Товариство Червоного Хреста Личаківського району
ГоловнаРеєстраціяВхід
Головна » 2023 » Жовтень » 1 » Всесвітній день вегетаріанства
19:02
Всесвітній день вегетаріанства

 

КОЖЕН ДЕСЯТИЙ У СВІТІ – ВЕГЕТАРІАНЕЦЬ

 

 

 

 

 

 

 

Всі люди за способом харчування поділяються на два протиборчі табори — м’ясоїдів

 та вегетаріанців. Для останніх споживання м’яса будь-яких тварин є неприпустимим,

і за статистикою, цю філософію сповідує кожна десята людина в світі.

 

Вегетаріанці вважають, що рослинна їжа корисніша для здоров’я та довкілля, а в деяких культурах вегетаріанство є невід’ємною частиною релігії. Концепцію вегетаріанства підтримують і зоозахисники, адже вона зберігає життя тваринам.

Для популяризації вегетаріанської дієти й привертання уваги людей до етичних та практичних переваг цього способу життя щороку 1 жовтня на міжнародному рівні відзначається особлива подія — Всесвітній день вегетаріанства.

 

ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ВІДЗНАЧАТИ  ЦЕЙ  ДЕНЬ?

 

Вегетаріанство — зовсім не нове явище, його принципи існували в багатьох давніх культурах. Відомо, що подібна ідеологія практикувалася деякими релігійними групами в Древньому Єгипті за 3000 років до нашої ери, при цьому утримання від м’ясної їжі та одягу зі шкіри тварин базувалося на кармічних віруваннях у реінкарнацію. 

 

СПОРІДНЕНІСТЬ ТВАРИНИ З ЛЮДЬМИ – ПІФАГОР

 

Давньогрецькому вченому Піфагору належала ідея про спорідненість тварини з людьми, а отже, жорстоке поводження з ними та вбивство заради м’яса мислитель вважав неправильним. Були прихильниками рослинної дієти й інші відомі люди античності, серед них — філософ та вчений Теофраст, учень Арістотеля. 

В Римській імперії, що славилася своїми жорстокими звичаями, безліч тварин було вбито гладіаторами лише заради видовища. Однак навіть у Римі в період з III по VI століття ідея вегетаріанства поступово почала розповсюджуватися, в основному завдяки філософським трактатам Плутарха та Аполлонія Тіанського. 

В Азії відмова від споживання м’яса була центральним елементом в релігійних віруваннях — індуїзмі, зороастризмі, брахманізмі та джайнізмі. Вегетаріанство згадується в древніх індійських текстах «Упанішади» та «Рігведи», при цьому пояснюється принципом ненасилля і поваги до всіх форм життя.

Вегетаріанська філософія має визначальну позицію і в буддизмі, який є втіленням милосердя до всіх живих істот.

Цікаво, що Будда і Піфагор були майже сучасниками, тому ймовірно, що грецький мислитель сформулював свою ідею саме під впливом індійського вчення.

 

ЧАСИ РАННЬОГО ХРИСТИЯНСТВА

 

Натомість, раннє християнство проповідувало верховенство людини над всім живим, проте деякі неортодоксальні течії все ж виступали проти вбивства тварин. Офіційна церква вважала послідовників таких ненасильницьких ідей єретиками — їх переслідували та спалювали живцем. Серед відомих вегетаріанців середньовіччя, яким вдалося уникнути смерті на вогнищі, називають Святого Давида, покровителя Уельса,  а також Святого Франциска Асізського.  

В часи Відродження та Просвітництва в Європі знову стала популярною ідея Піфагора про співчуття до тварин та відмову від м’яса, до того ж із завоюванням нових земель європейці отримали нові овочі — картоплю, томати, кукурудзу, що значно урізноманітнило раціон.  Відкрито виступав проти м’ясоїдства Леонардо да Вінчі, інші вчені та гуманісти того часу теж засуджували жорстокість до тварин, зокрема, Еразм Ротердамський, Мішель де Монтень, Томас Мор.  

 

ПЕРШЕ ВЕГЕТАРІАНСЬКЕ ТОВАРИСТВО

 

В XIX столітті з’явилося перше вегетаріанське товариство — у Великобританії. В 1880-х роках в Лондоні вже було кілька вегетаріанських ресторанів, які пропонували дешеві та смачні страви з рослинних продуктів. Вегетаріанські общини сформувалися і в США. Відомим проповідником цього руху став Джон Харві Келлог, який винайшов «сухі сніданки». Історія вегетаріанства неможлива без згадки про Махатму Ганді, який багато писав на цю тему і вважав ненасилля єдиним можливим принципом не лише в їжі, а й у політиці.

