годин — об 11-й, бойові дії припинилися. Король Великої Британії Георг V оголосив, що дві хвилини мовчання проведуть в 1919 році за чотири дні до святкування першого Дня пам'яті.
Символ Дня поминання — червоні маки. Їх приколюють до одягу, залишають на військових меморіалах на знак поваги до подвигів героїв. В Австралії — завдяки поемі канадського військового лікаря Джона Мак-Крея «У полях Фландрії» маки стали значимими також. На полях Фландрії, де проходили найважчі бої, квітли маки — немов символізуючи пролиту кров солдатів.
Одночасно з цим днем відзначають у всьому світі 11 листопада День закінчення Першої світової війни.
У 1918 році в цей день було підписано перемир'я між учасниками Першої світової війни (країнами Антанти і Німеччиною). Основною причиною цієї війни стали суперечності між європейськими державами за переділ світу, колоній, сфер впливу і вкладення капіталу.
28 червня 1914 року на території міста Сараєво сталося страшне вбивство ерцгерцога Франца Фердинанда, спадкоємця австро-угорського престолу і його дружини. Рівно через місяць після цього Австро-Угорщина оголосила війну Сербії, при цьому Росія і Франція стали на бік Сербії, а Австро-Угорщину підтримала Німеччина, Османська імперія (Туреччина) і Болгарія. Серед союзників Росії були також Бельгія, Сербія, Чорногорія, Японія, Італія, Румунія, США та інші країни.
Насправді, Перша світова війна стала тим гігантським полігоном, на якому проходили випробування абсолютно нових видів техніки. Це літаки, підводні човни, а також нова бронетехніка. Броньова справа в Російській Імперії в роки Першої світової війни була на такому високому рівні, що в цьому питанні Росія в ті роки випереджала і союзників, і супротивників. Уже в серпні 1914 року наказом військового міністра була сформована перша автомобільна кулеметна рота, перша в світі броньова частина!
Продовжувалася Перша світова війна 1568 днів. Чисельність воюючих армій перевищила 37 мільйонів осіб. Загальна кількість мобілізованих в збройні сили - близько 70 мільйонів чоловік. Досить сумна і статистика цієї війни: людські втрати сторін склали близько 10 мільйонів убитих і понад 20 мільйонів поранених. При цьому, майже дві третини смертей в епоху Першої світової війни відбулося в бою, що робить її першою великою війною, яка вбила більше людей, ніж хвороби.
Потрібно відзначити, що Перша світова війна докорінно вплинула на долі багатьох людей. Майбутні знамениті воєначальники і видатні політичні діячі пройшли через її горнило, будучи простими солдатами або офіцерами. Також на фронтах Першої світової боролися не тільки відомі в майбутньому полководці і політичні діячі, а й люди зовсім іншого складу. Мова йде про поетів, письменників, художників і представників інших творчих професій.
Цікавий момент: під час Першої світової війни було використано близько тридцяти різних отруйних газів, але після війни багато країн підписали договори, які заборонили з того часу їх використання у військових діях.
Було підраховано, що загальна вартість Першої світової війни для всіх учасників склала більше $ 200 мільярдів в перерахунку на тодішні долари, тобто близько 11 трильйонів сучасних доларів.
В результаті Першої світової війни виникло багато нових держав, тому що розвалилися Австро-Угорська, Османська та Російська монархічні імперії, відбулися політичні та державні зміни в багатьох країнах, і було зроблено новий поділ колоній.
За свою милосердну роботу в часи Першої світової війни Міжнародний Комітет Червоного Хреста був нагороджений Нобелівською премією миру 1917 року. Ця премія була єдиною Нобелівською премію у проміжку часу з 1914 до 1918 року.
Майбутній видатний американський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури за 1954 р. Ернест Хемінгуей , у якості водія автомобіля швидкої допомоги Червоного Хреста , пройшов всіма фронтовими дорогами Першої світової війни.
Після Першої світової війни була створена Ліга Націй, яка була попередником Організації Об'єднаних Націй.
Фото – ілюстративні
За джерелами:
https://uk.wikipedia.org/wiki/День_пам%27яті_загиблих_у_Першій_світовій_війні
https://celebratoday.com/uk/events/november/11/day-of-the-end-of-the-first-world-war
|