 

ПІВНІЧНОАМЕРИКАНСЬКЕ ВЕГЕТАРІАНСЬКЕ ТОВАРИСТВО

 

В 50-х — 70-х роках XX століття люди почали дедалі більше перейматися правами тварин та умовами їхнього життя на фермах — цьому сприяло проникнення до західної культури вчення буддизму. В 1974 році у США вегетаріанці заснували Північноамериканське вегетаріанське товариство, і саме завдяки ініціативі цієї організації в 1977-му з’явився Всесвітній день вегетаріанства. Вже наступного року подію підтримав Міжнародний вегетаріанський союз, відтоді відзначати її почали в різних країнах світу.

У 80-х — 90-х роках, коли стали очевидними катастрофічні наслідки панування людини на Землі, вегетаріанство отримало новий потужний імпульс. Екологічні проблеми домінували в заголовках преси і на якийсь час були  на першому плані політики, тож вегетаріанство стало частиною процесу збереження природних ресурсів.

Водночас тривали наукові суперечки про те, чи може вегетаріанська їжа забезпечити людський організм всіма необхідними елементами. Довгий час вважалося, що без м’яса люди страждатимуть від нестачі білка, однак численні дослідження це спростували. Пізніше вчені перейнялися можливим дефіцитом у вегетаріанців вітаміну В12, тому в багатьох країнах вегетаріанські продукти, наприклад, йогурт або соєве молоко, спеціально збагачують цим вітаміном. 

На початку XXI століття вегетаріанські ресторани стали звичайним явищем в більшості країн світу, а для виробництва вегетаріанських і веганських продуктів працюють цілі галузі промисловості. Товариства вегетаріанців публікують рецепти страв та інформацію про користь своєї філософії для здоров’я та навколишньої природи, а також про моральні переваги рослинної дієти.

 

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВЕГЕТАРІАНСТВА В ІСТОРІЇ

1847

У Великобританії засновано перше в світі вегетаріанське товариство.

1908

Створено Київське вегетаріанське товариство, яке поклало початок вегетаріанського руху на території України.

1972

У США засновано Північноамериканське вегетаріанське товариство.

1975

Вийшла з друку резонансна книга австралійця Пітера Сінгера «Звільнення тварин», яка поклала початок руху проти експериментів на тваринах та промислового тваринництва.

1977

Північноамериканське вегетаріанське товариство започаткувало Всесвітній день вегетаріанства.

1978

Всесвітній день вегетаріанства було визнано Міжнародним вегетаріанським союзом, що означало набуття подією міжнародного масштабу.

 

ЧАСТІ ПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ ПРО ЦЕЙ ДЕНЬ

 

Чи визначилися науковці остаточно щодо впливу вегетаріанства на здоров’я людей?

Чимало вчених стверджують, що відмова від м’яса знижує ризик онкологічних хвороб, стабілізує рівень цукру в крові, зберігає здоровим серце. Та водночас деякі дослідження демонструють суперечливі результати, тому вивчення впливу вегетаріанського способу харчування на людський організм продовжується.

 

Які види вегетаріанства існують?

Всіх вегетаріанців об’єднує відмова від м’яса, але серед них є ті, хто вживають молоко та яйця (ця течія називається лактоововегетаріанством). Також існує пескетаріанство, яке дозволяє їсти морепродукти. Веганство взагалі забороняє всі продукти тваринного походження, навіть мед.

 

Чи означає перехід на вегетаріанську дієту неминуче схуднення?

Ні, це не обов’язково. В цілому меню з овочів, злаків та фруктів містить менше калорій і більше клітковини, тож якщо раціон складено правильно, це дійсно допомагає позбутися зайвої ваги. Та вегетаріанська їжа може бути й дуже калорійною та жирною — приміром, якщо споживати забагато горіхів або сиру, то така дієта навпаки сприятиме збільшенню маси тіла.

 

Які можливі недоліки та ризики має вегетаріанство?

Вегетаріанська дієта має бути ретельно збалансованою, адже існує ризик дефіциту деяких мінералів та вітамінів. Тому, виключаючи м’ясо зі свого раціону, людина має бути впевненою, що отримує необхідні поживні речовини з інших джерел, причому в достатній кількості. Не всі вегетаріанці знають, як правильно це зробити, тому потребують консультацій дієтологів та нутріціологів.

 

Хто з відомих нині людей є вегетаріанцями?

Серед відомих персон, які не їдять м’яса — колишній учасник «The Beatles» Пол Маккартні, екс-президент США Білл Клінтон, актриса Наталі Портман, співачка Майлі Сайрус, боксер Майк Тайсон, режисер Джеймс Кемерон. Відомі вегетаріанці в Україні — Антон Савлєпов, Любко Дереш, Катя Чилі.

 

ЯК ВІДЗНАЧАТИ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВЕГЕТАРІАНСТВА?

 

Заходи, присвячені цій події, починаються 1 жовтня, але тривають і опісля  — на протязі місяця, до 1 листопада, коли відзначається Всесвітній день вегана. Тож можна вибрати зручний час для відвідин семінарів, конференцій та майстер – класів, які проводяться в різних країнах та мають на меті популяризацію вегетаріанства. Але отримати нові знання можна і онлайн — в Інтернеті також є чимало пізнавального контенту на цю тему. Особливо цікавими фактами варто поділитися з друзями та знайомими.

Для всіх вегетаріанців 1 жовтня є чудовою нагодою відзначити свій вибір та привітати один одного зі святом. Щодо решти людей — природно, що далеко не всі готові назавжди відмовитися від м’яса, але принаймні один день на рік варто усвідомлено виключити його з раціону. Багатьом людям це дозволить змінити упереджене ставлення до вегетаріанських страв і зрозуміти, наскільки смачними й поживними вони можуть бути, не кажучи вже про користь для здоров’я. Можна спробувати приготувати щось нове в домашніх умовах, або відвідати ресторан, адже зараз у меню більшості закладів є страви для вегетаріанців.

У Всесвітній день вегетаріанства доречно зробити покупки на найближчому фермерському ринку, бо саме там можна знайти свіжі та екологічно чисті продукти. До того ж, зважаючи на врожайну осінню пору, проблем з вибором найкращих сезонних овочів та фруктів не виникне.

 

ЧОМУ ВАЖЛИВИЙ ЦЕЙ ДЕНЬ?

 

Вегетаріанський спосіб харчування корисний для людського здоров’я, бо передбачає вживання великої кількості необхідних організму речовин, таких як клітковина, вітаміни С та Е, магній, фолієва кислота, ненасичені жири. Така дієта сприяє зниженню рівня холестерину, зменшує ризик серцевих хвороб, нормалізує артеріальний тиск та вагу тіла. 

Щодо українців, то історики стверджують, що наша національна кухня на 80% складається саме з вегетаріанських продуктів, тому вегетаріанство є для нас досить природним явищем — варто згадати традиційні здавна пости, під час яких готувалися лише пісні страви.    

Але вегетаріанство корисне не лише людям — воно приносить користь всьому довкіллю. Відмова від м’яса не тільки зберігає життя тваринам, але й допомагає економити викопне паливо, бо якщо порівняти кількість енергії, необхідної для виробництва яловичини та соєвих бобів, то виявиться, що виробництво м’яса потребує її в 78 разів більше. Отже, вирощування овочів та злаків є набагато ефективнішим і водночас протистоїть стрімким кліматичним змінам на планеті.

А ще вегетаріанство в цілому сприяє здоровому та активному способу життя, адже прихильники рослинної дієти в переважній більшості також не вживають кави, алкоголю, не палять та регулярно займаються спортом. До того ж вони частіше, ніж інші, цікавляться новими розробками у сфері здорового харчування, екологічними дослідженнями та проблемами захисту тварин.

 

За джерелом:

https://daytoday.ua/podiya/vsesvitniy-den-vehetarianstva/

 

Фото – з відкритих джерел

#ЛичаківськаРОмЛьвоваТЧХУ

 

 

Переглядів: 100 | Додав: alexapostolyuk77
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Неділя, 16.06.2024, 11:27
Меню сайту
Форма входу
TRANSLATE
Наші друзі
catalog.red-cross.org.ua redcross.org.ua lviv.medprof.org.ua meduniv.lviv.ua www.icrc.org/rus www.drk.de
Календар
Архів записів
Наше опитування
Звідки Ви довідались про наш сайт?
Всього відповідей: 362
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 1
Користувачів: 1
alexapostolyuk77
Iv. Stepura © 2024